Megalotnisko w Baranowie konkurencją dla Berlina

Centralny Port Komunikacyjny w Baranowie będzie ogromną konkurencją dla Berlina - przestrzega polityk FDP. Apeluje do władz Berlina i Brandenburgii.

Z Berlina będzie można szybciej dojechać na lotnisko w Baranowie niż na port lotniczy we Frankfurcie nad Menem - pisze berliński dziennik "B.Z." w swoim wydaniu internetowym. Tym samym - jak czytamy - "będzie bezpośrednim konkurentem dla BER", czyli nieukończonego lotniska w Berlinie, które miało być wizytówką stolicy Niemiec, a tymczasem jest pasmem niekończących się fuszerek.

 

Niemiecki dziennik przypomina, że Polacy chcą otworzyć swoje nowe megalotnisko najpóźniej w 2028 r. Ma ono rocznie obsługiwać do 100 mln podróżujących.

 

"Jeszcze mamy przewagę"

Polityk FDP Sebastian Czaja zaapelował do berlińskiego Senatu, by stawił czoła nowej konkurencji, kończąc szybko BER i inwestując 1,1 mld euro w dalszą obsługę lotniska Tegel. 

"Jeszcze mamy przewagę nad konkurencją ze strony Warszawy" - powiedział Czaja gazecie "B.Z.". "Jeśli jednak zamkniemy Tegel i nie posuniemy się do przodu z BER, stracimy naszą przewagę" - dodał polityk FDP. 

Jego partia pełnią obecnie w lokalnych władzach Berlina rolę opozycji.

 

Sposób na konkurenta

Sebastian Czaja ma konkretny pomysł. "Samoloty na trasach europejskich powinny startować i lądować na lotnisku Tegel. Dzięki temu na lotnisku Schoenefeld zwolnią się miejsca na połączenia międzykontynentalne" - czytamy w "B.Z.". 

Dla atrakcyjności Berlina jako lokalizacji biznesu nieodzowne są bezpośrednie loty do Pekinu, Szanghaju, Singapuru, Mumbaju, Nowego Jorku i Waszyngtonu. "Połączenia na długich trasach to warunek lokalizacji międzynarodowych firm" - podkreślił Czaja. 

Jak pisze "B.Z.", Berlin dysponuje obecnie tylko sześcioma połączeniami na długich trasach, podczas gdy Paryż ma takich połączeń 137, a Londyn 155.

 

BER może w 2020

Jak poinformował rzecznik lotniska BER, plany budowy polskiego megalotniska nie zmieniają perspektyw powstającego berlińskiego portu lotniczego. W 2040 r. ma on odprawiać do 55 mln pasażerów rocznie.

Pierwotnie lotnisko BER miało być czynne już w listopadzie 2011 r. Nowy termin otwarcia to październik 2020 r.

 

Autor: 
-------------
Źródło: 
Interia
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
7 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.