Przygotowania do letniego sezonu w Splicie: właściciele wyrzucają najemców z mieszkań

W ostatnich dniach media społecznościowe przepełnione są statusami, w których wyrzuceni ze splitskich mieszkań najemcy, szukają dla siebie czterech ścian; na jedno ogłoszenie „szukam mieszkania” przypada jedno z ofertą wynajmu. Nic nowego, każdego roku, przed szczytem sezonu, historia się powtarza. Nigdy jednak sytuacja najemców nie była tak dramatyczna – pisze Slobodna Dalamacija.

Mieszkań oferowanych na długoterminowy najem na rynku prawie nie ma; pojedyncze oferty odstraszają zaporowymi cenami. Setkom studentów, którzy studiują w Splicie, a także i całym rodzinom, w najbliższym czasie zostaną wypowiedziane umowy najmu, ponieważ właścicielom korzystniej będzie wynająć mieszkanie Annie z Wielkiej Brytanii niż Annie z pobliskich Ploče. Turystyka to dla ns z jednej strony zbawienie, ale z drugiej sprowadza na nas katastrofalne skutki. Moja rodzina miesiąc temu żyła w pięknym dwuosobowym mieszkaniu na ulicy Ruđera Boškovića. Płaciliśmy zgodnie z umową 450 euro czynszu, zawsze na czas, tymczasem pewnego dnia właścicielka nam oznajmiła, że mamy 30 dni na wyprowadzenie się, ponieważ mieszkanie zostanie przeznaczone na wakacyjny najem. Zaczęliśmy nerwowo szukać nowego lokum – obejrzałem 15 mieszkań nim znalazłem obecne. Miałem dużo szczęścia – dzielnica mi odpowiada, płacę mniej, bo 400 euro z opłatami i udało mi się to mieszkanie w ogóle nająć – zadzwoniłem do właściciela w ciągu 5 minut od pojawienia się oferty w internecie – byłem już wtedy piątą osobą, z którą rozmawiał właściciel. To tylko potwierdza jak wielka panika ogarnęła najemców – opowiada Lovre. Dodaje, że dzięki dobrej pracy mógł zapłacić z góry za sześć miesięcy najmu, w przeciwnym razie nie byłoby tak łatwo. Jesteśmy przeszczęśliwi, nie ma już dla nas nawet znaczenia to, że do niedawna w tej okolicy, czynsz nie był wyższy niż 150-200 euro miesięcznie. Teraz to zupełnie inna historia – potwierdza i Sandra Korevec, agentka nieruchomości z biura „Anastazija nekretnine”. Panuje przerażający brak mieszkań zarówno na długoterminowy najem jak i do kupienia. 10% mieszkań, w których nie mieszkają właściciele, zajmują najemcy, 90% przeznaczonych jest na wynajem sezonowy. Czynsz wynajmu dwuosobowego mieszkania w dobrym standardzie wzrósł z 400 do 700 euro miesięcznie, ogromna większość takich mieszkań wynajmowana jest nawet za 900 i więcej euro miesięcznie – komentuje agentka i puentuje stwierdzeniem, że sytuacja jest gorsza niż w zeszłym roku, zarówno dla najemców jak i dla agencji. Jedynymi zadowolonymi z zaistniałych okoliczności, mogą być jedynie właściciele, pod warunkiem, że sezon będzie dla nich łaskawy.

Najemcy szukają mieszkań w pobliżu Splitu – w miejscowości Dugopolje, Solin i dalej. Nic dziwnego – najtańsze mieszkanie na wynajem jakie udało nam się znaleźć w Splicie to koszt 175 euro miesięcznie (ale zakładamy, że już zostało w międzyczasie wynajęte). Koszt ten dotyczy kawalerki, która ma 18m², z pełnym wyposażeniem, na dłuższy czas, dla jednej osoby. Znajduje się na pierwszym piętrze domku jednorodzinnego, ma wspólne wejście i parking, ale…….dzielnica należy do tych omijanych szerokim łukiem. Dla porównania, każda z ponad 20 ofert wynajmu w bardziej prestiżowych dzielnicach, to koszt co najmniej 2000 euro miesięcznie. Najdroższa z nich to luksusowe mieszkanie na samej Rivie z widokiem na morze i wyspy, o powierzchni 65m², na drugim piętrze i urządzone w dizajnerski sposób (jak widnieje w ogłoszeniu). Prowizja to drobnostka, jedyne 3000 euro dla agencji „Broker-Group”.

Obecnie na Njuškalu (chorwackie „gumtree” - przyp.tłum.) znajduje się 2400 ofert wynajmu w Splicie i okolicach, ceny jednak są o 20% wyższe niż w latach ubiegłych. Najwięcej mieszkań jest o powierzchni 50m²-70m², a przeciętna cena najmu metra kwadratowego to 55 kun. Ceny zmieniają się w zależności od dzielnicy – mieszkanie w dzielnicy Bačvice położonej przy samym morzu to koszt co najmniej 5000 kun; to samo mieszkanie w oddalonych 4 km od centrum Pujankach, kosztować będzie dwukrotnie mniej.

 

Autor: 
Diana Barbarić/Tłum
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.