Jeśli tego lata planujecie kąpiel w czystym morzu, oto dobre kierunki

Europejska Agencja Środowiska (EEA) opublikowała wyniki obszernego badania dotyczącego jakości wody w europejskich akwenach. W 2017 roku, w 28 krajach zrzeszonych w UE, przeanalizowanych zostało pod kątem czystości wód 22 000 kąpielisk, od morskich plaż przez jeziora do rzek.

Co ciekawe, raport EEA obala mit idealnej czystości chorwackiego Adriatyku, ponieważ wszystko wskazuje na to, że o wiele czystsze morza mają na przykład Malta, Cypr i Grecja. Najlepszą wodę do kąpieli (wliczając w to rzeki i jeziora) mają Luksemburg, Malta, Cypr, Grecja i Austria.

Mówiąc o całej UE, 96% badanych lokalizacji spełnia minimalne kryterium czystości wody, a 85% to wody o idealnej czystości. Ostatnie badanie wypadło nieco lepiej, niż badanie przeprowadzone w roku 2013.

Co do Chorwacji, przebadano 976 miejsc, z których 949 położonych jest na morzu, a 27 w głębi lądu. W 95% kąpielisk woda jest doskonałej jakości albo zadowalającej, ale istnieją ogromne różnice między jakością wody morskiej, a tej w głębi lądu. W głębi lądu tylko 15% kąpielisk gwarantuje wodę doskonałej jakości. Generalnie, chorwacki bilans wypadł gorzej, jeśli chodzi o wody śródlądowe. Jest jednak parę kąpielisk na środkowym i południowym Adriatyku, gdzie woda ma jakość tylko zadowalającą.

W kąpieliskach przeprowadzono również testy na E. coli, której obecność świadczy o pojawieniu się wód pochodzących z kanalizacji i ścieków.

Podsumowując, Chorwacja nie wypadła źle, ponieważ znalazła się w grupie państw, w których badane wody mieściły się w kategorii zadowalających jakości. Oprócz Chorwacji podobne efekty uzyskały jeszcze Belgia, Litwa, Rumunia, Słowenia i Szwajcaria. Kąpieliska w Grecji, na Malcie i Cyprze są lepsze od chorwackich w zakresie czystości wody morskiej.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 
Index.hr
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.