10 „naj” faktów o Chorwatach

Sarkastyczne wpisy nietypowej encyklopedii online, Uncyclopedii rozbawiają czytelników karykaturalnymi tekstami. Między pozostałymi, korzystający umieścili teksty o Chorwacji, Dalmacji, Zagrzebiu i innych naszych rodzimych aspektach. Dlatego wybraliśmy 10 twierdzeń o Chorwatach, a sami oceńcie, które są prawdziwe, a które nie. 

Ustrój rządu: katolicka oligarchia przeobrażona w republikę demokratyczną. Niezwykle popularny okrzyk, który większość ludzi, zebranych w jednym miejscu, uwielbia wykorzystywać przy każdej okazji to: 'Mi, Hrvati!' (pl. My, Chorwaci!) Niech na spotkaniach sportowych pomiędzy Alkarem a Cedevitą lub Janakiem i Segestą, wiadomo, kto jest najgłośniejszy. A to „Chorwaci” nie znaczy tylko Chorwaci, to oznacza również poważne religijne zobowiązanie, ponieważ, bez wątpliwości, jeśli jesteś prawdziwym Chorwatem, na pewno jesteś też katolikiem. Dlatego, że właśnie prawdziwi Chorwaci, a wobec tego i katolicy, podejmują ważne decyzje państwowe, może również w tym przypadku można powiedzieć – „w każdym żarcie jest połowa prawdy”.  

Stroje regionalne rozprzestrzeniają się niczym dym papierosów czy fusy od kawy.
Każdy naród mocno dumny ze swoich obyczajów narodowych, przy pomocy różnych elementów narodowych z nostalgią przypomina sobie swoje korzenie. Austriacy robią to, wydając dziwne dźwięki w zielonych bermudach i kolorowych spódnicach, a my mamy folklorystyczne społeczeństwo. Za ich pomocą, na każdym ważnym międzynarodowym wydarzeniu kulturalnym pokazujemy, że i my mamy czym się pochwalić. Dlatego stroje regionalne wywozimy wszędzie, gdzie to tylko możliwe. W porównaniu z dymem papierosowym i fusami od kawy, na pewno jest zdrowsza opcja. 

Jeśli nie rozmawiają o Serbach, Chorwaci chwalą się, ile mają przekleństw. Dumni są z faktu, że ich przekleństw prawie nie da się przetłumaczyć na żaden inny język z powodu ich genialności. Ach, przekleństwa. Przekleństwa w naszym języku prawie dostały rolę figur poetyckich w języku codziennym. Poza tym, że nasz język jest obfity w synonimy wulgaryzmów, my je tworzymy w impresywny sposób. 

Kiedy Chorwatom znudzi się ich kraj, wyjeżdżają do Niemiec, gdzie już żyje ich więcej niż w samej Chorwacji. A kiedy tam są, nie przestają się chwalić, że Chorwacja jest najpiękniejszym krajem na świecie. Z pewnością coś w jest w tym stwierdzeniu, ponieważ nie bez powodu nazywamy ją Lijepa Naša (pl. Piękna Nasza). A kto to lepiej doceni od nostalgicznego emigranta, który za chlebem ruszył w daleki obcy kraj. A jeśli któryś ze szczęśliwców jednak wróci, swoje szczęście okazuje trzypiętrowymi domami, śmiesznymi krasnalami, werandami i fontannami w ogródku. 

Legenda miejska mówi, że istnieją ludzie, którzy są rzeczywiście urodzeni w Zagrzebiu, ale wszyscy świadkowie zniknęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Nie istnieje również dowód, że ludzie urodzeni w Zagrzebiu są w jakikolwiek sposób spokrewnieni z ptakiem dodo. Przed dwoma laty holenderscy naukowcy znaleźli resztki przedniej części szkieletu dziwacznego ptaka dodo, które wymarły na wyspie Mauritius przed prawie 400 laty. Resztek rodzonego mieszkańca Zagrzebia jeszcze nikt nie odnalazł.

Chorwacja to bardzo sportowa nacja...

Chorwacja to bardzo sportowa nacja. Może zauważyliście chorwackich sportowców, którzy na wielkich zawodach wygrywają medale, jednak najbardziej rozprzestrzenionym sportem jest picie kawy, palenie i plotkowanie. Wszystko to wymaga dużo ćwiczeń i dlatego kawiarnie są bez ustanku pełne, szczególnie w godzinach pracy, kiedy pracownicy mają czas wolny, by mogli trenować. Bardzo nam miło kiedy cudzoziemcy zauważają, że w mieście w ciągu dnia jest mnóstwo ludzi. I, o dziwo, wszyscy siedzą i piją kawę, szczególnie w czasie pracy. Wtedy obcokrajowcy dziwią się, jak nam się udaje równocześnie odpoczywać i pracować. Czy może jedno z dwojga nie idzie nam dobrze? Głosujemy na opcję, że jest to starożytna dyscyplina udoskonalana przez wieki. 

Niektóre nieśmiertelne zespoły, które nieprzerwanie wydają nowe albumy, nie mogą się pogodzić z faktem, że są "w d..." (ostre wyrażenie, dotyczące bycia w niewygodnej sytuacji). Tak, można by stwierdzić, że na tę depresję choruje część młodych ludzi w Chorwacji. Po co zajmować się kryzysem globalnym i globalnym ociepleniem, społeczną niesprawiedliwością i nieefektywnymi reformami, kiedy w naszych czterech ścianach znajduje się to, co jest najbardziej potrzebne – komputer. 

Chorwaci są przede wszystkim katolikami, chociaż nienawidzą Kościół i przeklinają Boga. Dlatego w każde Boże Narodzenie się napiją.  

Boże Narodzenie, dokładnie Wigilia, stała się czymś na wzór obchodzenia Nowego Roku. Narodzenie Chrystusa, Chorwaci obchodzą kolektywną imprezą na ulicy, w kawiarni, w domu. Są tak szczęśliwi, że jest to dzień narodzenia Mesjasza, że dają sobie prezenty, opróżniają wszystkie hodowle ryb w kraju, a na końcu prezenty, te alkoholowe i te z pokory, dokładnie o północy. Po tym wszystkim ponawiają tę sytuację, tylko w większym towarzystwie. 

Dalmatyńczycy posiadają najwięcej domków letniskowych oraz willi na świecie i w okolicznych galaktykach. 

Kiedy jakiś czas temu Dalmatyńczycy odkryli coś, co się nazywa turystyka, nie będąc leniwymi, postarali się znaleźć najlepszy sposób wykorzystania plonów turystyki z najmniejszym wysiłkiem.  A rozwiązanie nasunęło się samo z siebie, ze względu na to, że turyści chętniej śpią w średniego standardu apartamentach, niż w drogich hotelach. 

Dalmatyńczycy to największe mądrale i zawsze są zapoznani z najmniejszymi szczegółami życia sąsiadów. To jest tak, wbrew faktowi, że większość zebranej wiedzy pochodzi od starych kobiet, które nazywają „babami”, a które codziennie bez ustanku patrzą przez okno i troszczą się, by dowiedzieć się wszystkiego, ale tak, żeby nie wychodzić z domu. Wiedza przenoszona jest od baby do baby, a mówi się, że nawet CIA jakiś czas uczyło takiego sposobu zdobywania informacji, ale nigdy naprawdę nie odkryło, jak to dokładnie funkcjonuje. O szerszy komentarz wyślijcie zapytanie bezpośrednio na strony CIA. My nie mamy z tym nic wspólnego.

 
Autor: 
Tłumaczenie - Karolina Dopierała
Źródło: 
https://www.tportal.hr/fun/clanak/10-naj-istina-o-hrvatima-20090130
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
13 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.