10 dziwnych rzeczy, które robią „tylko Chorwaci”

Chorwaci nigdy nie jedzą zupy jako samodzielne danie. Zupą zaczynają posiłek, a po tym następuje kolejny, bardziej konkretny. 

Czy kiedykolwiek pytaliście, czego obcokrajowcy doświadczają, kiedy przyjadą z wizytą i widzą nasze małe rytuały? Na stronie internetowej Royal Croatian Toursa ukazał się artykuł zawierający nieoczekiwaną listę – 25 rzeczy, które robią tylko Chorwaci, a które napisali obcokrajowcy pochodzenia chorwackiego. W dalszej części tekstu sprawdźcie, czy jest w nim coś dziwnego i czy robicie coś z przytoczonych w nim rzeczy. 

1. Chorwaci nigdy nie siedzą bezpośrednio na betonie. Pomiędzy betonem a „siedzeniem”, musi się znaleźć jakaś cienka warstwa ochrony – od gazety, przez plastikowe worki, po czapki i rękawiczki. 

2. Chorwaci zawsze noszą podkoszulek. Bez względu na to, czy mówimy o dzieciach, dorosłych kobietach lub mężczyznach, Chorwaci zawsze noszą podkoszulek i wkładają go w spodnie tak, by osłonić plecy i nerki. 

3. Chorwaci zawsze muszą mieć zakryte nerki. Nigdy nie odkrywają dolnej części pleców, ponieważ dbają o nerki. Boją się, że odkrywanie nerek może doprowadzić do uszkodzenia pracy tego organu lub jakiś innych fatalnych konsekwencji. 

4. Chorwaci zawsze noszą kapcie, bez względu na płeć i wiek. Nie wierzą, że noszenie skarpet jest wystarczającą ochroną przed chorobami. Dla nich chodzenie na boso to wyrok śmierci. 

5. Przeciąg jest nielegalny w Chorwacji. Chorwaci nigdy i za żadną cenę nie otwierają okien naprzeciw siebie, szczególnie okien i drzwi, by uniknąć przeciągu. Przeciąg jest prawie nielegalny w Chorwacji. 

6. Chorwaci przeklinają i to często. Przeklinają nawet starsze panie, kiedy wracają ze sklepu i przypominają sobie, że zapomniały coś kupić. 

7.  Chorwaci jedzą zupę na początku posiłku. Nigdy nie jedzą zupy jako samodzielne danie. Zupą rozpoczynają posiłek, a po niej następują kolejne dania, bardziej konkretne. 

8.  Przez tydzień muszą zjeść coś „na łyżce”. Przynajmniej raz w tygodniu w jadłospisie w chorwackim domostwie musi się znaleźć jakiś gulasz, który je się łyżką. Chorwaci wierzą, że dania, które je się łyżkami, pomagają trawieniu. 

9. Chorwaci często korzystają z wykałaczek. Po mięsnym posiłku obowiązkowo się nimi posługują. Z wykałaczek korzystają małe dzieci, dorośli, a nawet starsi ludzie. Wypada ręką zakryć usta kiedy, korzysta się z wykałaczki. 

10. Chorwaci suszą włosy suszarką. Wszyscy Chorwaci korzystają z suszarki do włosów, nawet mężczyźni z krótkimi włosami. Pozwolenie, by włosy wysuszyły się same na słońcu, dozwolone jest tylko podczas najcieplejszych letnich dni.

 
Autor: 
Tłumaczenie: Karolina Dopierała
Źródło: 
https://punkufer.dnevnik.hr/clanak/zanimljivosti/25-cudnih-stvari-koje-rade-samo-hrvati---595752.html
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 18 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.