Rafy koralowe już bez rekinów?

Rekiny zaczyna uznawać się za „funkcjonalnie wymarłe” na terenach raf koralowych na całym świecie, według opublikowanych niedawno badań, które ujawniają powszechny spadek liczebności tych drapieżników.

Jak podano w danych opublikowanych na łamach czasopisma „Nature”, nie zaobserwowano obecności ani jednego rekina na prawie jednej piątej z 371 przebadanych raf koralowych w ramach inicjatywy Global FinPrint, w której uczestniczyło 58 państw. Choć w praktyce nie oznacza to, że na terenach tych raf rekiny nigdy się nie pojawiają, zwierzęta te są uznawane za „funkcjonalnie wymarłe” – czyli obserwowane są zbyt rzadko, aby uznać, że wypełniają swoją rolę w tamtejszym ekosystemie.
 

Brak obecności rekinów wynika głównie z nadmiernego odłowu i stosowania coraz bardziej destrukcyjnych praktyk połowowych, takich jak używanie takli czy sieci skrzelowych.

Zanik rekinów rafowych może być tragiczny w skutkach dla całych systemów raf, które cierpią już dostatecznie mocno z powodu zmian klimatycznych.

Program Global FinPrint, działający od 2015 r., wykorzystuje około 15 000 podwodnych systemów wideo, do których przyczepiane są przynęty, po to, by nagrywać zachowanie rekinów, płaszczek i innych organizmów morskich w ich naturalnym środowisku wśród raf koralowych.

„Mimo że wyniki badań przeprowadzonych przez Global FinPrint ujawniły ogromny spadek obecności rekinów na terenach raf koralowych na całym świecie, pojawiają się w nich również oznaki nadziei” - powiedziała Jody Allen, prezes fundacji rodzinnej Paula Allena, współzałożyciela firmy Microsoft, która finansuje działania Global FinPrint.

„Dane zebrane z pierwszego w historii ogólnoświatowego badania aktywności rekinów wśród raf koralowych mogą stanowić podstawę dla jakże ważnych, długoterminowych planów działania w sprawie zapewnienia ochrony pozostałym rekinom rafowym” - dodała.

 

W badaniu wzięto pod uwagę kraje, w których już teraz rekiny są pod ochroną, na przykład poprzez zakaz połowów tych zwierząt; w tym Australię, Bahamy czy Stany Zjednoczone.

Autor: 
Tłumaczenie - Laura Antkiewicz
Źródło: 
https://www.dailysabah.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.