"Rowerem po Morawach Południowych: za piękną przyrodą, chipsami i dobrym winem"

Morawy na rowerze to jedna z najbardziej popularnych sposobów na spędzanie wakacji w Czechach. Oczywiście nie namawiamy, byście pili alkohol, gdy prowadzicie. Jeśli jednak będziecie jeździć na rowerze przez Morawy Południowe, na pewno będziecie chcieli coś skosztować. Wina możecie kupić i wziąć ze sobą lub też możecie umówić się na pełną degustację i w czasie godzin wieczornych i należycie spróbować co dobrego Morawy zrodziły. Ale później to juz raczej prosto do łóżka, a nie z powrotem na rower.
 

Morawy Południowe na rowerze są absolutną klasyką. Pogoda tutaj jest piękna i słoneczna, przyroda jest urokliwa i jest tu wiele miejsc, gdzie możecie się kąpać. Piwnice winne i dobre jedzenie, a wino jest potem tylko wisienką na torcie. Teren tras rowerowych w Morawach Południowych jest raczej równinny, więc poradzicie sobie zarówno z dziećmi.

Piękne trasy rowerowe znajdziecie na przykład wokół Mikulova. Popularny mikulovski szlak winny prowadzi przez byłe wojskowe drogi III Rzeszy. Odkryjecie niedalekie zamkowe ogrody w Lednicach lub możecie pojechać na wycieczkę do Dolní Věstonice. Przystanki możecie robić sobie w małych winnicach i piwnicach, ale uwaga na jazdę pod wpływem aż dojedziecie cali i zdrowi do swego miejsca docelowego.

 

Chipsy „Strážnické” i wino

Choć wielu ludzi o tym nie wie, interesującym zajęciem może być również wizyta w słynnej fabryce czipsów „Strážnické”. Ale uwaga, na pewno nie jest to żadna „masówka”. Jeśli wiecie, w jaki dzień się tam wybierzecie, zadzwońcie do fabryki i z wyprzedzeniem zamówcie zwiedzanie. Jeśli będziecie mieć szczęście, będziecie mogli nie tylko spróbować jeszcze ciepłych czipsów prosto z taśmy, ale może oprowadzi was sam pan Hobža. Nigdy nie wiecie, kiedy się do was uśmiechnie szczęście.

Neorenesansowy zamek w mieście Strážnice nie jest jedyną tamtejszą atrakcją. Szczególnie jeśli lubicie przekąski…

Jeśli już macie zwiedzone winnice, na przykład tą w mieście Velké Bílovice, które jest sprawdzoną klasyką, możecie spróbować jakąś z mniej znanych miejscowości. Na przykład w wiosce Popice, która ma winiarską historię sięgającą aż do 13 wieku, powstała stosunkowo niedawno winnica o futurystycznym wyglądzie, oferująca piękny widok na Pálavę. Winnica Gotberg koncentruje się na winach najwyższej jakości z tradycyjnych i nowych odmian winorośli i bez konieczności umawiania wizyty drzwi otwarte są w godzinach od 10:00 do 17:00.

Jeśli nie lubicie wina, z pewnością możecie się udać na jeden z najbardziej malowniczych morawskich zamków, którym jest bez wątpienia ten w Mikulovie. Rejon Lednicko-Valticki, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest idealny również na deszczowe dni. W przypadku nieznośnych upałów, gdy jazda na rowerze nie wchodzi w grę, możecie poleniuchować przy zbiornikach wodnych Nové Mlýny.

Autor: 
Zuzanna Leśniak
Źródło: 
novinky.cz

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 11 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.