Wizyta w dawnej stolicy Tajlandii - Ayutthaya.

Choć niewielka odległość dzieli Bangkok – teraźniejszą stolicę Tajlandii od jej poprzedniczki, miasta te zupełnie się różnią. Ayutthaya to spokojne miejsce, odwiedzane głównie ze względu na znajdujące się tu ruiny niesamowitych świątyń, a Bangkok cieszy się popularnością nie tylko ze względu na swoje zabytki, ale również przez ogromną liczbę miejsc rozrywkowych. Bangkok to „miasto, które nigdy nie śpi”, a Ayutthaya jest określana „sennym miastem”. Spacerując wśród zabytkowych budowli dawnej stolicy Tajlandii, ciężko wyobrazić sobie, że na początku XVIII wieku mieszkało to około miliona ludzi, i było to jedno z głównych miast handlowych w Azji.

Posągi Buddy bez głów, które zostały ścięte podczas najazdu Birmańczyków (fot. Natalia Szafraniec)

Ayutthaya została założona w 1351 roku przez króla Ramathibodi. Powstała na miejscu LopBuri – miasta, które upadło przez epidemię ospy. By uniknąć podobnej sytuacji i zminimalizować zagrożenie, Ayutthayę zaprojektowano w specyficzny sposób – utworzono znacznie szersze ulice, a także zadbano o większą liczbę kanałów, które miały odprowadzać zanieczyszczenia. Od XIV wieku budowano tu piękne, monumentalne świątynie- przez cały okres rozkwitu Ayutthai, wzniesiono tu ponad 400 budowli sakralnych. Miasto rozwijało się i pozostawało niezdobyte przez 417 lat. W 1767 roku wojska Birmańczyków przejęły i zniszczyły stolicę, a także spaliły Pałac Królewski. Ayutthaya została opuszczona, a ruiny miasta porosła dżungla, która ukrywała miejscowość aż do XX wieku.

Leżący Budda (fot. Natalia Szafraniec)

Spacerując wśród ruin można poczuć, jak wielką potęgą było niegdyś to miasto. Stojąc przy Pałacu Królewskim, z którego pozostało dziś jedynie kilka ścian i resztki fundamentów, historia dawnej stolicy Tajlandii staje się jasna. Ślady przeszłości widoczne są tu wszędzie, nawet na rzeźbach – podczas najazdu Birmańczyków, na znak przejęcia stolicy, wrogie wojska ścięły głowy ze wszystkich posągów przedstawiających Buddę. Ułożone w szeregu rzeźby pozbawione głów przypominają o smutnej historii upadku stolicy.

Jednym z najsłynniejszych obiektów na terenie ruin miasta jest głowa Buddy wrośnięta w drzewo przy świątyni Wat Mahathat. Dla wielu turystów jest to obowiązkowy punkt zwiedzania Ayutthai. Do dziś nie ma pewności, w jaki sposób głowa znalazła się środku drzewa. Z zabytkiem wiąże się ciekawa legenda, według której przed zniszczeniem stolicy przez Birmańczyków, z oczu Buddy popłynęły łzy.

Głowa Buddy przy Wat Mahathat (fot. Natalia Szafraniec)

Największą świątynią w mieście jest Wat Phra Si Sanphet,z charakterystycznymi trzema wieżami -chedi, w których umieszczono prochy członków rodziny królewskiej. Co ciekawe, przed najazdem Birmańczyków, przy budowli stał wysoki na szesnaście metrów posąg Buddy, a do jego stworzenia zużyto 250 kg złota. Złoty Budda był głównym obiektem czci w mieście. Złoto z posągu zostało wykradzione podczas najazdu wrogich wojsk. Podczas zwiedzania Wat Phra Si Sanphet, warto również zobaczyć znajdujące się niedaleko jezioro Phra Ram.

Kolejnym charakterystycznym obiektem w mieście jest posągLeżącego Buddy przy zniszczonej świątyni Wat Lokayasutharam. Aktualnie jest to największa rzeźba Buddy na całym terenie miasta Ayutthaya. Imponujący posągma prawie czterdzieści metrów długości i osiem metrów wysokości.

Wat Phra Si Sanphet (fot. Natalia Szafraniec)

Ayutthaya to również miejsce, w którym można podziwiać dziedzictwo kulturowe Khmerów – dawnych mieszkańców Tajlandii. Daleko od centrum Ayutthai znajduje się kompleks świątyń w stylu architektonicznym charakterystycznym dla tej grupy etnicznej – Wat ChaiWattaanaram. Słynnym elementem budownictwa Khmerów jest prang, czyli bogato zdobiona wieża, rzeźbiona nad świątynią, przypominająca kolbę kukurydzy.

Park Historyczny Ayutthaya to obiekt z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niesamowity kompleks świątyń przybliża zwiedzającym historię miasta i całej Tajlandii. Warto przespacerować się wśród tych majestatycznych budowli i odkryć legendę potęgi miasta Ayutthaya.

Wat ChaiWattaanaram – dziedzictwo Khmerów (fot. Natalia Szafraniec)

http://gotowespolki.pl

 

Autor: 
Natalia Szafraniec

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.