Wodospady Ouzoud w górach Atlas - Maroko

Maroko to kraj, w którym każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Spragnieni relaksu mogą liczyć na wypoczynek na przepięknych plażach Agadiru i Casablanki, miłośnicy arabskiej i berberskiej kultury z chęcią zbłądzą w Marrakeszu i Rabacie, a fanatycy przyrody mogą spędzić noc na Saharze lub wybrać się w podróż w okolicę gór Atlas, do najpiękniejszych wodospadów Afryki Północnej – Ouzoud.

Słynne wodospady znajdują się około 150 km od Marrakeszu – popularnego wśród turystów miasta w zachodnim Maroku. Krajobrazy na trasie wprowadzają w niezwykły klimat tego kraju – rozległe pasma górskie i bogata flora umilają podróż. Po drodze można również zobaczyć domy Berberów – rdzennych mieszkańców Maroka.

Zwiedzanie rozpoczyna się od spaceru po gajach oliwnych. Sama nazwa wodospadów w języku berberyjskim to po prostu „oliwki”. Drzewa oliwne okalają cały teren wodospadu, sprawiając, że to miejsce jest jeszcze bardziej urokliwe. Zobaczyć tu można także drzewka figowe i migdałowe oraz palmy. Po drodze mieszkańcy górskich terenów kraju sprzedają lokalne wyroby. Kolorowe, marokańskie materiały wyróżniają się na tle gajów oliwnych.


Początek szlaku i lokalne produkty (fot. Natalia Szafraniec)

Szlak prowadzący do wodospadów jest dobrze oznaczony. Im dalej, tym więcej natury. Bliżej wodospadów zmienia się powietrze, a z każdej strony można usłyszeć odgłosy dzikich zwierząt i śpiew ptaków. Trzeba pokonać wiele schodów w dół, by podziwiać w pełnej okazałości najwyższy z wodospadów, który jest wysoki na 110 metrów. Majestatyczny widok na wodospad, orzeźwiające górskie powietrze i bogata roślinność sprawiają, że jest to zdecydowanie jedno z piękniejszych miejsc w Maroku. 

Punkt widokowy na szlaku i makak berberyjski (fot. Natalia Szafraniec)
 
Dodatkową atrakcją jest możliwość spływu kolorową łódką, udekorowaną w charakterystyczne dla tego kraju wzory. W okolicy wodospadu znajdują się restauracje, w których można zjeść lokalny posiłek i napić się marokańskiej herbaty. Kolejna część szlaku prowadzi do punktu widokowego, z którego można podziwiać najwyższy z wodospadów z góry. Przy podziwianiu panoramy, można liczyć na towarzystwo małp. Makaki berberyjskie upodobały sobie tereny wodospadu i spędzają tu czas całymi stadami.

Egzotyczna natura, wspaniałe widoki na góry Atlas, możliwość podziwiania najpiękniejszych wodospadów Afryki Północnej z bliska i smaczne lokalne jedzenie to cechy charakterystyczne dla regionu w pobliżu miejscowości Azilal. Z dala od głośnych, marokańskich miast można poczuć prawdziwego ducha afrykańskiej flory i fauny.

Autor: 
Natalia Szafraniec

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
7 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.