Muzyka w Serbii

Serbowie uważają się za muzykalny naród, pokrywa się to z tym, że muzyka w Serbii ma wielowiekowe dziedzictwo, powstałe z mieszaniny wpływów zachodu i wschodu.

W Serbii od dawna się mówi „kto śpiewa zło, nie myśli”, granie jest postrzegane podobnie. Lokalna narodowa muzyka ma korzenie, które sięgają tysięcy lat wstecz, jednak historia muzyki klasycznej w Serbii jest krótka i zaczęła się z połową XIX wieku.

Historycznie patrząc, na tradycjonalną lub „źródłową” muzykę z tych regionów wpłynęła zwłaszcza turecka muzyka, ale i muzyka z zachodu Europy w ostatnich dwóch wiekach. Zawsze się śpiewało przy wszystkich okazjach, a pieśni powstawały w dalekiej przeszłości, w pracy na polu bądź przy ucztach, przechodziły z gardła do gardła przy dźwiękach fletów, trąbek, bębnów i dud, a niektóre z nich zachowały się po dziś dzień.

Charakterystycznym narodowym instrumentem w Serbii od dawna były gęśle i flet prosty, w Wojwodinie tamburyn. Akordeon i skrzypce dzisiaj są obowiązkowe na festiwalach ludowych, ale przyszły znacznie później. W Serbii również popularna jest trąbka, zwłaszcza na zawodach orkiestr trąbkowych. Najbardziej masowo odbywa się to na festiwalu trąbek w Guča i to jest coś czego nie możecie odpuścić jeżeli będziecie przyjeżdzali w sierpniu do Serbii.

Jako narodowy taniec uważa sie kolo, którego występy różnią się w zależności od regionu, a najbardziej znanymi są Užićko kolo i Moravac.

Miejscem narodzin świeckiej popularnej muzyki od zawsze była tawerna. Tutaj skupiała się artystyczna i kulturowa elita, ale ani generałowie, ani ministrowie nie byli rzadkimi gośćmi. Z napojami i dobrymi specjałami tradycjonalnej kuchni powstały legendarne staromiejskie utwory, ballady i pieśni, które można usłyszeć odwiedzając jeden z tych obiektów.

Rozrywkowa pop i rock muzyka powstała w latach pięćdziesiątych XX wieku, a wielka popularność i oryginalność przyjdzie 30 lat później.

Radio, i zarazem telewizja pierwsze „hity” przeniosła na wielką scenę, a Serbia latami śledziła wszystkie światowe muzyczne trendy, więc do dziś są tu wszystkie gatunki muzyczne – od narodowej, staromiejskiej, poprzez pop, rock, jedyny w swoim rodzaju turbo folk, do rapu, hip hopu, electro i housemusic.

W 2008 widzieliśmy eurowizję w Belgradzie, a Nowy Sad od ponad dekady jest miastem ExitFestival, który od lat jest ogłoszony za miejsce najlepszej rozrywki w Europie, a w 2013 naEuropeanFestivalAwards za najlepszy festiwal muzyczny. Przyjedźcie i sprawdźcie to!

W Serbii każdy znajdzie muzykę, która odpowiada jego gustom. Trzeba się tylko zrelaksować i uważnie wsłuchać. W muzycznej różnorodności, która tutaj istnieje, nawet wasz utwór może być zagrany w pewnymbelgradzkimklubie na wodzie, sławnymklubie w Nowym Sadzie, lub w starej dobrej kawiarni w Nišu. Czekamy na ciebie!

Tłumaczył Hubert Domański

Autor: 
serbia.com
Źródło: 
serbia.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
16 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.