Rowerem po Francji

Francja ma bogatą historię wyścigów rowerowych (zresztą Polska przejęła francuską tradycję i organizuje Tour de Pologne). Od 1903 roku organizowany jest wyścig dookoła Francji znany jako Tour de France. W związku z tą tradycją kraj posiada wiele ścieżek rowerowych, należących do europejskiej sieci ścieżek rowerowych projektu Europejskiej Federacji Cyklistów, którego celem jest budowa 14 szlaków rowerowych biegnących przez całą Europę.

Na dzień, na weekend, na wakacje lub na wycieczkę – Francja przemierzana rowerem stanowi źródło niezapomnianego przeżycia. Możecie wybrać się na przejażdżkę brzegiem oceanu lub morza. Kraj może pochwalić się tysiącami kilometrów wybrzeża, piaszczystymi i kamienistymi plażami, urwiskami, ujściami rzek, przełęczami, zatoczkami, zapraszającymi do kąpieli (np. region  Bretanii, Normandii).

Dolina Loary jest znana ze swoich ścieżek rowerowych. Szlaki ciągną się wśród dolin rzecznych, kanałów. Drogi doliny Loary są niekiedy nazywane gwiazdą wśród tras rowerowych.

Francja posiada znaczącą ilość zamków rozrzuconych po całym kraju. Imponujące fortece lub dyskretniejsze dwory i królewskie pałace są godne uwagi podczas podróży rowerowej (np. region  Ile-de France).

Obdarzona bogactwami Francja oferuje najpiękniejsze winnice i najlepsze wina. Wiele z regionów pozwala odkryć te bogactwa. Wystarczy wybrać ścieżki wiodące przez winnice (np. Szampania, Burgundia).

W tym kraju nie musisz jechać daleko od miasta, aby znaleźć spokojną francuską wieś i podziwiać jej walory razem z przyjaciółmi i rodziną. Cofnij się w czasie, zwiedzając kraj rowerem.

Warto wybrać się na wycieczkę rowerową w Alpy. Jest kilka tras o różnym stopniu trudności, prowadzących przez góry wysokie, niskie, doliny, typowe wioski, wąwozy, bagna. Można zobaczyć jezioro Genewskie lub  historyczne miasto Lyon. Krajobrazy zapierają dech w piersiach. Trasy rowerowej jeszcze nie ukończono, ale zielony szlak Rodanu jest dostępny dla wszystkich.

Aby zaplanować przejażdżkę, polecam stronę www.francevelotourisme.com. Znajdziecie tam interaktywną mapę tras rowerowych. Możecie też wybrać ścieżkę, poziom trudności lub temat, który was interesuje. No i w drogę!

Kate Krasuska

Źródło: www.francevelotourisme.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.