W chińskim oceanarium pojawią się hiperrealistyczne delfiny-roboty

Już wkrótce, oceanaria będą mogły gościć delfiny-roboty, tak realistyczne, że nietrudno pomylić je z prawdziwym osobnikiem. Nowozelandzka firma Edge Innovations, pracuje nad kombinacją sztucznej inteligencji i animatroniki która będzie wspierać rozwój oceanariów.

 “Od ponad dekady, parki morskie doświadczały spadku dochodów, głownie z uwagi na problemy natury etycznej i kosztu utrzymania zwierząt. Pomimo tego, ludzie nadal chcą mieć styczność z tymi zwierzętami.” Powiedział w rozmowie z “The Guardian”, Robert Holzberg, projektant z Edge Innovations.

Odwiedzanie parków morskich i oglądanie pokazów z prawdziwymi delfinami jest niesamowitym przeżyciem dla ludzi, ale życie w niewoli nie sprzyja zdrowiu zwierząt. Z tego powodu Edge Innovations nawiązało współpracę z wieloma amerykańskimi inżynierami, w tym ze studiem Disney oraz z Waltem Contim, projektantem odpowiedzialnym za roboty użyte w filmie “Uwolnić Orkę”.

Delfiny-roboty nie są tanie - każdy z nich może kosztować nawet 26 milionów dolarów. Edge Innovations twierdzi jednak, że roboty przetrwają dłużej, i nie będą wymagały takiej opieki jakiej wymagają prawdziwe delfiny. Według materiałów promocyjnych będą one “łatwe w utrzymaniu, bezpieczne i dochodowe”. 

Poza stworzeniem bardziej humanitarnych sposobów na interakcje ze zwierzętami, firma Edge Innovations planuje wyprowadzić ich roboty poza oceanaria. Hotele, muzea, centra handlowe i statki wycieczkowe również są ich potencjalnymi klientami. Firma planuje też by w przyszłości stworzyć inne zwierzęta-roboty, takie jak żarłacze białe i pławikoniki.

Roboty są tak realistyczne, że łatwo jest pomyśleć, że mamy do czynienia z prawdziwym delfinem. Ważą około 270kg. Jednym z wymagań projektu było stworzenie robotów, których nie można odróżnić od prawdziwych zwierząt i rzeczywiście, widownia obserwująca nowe delfiny-roboty nie była w stanie dostrzec różnicy. 

Delfiny są zdalnie sterowane i mogą pływać przez 10 godziny bez konieczności ładowania baterii. Są tworzone dla nowego oceanarium w chinach, ale w przyszłości mogą pojawić się też w innych miejscach.

 
 
Autor: 
tłum. Mateusz Basiak
Źródło: 
https://www.businessinsider.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.