Kajmak, niewiarygodnie dobry

Niezastąpiony składnik wielu smakoszy, niepoprawnie pyszny, kajmak zawsze was skusi na jeden kęs.

Kajmak jest gęstą kremową pastą smaków i zapachów, którą zapamiętacie, kajmak zawsze włada na stołach wtedy, kiedy dzień jest krótki, a pierwsze chłodne wiatry niosą ze sobą stare przekonanie, że wtedy trzeba się "bardziej" pożywić . Ale to nie znaczy, że nie możecie się nim delektować we wszystkie pory roku, od tłustych uroczystości i codziennych posiłków.

W serbkiej kuchni kajmak podaje się na wiele sposobów – jako przystawka, jako dodatek do tradycjonalncyh dań, ćevapcici  mięsa z grilla, palenty, proja, ale i jako niezastąpiony składnik wykwintnych speciałów – sznycla Karadjordjeva lub kompletem bułeczek.

Podaje się go do obiadu i kolacji jako dodatek do dań, ponieważ do wszystkiego pasuje, nie zdziwcie się, kiedy w każdej kawiarni, która trzyma się jego nazwy, podaje się ćevapcici i mięso z grilla, czy inne mięso "na kajmaku" A tak przy okazji, jako domowy fast food można spróbować różnych rodzajów bułeczek z kajmakiem, z szynką prosciutto lub bez i dodatkami. Większość mieszkańców Serbii powie wam żeby spróbować kajmaku, takiego jaki jest spożywany w naszym kraju od dziesięcioleci – w ciepłej bułce, wtedy kiedy odpowiednio się roztopi i uczynią ją bardziej soczystą i miekką.

Kajmakiem można się delektować w całym kraju, w restauracjach z tradycjonalną kuchnią, i w starych dobrych kawiarniach. Jednak słodszy i smaczniejszy jest wtedy, kiedy mamy okazję spróbować go w pagórskich rejonach Serbii, w tradycjonalnej posiadlości, lub w etnicznej wsi, gdzie pastwiska zawsze emanują świeżością.

Uważa się go za najlepszego pochodzącego z zachodniej Serbii i okolic Čačka, kiedy w dni handlowe, ludzie z całego kraju szukają go u sprzedawców, którzy są znani z tego, że mają „prawdziwy” kajmak.

Od wieków kajmak produkowany jest w gospodarstwach domowych według tej samej receptury. Wśród ludzi panuje przekonanie, że ani on, ani wszystkie te „dobre” i „domowe” produkty nie mogą być produkowane przemysłowo bez zachowania tego prawdziwego smaku i koloru. Jednak jest coś na pachnących łąkach, na których pasą się stada, gdziejest łagodny klimat i oddanie serbskich gospodarzy,którzy przygotowują te wyjątkowe przysmaki.

Sama procedura produkowania kajmaku nie jest skomplikowana, a najlepsi twierdzą, że sekret tkwi w jakości mleka, i w tym na ile trzeba odstawić kajmak żeby dojrzał, na godziny czy dni.

Starą nazwą kajmaku był „skorup”, który przedstawia ten cienki słój, który powstaje podczas chłodzenia się mleka po gotowaniu. Słój po słoju i skorupa się zbiera w specjalnych kadziach, aby odstawić go i sfermentować.

Kajmak jest szczególnie kochany i ceniony w Serbii i jest używany od Bałkanów, przez Turcję, cały Bliski Wschód, Iran i Afganistan, aż po Indie - właściwie wszędzie tam, gdzie są pasterskie i duszpasterskie obszary górskie.

To, że „o smakach nie należy rozmawiać” jest znane od czasów starożytnych, ale po prostu pokochasz krem od pierwszego kęsa,albo nigdy ci nie zasmakuje. Dowiesz się tylko wtedy, gdy go spróbujesz!

Tłumaczył Hubert Domański

Autor: 
serbia.com
Źródło: 
serbia.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.