Bezpłatny bilet na kolej Interrail dla 18-latków

18-letni obywatele Unii Europejskiej będą mogli w czerwcu po raz pierwszy ubiegać się o jeden z 15.000 bezpłatnych biletów na Interrail. Umożliwi on gratisowe przejazdy koleją przez cztery państwa należące do Unii w okresie jednego miesiąca. Przedstawiciele Komisji Europejskiej przedstawili we czwartek, 3 maja szczegóły zapowiedzianego przed miesiącami projektu.

Akcja „Discover EU” („Odkryj Unię Europejską”) sięga do pomysłu aktywistów, zakładającego wysłanie każdemu obywatelowi UE na 18. urodziny biletu na kolej Interrail, w celu zaznajomienia młodych ludzi z kontynentem oraz jego kulturą. Wstępnie projekt startuje ze skromnym budżetem – 12 milionów Euro. Od 2021 roku ma się on jednak powiększyć znacznie, bo aż do 700 milionów.

Faza rekrutacji będzie miała miejsce od 12 do 26 czerwca. W pierwszej rundzie jury wybierze 15.000 zwycięzców, którzy tydzień później otrzymają odpowiedź. Będą oni mogli potem podróżować pociągiem 30 dni przez cztery państwa UE z tzw. Paszportem Podróżnika (ang. – Travel-Pass). Destynacje będą musiały być podane z góry. Dopuszczone będą odcinki , które trzeba będzie pokonać autobusem lub promem. Obywatele EU mogą się ubiegać sami lub w grupach do pięciu osób.

Ilość dostępnych dla danego kraju biletów jest uzależniona od liczby zaludnienia tego kraju, co będzie weryfikowane na podstawie danych będących w posiadaniu UE – Niemcom przypadnie ich zatem stosunkowo dużo. Jesienią będzie można ubiegać
o kolejne bilety w drugiej rundzie kwalifikacyjnej.

Według Komisji Europejskiej cel programu zakłada wysłanie w podróż w tym roku przynajmniej 20.000 lecz nie więcej niż 30.000 młodych Europejczyków.

Nie jest jeszcze jasne, jak ma być rozbudowany ten program. Komisja określiła przy przedstawianiu planów budżetowych na lata 2021 – 2027 przeznaczenie 700 milionów Euro na bilety Interrail. W jakim wymiarze będą one finansowane jest jednak sprawą otwartą, co oznacza, że będzie to wynikać z popytu na nie.

Autor: 
Dominik Nowicki
Źródło: 
Spiegel.de
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.