Rozpoczął się sezon rowerowy nad Balatonem na Węgrzech

Jazda na rowerze nad Balatonem stała się coraz bardziej popularna nawet wśród obcokrajowców. Coraz częściej na nadbalatońskich ścieżkach rowerowych słychać język polski, a wypożyczenie roweru i możliwości noclegowe stają się bardziej dostępne dla turystów. Dodatkowo z południa Polski możemy dojechać nad „węgierskie morze” znacznie szybciej niż nad nasze polskie.

Profesjonalna ścieżka rowerowa wokół Balatonu została wybudowana już na początku 2000 roku i ma długość około 250 km. W tym momencie na jednej trzeciej drogi znajdziemy prawdziwą ścieżkę rowerową, pozostała część to drogi leśne i chodniki przystosowane do jazdy. Doświadczeni rowerzyści mogą tę trasę pokonać nawet w dwa dni, natomiast gdy chcemy podziwiać nadbalatońskie widoki wtedy należy zaplanować sobie dłuższy wyjazd.

Według Prohászka Attili z Tour de Pelso – organizatora największych na Węgrzech wyścigów rowerowych najlepszym miejscem na rozpoczęcie okrążania Balatonu jest miejscowość Siófok, ponieważ daje ona wiele możliwości zarówno noclegowych jak i komunikacyjnych. Przed wyruszeniem w trasę możemy się zaopatrzeć w potrzebne akcesoria i prowiant. Dodatkowo w pobliżu Siófok można przekroczyć Balaton promem, co mogłoby być przydatne, jeśli chcielibyśmy skrócić sobie drogę i zakończyć wycieczkę wcześniej.

Jeśli ktoś wypoczywa w Siófoku, może również odwiedzić okolicę, w której znajdziemy wieżę widokową, oraz piękny Siófocki plac główny. Na rozgrzewkę, przed rozpoczęciem okrążania Balatonu możemy wybrać się w trasę: Siójut – Adánd - Ságvár. Na tym odcinku nie znajdziemy ścieżki rowerowej, natomiast droga asfaltowa jest przyjazna rowerzystom, nie ma na niej dużego ruchu i liczy zaledwie 28 km. Na tej trasie znajdziemy na przykład kościół z XIII wieku i wiele malowniczych węgierskich wiosek. W przyszłości ten odcinek drogi zostanie bardziej przystosowany do potrzeb rowerzystów, jak również trasa zostanie przedłużona do miejscowości Szekszárd.

Jako że nadbalatońskie wycieczki rowerowe cieszą się coraz większą popularnością węgierski rząd postanowił wydać na odnowienie i rozbudowanie ścieżek ponad 3 miliardy forintów czyli ponad 40 milionów złotych. W pierwszej kolejności zostaną rozbudowane i dostosowane do potrzeb rowerzystów południowe ścieżki nadbalatońskich miejscowości. Mieszkańcy uważają, że to zwiększy napływ turystów, bo w tej chwili najbardziej popularnymi miejscami spędzania wakacji nad Balatonem są jego północne części. Prace maja się zacząć w 2020 roku.

Sezon rowerowy nad Balatonem rozpoczął się w marcu i potrwa do końca października.

Autor: 
Ewa Druzgalska
Źródło: 
https://www.csaladinet.hu

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
16 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.