Oto jak nas widzą obcokrajowcy. Spis 25 rzeczy, które robią tylko Chorwaci

Na stronie Royal Croatian Tours pojawił się spis 25 rzeczy, które robią Chorwaci i poza nimi nikt więcej, albo prawie nikt na świecie. Listę ułożyli turyści z innych krajów, którzy po raz pierwszy odwiedzili Chorwację w 2007 roku i potem postanowili do niej przyjeżdżać.

1. Nie siedzą na betonie. Zawsze trzeba usiąść na czymś, na gazetach, rękawiczkach i tym podobnych.

2. Wszyscy noszą podkoszulki, dzieci, młodzi, starzy i obowiązkowo wkładają je w spodnie.

3. Nerki muszą być zakryte (co jest powodem, dlaczego koszulki wkładają w spodnie), ponieważ inaczej na pewno nastąpi jakaś choroba nerek.

4. Obowiązkowo nosi się kapcie, bez wyjątku. Skarpetki nie są wystarczające, a chodzenie na boso – wyrok smierci.

5. Obowiązkowo się unika przeciągu, który jest w Chorwacji prawie nielegalny. Chorwaci myślą, że mógłby ich zabić.

6. Przekleństwa. Większość ludzi przeklina. Nawet starsze panie, na przykład, kiedy zapomną coś kupić w sklepie.  

7. Zupa nigdy nie jest daniem, a raczej wstępem przed daniem głównym.  

8. Zawsze coś trzeba zjeść „na łyżce“, przynajmniej jeden raz w tygodniu. Chorwaci myślą, że to jest dobre dla ich układu trawiennego.

9. Wszyscy korzystają z wykałaczki po jedzeniu mięsa. Od dzieci po młodych ludzi, nawet podczas miesiąca miodowego.

10. Włosy po prysznicu obowiązkowo trzeba wysuszyć. Nie ma szansy, żeby się wysuszyły same, może jedynie w najcieplejszy dzień lata.

11. Nigdy nie idzie się na zewnątrz od razu po myciu włosów, nawet jeśli są wysuszone suszarką. Nie wiem dokładnie, ile godzin trzeba odczekać, ale definitywnie istnieje zasada o myciu włosów i wychodzeniu na zewnątrz, która może doprowadzić do przeziębienia lub uzkodzenia organów.

12. Korzystają z wielu chusteczek. Wszyscy dookoła chodzą z paczką chusteczek. Nie są chorzy, ale jakoś ich nosy częsciej przeciekają niż u innych ludzi na świecie.

13. Wegetarinskie danie znaczy tylko, że nie ma mięsa, które się je bezpośrednio. Można ugotować mięso i potem wyciągnąć na później, a wtedy się danie tak czy tak uważa za wegetariańskie.

14. Wszyscy noszą rajstopy zimą, ale nie z powodu, dla którego się je nosi zwykle, ale dlatego, żeby zatrzymać ciepło w ubraniach, jakbyśmy byli w Kanadzie, a nie w Chorwacji, gdzie temperatury rzadko spadają poniżej zera.

15. Wierzą, że rakija uleczy wszystko.  

16. Drugi domowy lek to maść świńska. Niektórzy leczą nią nawet zapalenie oskrzeli.

17. Mężczyźni noszą torebki, ale czynią to z pewnością siebie.

18. Krzesła muszą mieć poduszki. Krzesło bez poduszki to wielkie NIE.

19. Kochają Vegetę i dodają ją wszędzie. Jeśli nie gotujesz z Vegetą, nie jesteś Chorwatem.

20. Kobiecych torebek nie stawia się na podłogę, ponieważ to znaczy, że nie będzie pieniędzy. Jeśli jesteś w kawiarni, postaw ją na krześle obok, stole, byle gdzie, tylko nie na podłogę.  

21. Južina! Jeśli was obejmie piękny ciepły wiatr, który wieje z południa, zwróćcie uwagę na Chorwatów, ponieważ oni myślą, że ten wiatr sprawia, że są poirytowani i zniechęceni.

22. Klimatyzacja. Nawet w środku lata, przy wysokich temperaturach, Chorwaci są ostrożni z klimą. Jeśli klima wieje na Chorwata, on od razu zaczyna mieć bóle w uchu, plecach, gardle, temperaturę, katar...

23. Potrzebujecie wysłać paczkę na dłuższy dystans? Całe jagnię albo świnię? Skorzystajcie z autobusu. Wystarczy pójść na przystanek i dać kierowcy pieniądze. Voila! 

24. Na każdą wielką okazję piecze się jakieś zwierzęta na ruszcie, jak jagnię czy świnię. Śluby, chrzciny, urodziny...

25. Najlepsza oliwa z oliwek podawana jest w wykorzystanych butelkach po Coca Coli. Większość Chorwatów ma swoje źródło oliwy z oliwek (członka rodziny, przyjaciela, przyjaciela przyjaciela), który wytwarza oliwę z oliwek gdzieś blisko wybrzeża. Zwykle się wykorzystuje butelki po Coli lub Fancie. To jest najlepsza, najczystsza i najfajniejsza oliwa z okliwek, którą kiedykolwiek spróbujecie.

Autor: 
Tłumaczenie: Karolina Dopierała
Źródło: 
https://www.glasistre.hr/
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
9 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.