Droga Śmierci

Źródło obrazu: https://gulliver.com.es/wp-content/uploads/2019/01/death-road-1.jpeg

Historia Drogi Śmierci w Boliwii

Yungas Road liczy około 70 kilometrów i łączy stolicę Boliwii – La Paz, z miastem Coroico w regionie Yungas w puszczy amazońskiej. Ta zabójcza droga została zbudowana w latach 30. XX wieku przez paragwajskich jeńców wojennych podczas wojny o Chaco.

W tamtym czasie było to jedyne połączenie między La Paz a regionem Yungas. Jeśli ktoś musiał wtedy odbyć taką podróż, ryzykował swoje życie. Dziś droga ta nie jest używana tak często. W 2009 roku rząd Boliwii otworzył nowoczesną dwupasmową szosę, z nowymi chodnikami, systemem kanalizacyjnym i balustradami. Dzięki temu wszystkiemu, nie ma już potrzeby korzystania z Drogi Śmierci.

Obecnie ten sławny boliwijski szlak jest używany przez poszukiwaczy mocnych wrażeń i miłośników wyczynowej jazdy na rowerze.

(źródło zdjęcia: https://gulliver.com.ec/wp-content/uploads/2018/12/Death-Road.png)

 

Warunki drogowe Yungas

Przez całą drogę występują dosyć znaczne zmiany wysokości. Po wyjechaniu z La Paz znajdujesz się na wysokości 3640 metrów. Ścieżka najpierw szybko wznosi się na około 4650 metrów w Paso de La Cumbre, a następnie schodzi do 1200 metrów w mieście Coroico.

Duże wahania wysokości przyczyniają się do tego, że podróżni doświadczają różnych, nagłych zmian warunków atmosferycznych. Na wyżynach stykają się z zimną i wietrzną pogodą, natomiast w lesie deszczowym, na niższych wysokościach, odczuwają gorący i wilgotny klimat.

Poszczególne elementy drogi nie sprzyjają bezpiecznemu podróżowaniu.  Składa się ona z:

  • Pojedynczego pasa o szerokości 3 metrów,
  • Niewielu balustra,
  • Klifów sięgających 600 metrów.

Klify te przez lata pochłonęły niezliczoną ilość żyć. Wzdłuż Drogi Śmierci w Boliwii często można zobaczyć rozmaite krzyże i ołtarze, które oznaczają niektóre z wielu miejsc, w których zginęli ludzie.

(źródło zdjęcia: https://gulliver.com.ec/wp-content/uploads/2018/12/Death-Road-2.png)

 

Zmiana warunków w zależności od pory roku

Na drodze panują różne warunki w porze deszczowej i suchej. W porze deszczowej deszcz i mgła mogą poważnie pogorszyć widoczność, a płynąca woda może zmienić drogę w błotnisty teren. Natomiast w porze suchej często powstają osuwiska, a widoczność może ograniczyć pył.

Dodatkowe zagrożenia

Ważne jest, aby wiedzieć, że w przeciwieństwie do innych miejsc w tym kraju, na drodze Yungas rowerzyści zjazdowi muszą jechać lewą stroną drogi, aby mieć lepszy widok i aby przejazd był bezpieczniejszy. Zauważ, że po lewej stronie znajduje się również krawędź jezdni, co stwarza jeszcze większe zagrożenie.

(źródło zdjęcia: https://gulliver.com.ec/wp-content/uploads/2018/12/Bolivias-Death-Road.jpg)

 

Turystyka na autostradzie Yungas

Ryzyko czyhające na boliwijskiej Drodze Śmierci przyciąga turystów z całego świata. Każdego roku wielu kolarzy górskich przyjeżdża do tego kraju, aby pokonać tę ryzykowną trasę i przeżyć chwile adrenaliny. Obecnie ścieżka nadal jest uznawana za neibezpieczną i poleca się, by korzystali z niej tylko ci najbardziej żądni przygód.

Autor: 
Autor: gulliver.com.es / Tłumacz: Klaudia Jamróg
Źródło: 
: https://gulliver.com.es/el-camino-de-la-muerte-bolivia/?fbclid=IwAR2GbquTrCMYaHxQwY0EsD-mzj4BWqeexKEqQtEu89DkxbAsVRq-Um1bO_c

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.