10 powodów, dla których wybierzesz się do Sarajewa

Stolica Bośni i Hercegowiny zamieszkana przez 395 tys. osób, a założone w 1462 r. przez Turków Osmańskich. Obowiązkowy punkt na mapie turystów kochających Europę, ale także osób ceniących uroki miasta, lubiących historię i oczekujących odpoczynku podczas wycieczki. Zobaczcie, co powinno skłonić Was do znalezienia noclegu w stolicy Bośni i Hercegowiny!

 

1. To doskonały punkt wyjścia

Sarajewo znajduje się w sercu południowo-wschodniej Europy i jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania całego regionu. Tylko 126 kilometrów dalej na południe znajduje się siedziba Hercegowiny - słoneczny Mostar - której symbol, Stary Most, znajduje się na liście chronionych zabytków kultury UNESCO. Fascynujący Dubrownik, żywe muzeum na wybrzeżu, znajduje się 239 km od Sarajewa; a Split, główne miasto na chorwackim wybrzeżu Dalmacji, znajduje się 246 km od Sarajewa. Odległość między Sarajewem a regionalnymi stolicami jest następująca: 293 kilometry od Belgradu w Serbii; 405 kilometrów od Zagrzebia w Chorwacji i 231 kilometrów od Podgoricy w Czarnogórze.

 

2. Doskonały stosunek jakości do ceny

Sarajewo znajduje się na szczycie list europejskich stolic, gdzie goście z pewnością mogą uzyskać dobry stosunek jakości do ceny. Niezależnie od tego, czy jest to zakwaterowanie, zakup pamiątek, odbywanie interesujących wycieczek po mieście, odwiedzanie atrakcji, jedzenie pysznych posiłków w wysokiej jakości restauracjach ze spektakularnymi widokami, spędzanie wieczoru w jednym z najlepszych klubów, poszukiwanie zabiegów odnowy biologicznej i usług zdrowotnych lub niezapomniane weekendy w niektórych pobliskich ośrodkach narciarskich. Sarajewo z pewnością zaskoczy odwiedzających doskonałą jakością, jaką mogą cieszyć się za te pieniądze.

 

3. Miejsce przesiąknięte historią

W Sarajewie można znaleźć ślady kultury neolitycznego Butmiru, Ilirów, Rzymian, Słowian, a także pozostałości reprezentujące średniowieczne Królestwo Bośni, Imperium Osmańskie i Austro-Węgierskie, Królestwo Jugosławii i Socjalistyczną Federalną Republikę Jugosławii… W ciągu ostatnich 100 lat Sarajewo było członkiem sześciu różnych stanów i było świadkiem zabójstwa w Sarajewie, pierwszej i drugiej wojny światowej, XIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich, najdłużej trwającego oblężenia miasta we współczesnej historii. Sarajewo jest przesiąknięte historią i zawsze chętnie dzieli się swoimi fascynującymi opowieściami z gośćmi.

 

4. Unikalna mieszanka kulturowa

Przez kilkaset lat granice dwóch wielkich imperiów, osmańskiego i austro-węgierskiego, które reprezentowały dwa bieguny świata w tym czasie - Wschodnia i Zachodnia, islamska i chrześcijańska - spotykały się w Bośni i Hercegowinie. To sprawiło, że kraj i jego stolica stały się miejscem skrzyżowania różnych światów - miejscem, w którym Orient spotkał Zachód w sercu Bałkanów. Sarajewo jest jednym z tych rzadkich miast, w których podczas dziesięciominutowego spaceru można zobaczyć miejsca kultu najważniejszych na świecie religii monoteistycznych: kościołów prawosławnych i katolickich, synagog i meczetów. Wszystkie te tradycje nadały Sarajewie specyficzny aromat i szczególną mieszankę kulturową.

 

5. Relaksujący rytm

Każde miasto ma swój specyficzny rytm, a Sarajewo jest spokojne i idealne na odpoczynek. Bośniacy mogą spędzać godziny siedząc i spotykając się z przyjaciółmi przy kawie lub innym napoju, a ten „zaraźliwy” nawyk szybko przechodzi do osób odwiedzających Sarajewo. To prawie reguła, że ci, którzy przybywają do stolicy BiH, robią to, aby spowolnić swoje tempo i znaleźć czas, by cieszyć się lenistwem. Nie musisz dziś wszystkiego widzieć w Sarajewie - zostaw coś na jutro! Wykorzystaj ten cudowny dzień dzisiaj, znajdując wygodne miejsce w niektórych kawiarniach w Sarajewie i spędzaj czas, nic nie robiąc lub prawie nic!

 

6. Wielkość wprost idealna

Sarajewo jest na tyle duże, że jest wiele do zobaczenia i doświadczenia, a jednocześnie wystarczająco małe i kompaktowe, aby dotrzeć wszędzie tam, gdzie chcesz pieszo. Najlepszym sposobem na poznanie prawie wszystkich atrakcji Sarajewa jest piesza wycieczka, ponieważ większość z nich znajduje się zaledwie kilka kilometrów od siebie. To także najlepszy sposób, aby odkryć urok wąskich uliczek w starej części miasta, a także piękno wielu fasad Sarajewa, które są ozdobione fascynującymi płaskorzeźbami. Jeśli chodzenie nie jest Twoją ulubioną atrakcją, nie martw się - stawki za taksówki należą do najtańszych w Europie, więc możesz użyć tego środka transportu nie tylko do poruszania się po mieście, ale także do odwiedzenia pobliskich terenów piknikowych.

 

7. Wspaniała przyroda

Dzięki wszystkim zaletom, jakie jedna stolica może zaoferować swoim gościom, w Sarajewie będziesz miał szansę znaleźć się całkowicie poza środowiskiem miejskim w pięknej i nietkniętej przyrodzie, w otoczeniu zieleni i cienia drzew, świeżych rzek i strumieni, gdzie odurzy Cię zapach kwiatów i piękny dźwięk ptaków. Wszystko to można osiągnąć po 10 minutach jazdy samochodem lub niecałej godzinie marszu. Zima zmienia kolor na śnieżnobiały, a trasy narciarskie, na których odbywały się XIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie, znajdują się zaledwie 30 minut od miasta, więc w mgnieniu oka można dotrzeć do pięknej górskiej chaty, w której można cieszyć się zimową krainą czarów obok strzelającego ognia w kominku.

 

8. Bezpieczeństwo

Podczas gdy miasto nadal nosi widoczne blizny po wojnie, Sarajewo jest uważane za jedną z najbezpieczniejszych stolic w Europie. Nie ma dzielnic, których należy unikać, ale sugerujemy trzymać się dobrze oświetlonych ulic w godzinach wieczornych. Zalecamy również uważać na kieszonkowców, szczególnie podczas korzystania z transportu publicznego i nie nosić portfela w tylnej kieszeni lub plecaku. Jeśli przyjechałeś samochodem, wskazane byłoby zaparkowanie go na tych parkingach, które zapewniają ochronę na miejscu. Radzimy także zachować ostrożność podczas wychodzenia na łono natury, ponieważ w niektórych obszarach nadal są miny. Dopóki panuje zdrowy rozsądek, nie powinieneś napotykać niczego nieprzyjemnego podczas pobytu w Sarajewie.

 

9. Pyszne i ekologiczne jedzenie

Poranki w Sarajewie tradycyjnie zaczynają się od bośniackiej kawy, która serwowana jest w małych miedzianych naczyniach (džezve). Do lunchu masz do wyboru wina produkowane w wielu winnicach Hercegowiny, w tym cudowne odmiany winogron, takie jak Žilavka i Blatina, a wieczorna rozrywka byłaby prawie nie do pomyślenia bez Sarajevsko Pivo (piwo) z lokalnego browaru, który działa od 1888 roku. Tradycyjne potrawy są zarówno smaczne, jak i ekologiczne. Ćevapie - małe, grillowane bułki mielonego mięsa podawane w płaskim chlebie (somun), bogaty wybór tradycyjnych dań gotowanych oraz bośniackie piz (pasztety).

 

10. Mili ludzie

Jeśli o pięknie miasta decydują jego mieszkańcy, Sarajewo zdecydowanie należy do najpiękniejszych miast na świecie! Sarajewo znane jest z gościnności i uprzejmości mieszkańców, którzy dołożą wszelkich starań, aby pobyt gości w ich mieście był wyjątkowy. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz porady na temat tego, gdzie się uda

, czy zgubiłeś się i potrzebujesz wskazówek, nie wahaj się zatrzymać przechodniów, kelnerów lub kupców, aby zapytać ich, czego potrzebujesz. Częściej niż nie, na pewno usłyszysz ciekawą historię wraz z odpowiedzią, więc nie zdziw się, jeśli przyjedziesz do Sarajewa jako turysta i wrócisz jako Sarajevan!

Autor: 
Aleksandra Gadocha
Źródło: 
sarajevotimes.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.