10 najszczęśliwszych krajów na świecie w 2021 roku

Jak zmierzyć szczęście? Wydawać by się mogło, że jest to koncept zbyt skomplikowany do zmierzenia, bo jest to przecież coś bardzo subiektywnego.  Nie zatrzymało to jednak Organizacji Narodów Zjednoczonych, która podjęła próbę zmierzenia poziomu szczęścia. Rezultat tych prób opisany zostaje w corocznej publikacji “Światowego Raportu Szczęścia”.

 

Badania do raportu prowadzone są corocznie od 2012 roku przez Sustainable Development Solutions Network - organizację należącą do ONZ, której zadaniem jest wspieranie zrównoważonego rozwoju. Aspekty, o które SDSN pyta mieszkańców krajów na świecie, dotyczą m.in. wsparcia socjalnego, wolności osobistych i obywatelskich, długości życia, dochodu, czy poziomu korupcji w kraju.

 

Jak szczęście w 2021 roku wypada względem poprzednich lat?

Tegoroczny raport jest nieco inny. Poza standardowymi kryteriami przeanalizowano również nastroje dotyczące trwającej pandemii koronawirusa, sposoby radzenia sobie z kryzysem przez rząd i zaufanie do rządzących, oraz to jak te aspekty wpływają na poziom szczęścia.

Mimo ponurych 12 miesięcy, podczas których zmarło niemal 3 miliony ludzi (tyle pokazywały statystyki, kiedy opublikowano raport), jedną z głównych konkluzji jest fakt, że świat optymistycznie patrzy w przyszłość, pomimo wzrostu zmartwień w porównaniu z okresem przed pandemią.

Ranking najszczęśliwszych 10 krajów nie zmienił się bardzo w porównaniu z poprzednimi latami (jak zwykle wszystkie kraje nordyckie znalazły się na liście). Natomiast aspekt radzenia sobie z pandemią znacznie odbił się na ocenach w kilku krajach.

Kraje, w których zanotowano jedne z najwyższych wzrostów poziomu szczęścia, znajdują się we wschodniej i południowej Azji. Wczesna reakcja rządzących oraz surowe kontrole znacznie osłabiły potencjalny wpływ pandemii na codzienne życie obywateli. Jeden z najwyższych wzrostów zarejestrowano w Chorwacji, która w 2020 roku znajdowała się na 61. pozycji, a w 2021 - na 23 miejscu. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że Chorwaci  nie doświadczyli ostrych restrykcji i pracowali prawie bez zmian, podczas gdy w wielu krajach tysiące ludzi straciło pracę. Zmiany zauważono również na końcu rankingu, gdzie Zimbabwe, Tanzania, Indie i Jordania stały się w ciągu ostatniego roku jednymi z najbardziej nieszczęśliwych krajów.

Poniżej znajdują się najszczęśliwsze kraje w kolejności rosnącej. Czy znajduje się tu Twój kraj?

10. Austria
Wiedeń, stolica kraju, utrzymuje tytuł najlepszego miasta do życia od kilku lat - nie dziwi to więc, że w tym rankingu Austria znajduje się tak wysoko. Kraj oferuje wysokie zarobki, dobrą opieką społeczną, a mieszkańcy chwalą sobie spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

 

9. Nowa Zelandia
To jedyny kraj poza Europą który znajduje się na szczycie listy. Nowa Zelandia słynie z wysokiej jakości życia i zrozumienia dla równowagi między pracą a życiem poza nią. W ubiegłym roku, premierka Jacinda Ardern była chwalona za efektywne uporanie się z pandemią - jej szybkie działanie pozwoliło na zapobiegnięcie fali zgonów oraz powrót do normalności znacznie szybciej niż w innych częściach świata.

 

8. Norwegia
Kraj objął zaszczytne pierwsze miejsce w 2019 roku i obecnie spada w rankingu.Tak czy inaczej, Norwedzy nie narzekają na swoje warunki życia. Dzięki wysokiej jakości systemowi opieki społecznej, będącym jednym z najlepszych na świecie, oraz kwitnącej gospodarce, opartej na wykorzystaniu surowców naturalnych, Norwegia jest krajem bądź co bądź szczęśliwym. Oczywiście, żyjąc w kraju w którym nade wszystko chwali się spędzanie czasu na świeżym powietrzu, piękno Norwegii z pewnością pomaga w utrzymaniu wysokiego poziomu szczęścia.

 

7. Niemcy
Kraj przeskoczył o aż 10 miejsc do przodu stając się nowością na tegorocznej liście. Ocena poziomu życia wzrasta od 2 lat, a kluczem jest bezpieczeństwo finansowe i rodzinna stabilność. Jeśli chodzi o kwestię radzenia sobie z wirusem, Niemcy są raczej zadowoleni - przynajmniej do niedawna. 

 

6. Szwecja

Często przedstawiana jako wzór skandynawskiego modelu opieki społecznej Szwecja ma wysoko postawioną poprzeczkę. Pomimo spadku w rankingach na przestrzeni ostatnich lat, Szwecja wciąż jest jednym z najatrakcyjniejszych krajów na świecie pod względem jakości życia, pracy i zakładania rodziny - jest to efekt poważanego systemu edukacji oraz takich wyjątkowych na arenie międzynarodowej przywilejów jak szczodry urlop rodzicielski czy darmowa opieka nad dziećmi.

 

5. Niderlandy
Holendrzy są szczęśliwsi niż kiedykolwiek, co pozwoliło im na skok w rankingu o jedno miejsce. W Niderlandach jest się szczęśliwym od dziecka - jak podają badania prowadzone przez UNICEF, holenderski urząd statystyczny, oraz Światową Organizację Zdrowia, holdenderscy nastolatkowie są bardzo zadowoleni z życia.

 

4. Szwajcaria
Szwajcarski ustrój polityczny jest anomalią nie tylko w Europie, ale także na całym świecie. Dzięki regularnym referendom w kluczowych sprawach państwa, Szwajcarzy są aktywnie zaangażowani w politykę kraju. Tak znaczna możliwość wpływu na politykę kraju wyraźnie wydaje się korelować z poziomem szczęścia. Życie wśród gór jak z bajki pewnie też Szwajcarom nie przeszkadza.

 

3. Dania
Duńczycy okupowali pozycję numer jeden w poprzednich latach.  Duński styl życia stał się sławny na całym świecie, szczególnie dzięki rozprzestrzenieniu się idei “hygge”. Jest to kraj przyjazny rowerzystom, co przyczynia się do ogromnego szacunku Duńczyków względem środowiska, i jest jednym z ważnych powodów do szczęścia. Mimo, że kraj powoli spada w rankingu, Duńczycy cieszą się również dobrze płatną pracą, korzystną równowagą między pracą a życiem prywatnym, oraz fantastycznym systemem opieki społecznej.

 

2. Islandia

Niewiele dokucza Islandczykom. Mieszkańcy Islandii, których jest zaledwie 350 tysięcy, słyną z umiejętności mobilizacji w trudnych czasach - szczególnie w obliczu sąsiedztwa aktywnych wulkanów, które mogą wybuchnąć w każdej chwili. Charakter Islandczyków pomógł im przetrwać m.in. kryzys w 2007 roku. Pomimo nieprzyjaznego klimatu i długich zim, Islandczycy to ciepli, przyjaźni ludzie - i widać to w rankingach szczęścia.

1. Finlandia
Wydaje się, że Finlandia, zajmująca zaszczytne pierwsze miejsce czwarty rok z rzędu, złamała kod do szczęścia. Kto wie, może fakt, że jest to kraj o wysokich dochodach i wywołującym zazdrość systemie edukacji, a także kultura saun i promocja życia na świeżym powietrzu mają coś z tym wspólnego. W tym roku zaufanie do rządu grało istotną rolę w raporcie. Autorzy rankingu zaznaczyli, że Finlandia “zajęła wysokie miejsce dzięki wzajemnemu zaufaniu, które pomogło chronić obywateli i ich środki do życia podczas pandemii”.

Niewiele dokucza Islandczykom. Mieszkańcy Islandii, których jest zaledwie 350 tysięcy, słyną z umiejętności mobilizacji w trudnych czasach - szczególnie w obliczu sąsiedztwa aktywnych wulkanów, które mogą wybuchnąć w każdej chwili. Charakter Islandczyków pomógł im przetrwać m.in. kryzys w 2007 roku. Pomimo nieprzyjaznego klimatu i długich zim, Islandczycy to ciepli, przyjaźni ludzie - i widać to w rankingach szczęścia.

Autor: 
David Walsh / Tłumaczenie: Zuzanna Witt
Źródło: 
Euronews - “These are the top 10 happiest countries in the world in 2021”
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.