Potrzeba 700 000 euro na renowację zamku Tournel

Kolosalna budowla wybudowana 900 lat temu w departamencie Lot grozi zawaleniem. By ocalić ten piękny obiekt w sercu Lozère, ruszyła właśnie pieniężna zbiórka.

Los zamku Tournel jest zagrożony. Zbudowany tuż przed początkiem XII wieku, budynek w dolinie Lotu widział już wszystko: wojny, grabieże i rewolucje. Ale dziś jest już całkowitą ruiną. Dziedzictwo z Lozère walczy o przetrwanie : kamienie z którego jest zbudowane spadają jeden po drugim, jego ściany są popękane; całość stanowi więc potencjalne zagrożenie dla użytkowników drogi, którzy pod nim przechodzą.

Zabytek jest jednym z 121 miejsc wybranych w tym roku przez Super Loto Mission Patrimoine. Liczne prace związane z całym przedsięwzięciem są jednak niezwykle kosztowne: renowację budowli oszacowano aż na 700 000 euro. „Udzielono dotacji od rady departamentu Lozère na kwotę 205 000 euro oraz 20 000 euro pomocy od państwa” - mówi Pascal Beaury, burmistrz Mont-Lozere-et-Goulet, z którym skontaktował się Le Figaro.

Aby zebrać wystarczającą sumę, na stronie internetowej Foundation du patrimoine uruchomiono zbiórkę w wysokości 100 000 euro. Instytucja zapłaci jedno dodatkowe euro za każde euro darowizny. Na chwilę obecną kwota wciąż daleka jest od docelowej: suma wynosi 285 euro.

Zamek składa się z sześciu stref, od kaplicy, przez strażnicę oraz wieżę południową. Potrzeby renowacji na przestrzeni całego obiektu, nie są jednak takie same. Remont niektórych części jest znacznie droższy. Tak jest między innymi w przypadku kaplicy i szańca, gdzie samo rusztowanie, wynajem, rozłożenie i złożenie na koniec budowy, kosztuje ponad 12 000 euro.

Prace powinny rozpocząć się w połowie października, w towarzystwie wyspecjalizowanych architektów i archeologów.

„Ludzie odwiedzają zamek codziennie. Zainstalowane zostały już balustrady, a dobrze zdefiniowana trasa pozwala ominąć potencjalnie niebezpieczne obszary ”- zapewnia burmistrz. Projekt renowacji obejmuje między innymi przystosowanie pomieszczeń do przyjmowania turystów. Laserowe skanowanie kamienia po kamieniu, pozwoli stworzyć rekonstrukcję 3D, za pośrednictwem aplikacji dostępnej na smartfonie.

Przewidziane są też inne projekty mające na celu przywrócić świetność zamku Tournel. Oczywiście pod warunkiem, że zebrane zostaną niezbędne środki.

Autor: 
Théo Rampazzo/Tłum. Patrycja Puszkar
Źródło: 
lefigaro.fr
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
9 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.