Wakacje nad polskim morzem dla każdego, czyli dopasuj je do siebie

Przy planowaniu wakacji niezmiernie ważne jest dopasowanie planów do indywidualnych oczekiwań, tak aby nie żałować wyboru. Dotyczy to także planowania wakacji nad Bałtykiem, bowiem nadmorskie kurorty różnią się nie tylko widokiem, ale też specyficznymi atrakcjami i natężeniem turystów. 

Jedni uwielbiają wylegiwać się na słońcu, inni wolą spędzać czas aktywnie. Niektóre osoby uwielbiają nadmorski piach, inne wręcz go nienawidzą. Opinie o polskim morzu i wakacjach nad nim są od lat podzielone. Bałtyk i jego wybrzeże ma wśród turystów zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Wielu osobom też wakacje nad morzem kojarzą się z lenistwem i nudą, jednak nie musi tak być, bowiem przy odpowiednim doborze miejsca wypoczynku i atrakcji wakacje nad Bałtykiem mogą okazać się ciekawą opcją dla wielu, jeśli nie dla wszystkich. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie miejsca względem indywidualnych oczekiwań, bowiem niektóre miejscowości są bardziej ustronne, inne tętniące gwarem, podczas gdy jedne sprzyjają lenistwu, a inne aktywnemu zwiedzaniu, czy też uprawianiu sportów. Wybór więc należy tylko do osób wybierających się na wakacje i od ich własnych upodobań i oczekiwań.

Dla aktywnych 
Wielu osobom morze kojarzy się z odpoczynkiem, leżakowanie na płazy i błogim lenistwem. Jednak nic bardziej mylnego, ponieważ niektóre z polskich nadmorskich kurortów oferują naprawdę aktywny wypoczynek. Jedną z takich propozycji jest Mierzeja Helska, której symbolem jest właśnie aktywny wypoczynek. Dostępnych jest wiele tras krajobrazowych, czy też dydaktycznych, które przebywać można zarówno pieszo, jak i rowerem. Dodatkowym atutem są też sporty wodne, które są w tym regionie popularne. Innym miejscem sprzyjającym aktywnemu wypoczynkowi jest Łeba i jej okolice, a dokładniej tereny Słowińskiego Parku Narodowego, które stanowią idealne miejsce zarówno dla miłośników kolarstwa, jak i pieszych wędrówek.  

Wodne sporty
Kolejną popularną nadmorską atrakcją są tradycyjne sporty wodne, takie jak windsurfing, kitesurfing itp. Idealnymi miejscowościami na uprawianie tego rodzaju sportów są usytuowane nad Zatoką Pucką i Zatoką Gdańską miejscowości takie jak Puck, Jastarnia oraz Rewa. Nie brakuje tam szkół windsurfingu i kitesurfingu, a obecność surferów jest czymś oczywistym, bowiem na codzień można podziwiać kolorowe latawce i żagle szalejące na wodzie.

Dla chcących odpocząć od zgiełku
Nie każdy lubi nadmorski zgiełk i typowe dla polskiego morza klimaty w postaci zatłoczonych pamiątkami i barami ulic. Choć myśl o wypoczynku nad Bałtykiem kojarzy się właśnie z tego typu widokiem, nie jest się zawsze na to skazanym, bowiem wystarczy udać się w bardziej ustronne miejsca, wolne od charakterystycznego zgiełku i pozwalające na odpoczynek. Miejscami pozwalającymi na bardziej ustronne spędzenie czasu nad polskim morzem są takie jak położone niedaleko Łeby Sasino, które jest bardzo ustronnym i spokojnym kurortem. Inną propozycją są usytuowane na Mierzei Wiślanej Skowronki, czy też Przebrno, gdzie czas płynie znacznie wolniej i spokojnej. Jeszcze innym rozwiązaniem na ustronny wypoczynek jest Świbno i Sobieszewo, czyli miejscowości znajdujące się nieopodal ujścia Wisły, na terenie wyspy Sobieszewskiej.  

Dla imprezowiczów
Wiele osób, szczególnie młodych, podczas wakacji liczy na szalone wieczory i imprezowy tryb życia. Takie osoby również się nie zawiodą, ponieważ nad polskim morzem znajdują się także miejscowości typowo imprezowe. Najpopularniejszym takim miejscem nad polską częścią Bałtyku jest Mielno, określane przez wielu „Polską Ibizą”. Nic dziwnego, bowiem miejscowość ta posiada wiele klubów i można powiedzieć, że aktywna jest 24 godziny na dobę. Jednym z najpopularniejszych polskich kurortów jest Władysławowo, które również określić można jako miejscowość typowo imprezową, gdyż w swej ofercie posiada wiele miejsc pozwalających na nocne szaleństwo. Na imprezowej mapie nadmorskich kurortów trzeba także oznaczyć Trójmiasto, które także posiada bogate zaplecze klubów, barów i miejsc pozwalających na szalone imprezy.

Dla miłośników wakacyjnego gwaru
Są także osoby, które po prostu kochają wakacyjny gwar i klimat charakterystyczny dla polskiego wybrzeża. Mimo iż klimat ten przeważa w centrach większości polskich nadmorskich miejscowości, są takie w których zgiełk jest szczególnie widoczny. Popularnymi i zatłoczonymi nadmorskimi miejscowościami są przede wszystkim najpopularniejsze z nich, takie jak Władysławowo, Łeba, Kołobrzeg, Trójmiasto, czy też Krynica Morska. Miłośnicy wakacyjnego gwaru z pewnością dobrze poczują się w tamtych klimatach. 

Dla leniuchów 
Są jednak osoby, które niekoniecznie lubią aktywny wypoczynek i preferują totalne lenistwo z bardzo ograniczonym przemieszczaniem się pieszo. Dobrym rozwiązaniem wtedy jest wybór niewielkich miejscowości z bliskim i łatwym dostępem do plaży, a takich miejsc nad polskim morzem nie brakuje. Niektórymi tylko propozycjami są Krynica Morska, Władysławowo, Stegna, Kąty Rybackie, Ustka, Mielno i wiele innych. Jednak szczególne leniuchy pamiętać powinny zawsze o rezerwacji noclegu jak najbliżej morza, tak aby mieć je możliwie najbliżej i moc odpoczywać najwiecej jak się da unikając wędrówek i konieczności przemieszczania się.

Dla nielubiących piasku 
Popularnym miejscem dla wszystkich nielubiących piasku jest Sopot, a dokładniej molo, dzięki któremu można wejść w głąb morza nie mając kontaktu z piaskiem. Jest to więc idealne miejsce na odpoczynek, zaczerpnięcie oddechu nadmorskiej bryzy, czy też nadmorski spacer, dla osób nielubiących piasku. 

Tak więc, bez względu na zamiłowania i preferencje, każdy może spędzić czas nad Bałtykiem wedle swojego gustu, trzeba tylko odpowiednio dobrać miejsce i atrakcje, aby dopasować je do swoich indywidualnych oczekiwań i wymagań.

 
Autor: 
Natalia Wasiak
Źródło: 
Źródło: pixabay.com
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
9 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.