Jean-Jacques Savin: Francuski podróżnik zmarł w trakcie przeprawy przez Atlantyk

75-letni Francuz, który próbował przepłynąć Ocean Atlantycki, został znaleziony martwy na morzu.

 

Podróżnik Jean-Jacques Savin wcześniej w 2019 r. odbył przeprawę w dużej kapsule w kształcie beczki.

„Niestety, tym razem ocean był silniejszy, niż nasz przyjaciel, który tak bardzo kochał żeglarstwo i morze” – czytamy w oświadczeniu na jego stronie na Facebooku.

Savin wywołał niepokój wśród bliskich w czwartek wieczorem.

Jego rodzina nie dostała od niego żadnych wiadomości i „miała nadzieję na przebłysk nadziei, a nawet dobre wieści”, napisano w oświadczeniu na Facebooku. Mimo to, w piątek kajak Savina został znaleziony przez portugalskie władze morskie na Azorach, czyli wyspach na północnym Atlantyku.

Dokładne okoliczności jego śmierci nie zostały jeszcze ustalone.

Były wojskowy spadochroniarz, który w zeszłym tygodniu obchodził 75. urodziny na morzu, jedząc pasztet strasburski (foie gras) i popijając szampana, 1 stycznia wyruszył z Sagres w południowej Portugalii, by samotnie przepłynąć ocean.

W środę napisał na Facebooku, że wiały silne wiatry, które wydłużyły jego podróż o 900 km (560 mil) i powiedział, że ma problemy z energią słoneczną. Ale dodał: „Nie martwcie się, nie grozi mi niebezpieczeństwo!”

Powiedział, że planuje naprawić wszelkie problemy po przybyciu do tej „pięknej przystani” Ponta Delgada, będącej stolicą Azorów.

Savin planował spędzić około trzech miesięcy w swoim 8-metrowym kajaku, którego nazywał swoim „przyjacielem”. Opisał ten wyczyn wioślarski jako sposób na „nieprzejmowanie się starością”.

W 2019 roku podróżnik z powodzeniem przekroczył Atlantyk w pomarańczowej kapsule w kształcie beczki, wykorzystując same prądy morskie do napędzania go przez wodę przez 4500 km (2800 mil) w podróży trwającej 122 dni.

Autor: 
Autor: BBC / Tłumacz: Natalia Stawicka
Źródło: 
Źródło: https://www.bbc.com/news/world-europe-60097918 Grafika 1, źródło: https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/7CDC/production/_122946913_savingetty.jpg Grafika 2, źródło: https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/07AC/production/_122946910_sav

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.