Valldemossa – miasteczko Chopina ukryte w górach Majorki

Malownicze krajobrazy, górskie tereny, rozległe plaże, smaczna kuchnia i niezwykły klimat Majorki od lat przyciąga turystów. Nic dziwnego, że zachwycająca flora i fauna tego kraju inspirowała artystów już kilkaset lat temu. Swoje schronienie odnalazł tu Fryderyk Chopin, polski pianista i kompozytor, który spędził kilka miesięcy w niewielkiej miejscowość położonej na północno – zachodniej części Majorki.

Valldemossa zlokalizowana jest w pobliżu Palmy – stolicy kraju. Kilkanaście kilometrów jazdy samochodem wśród gór Sierra de Tramuntana to niezwykła okazja, by zaobserwować życie codziennie na majorkańskich wsiach. Niesamowite widoki na góry, dzikie zwierzęta i zlokalizowana wśród wzniesień Valldemossa wprowadzają podróżników w sielski klimat tej miejscowości.


Uliczki Valldemossy (fot. Natalia Szafraniec)

Fryderyk Chopin odkrył uroki Valldemossy w listopadzie 1838 roku. Razem ze swoją partnerką, francuską pisarką George Sand, oraz z dwójką jej dzieci, zamieszkiwali klasztor kartuzów. Klasztor Real Cartuja de Jesus de Nazaret to górujący zabytek Valldemossy. W starej zabudowie, pośród wielu zabytkowych eksponatów, udostępniono turystom pamiątki związane z Fryderykiem Chopinem. To właśnie w tym miejscu artysta stworzył Preludia op. 28, uznawane dziś za jedno z najsłynniejszych preludiów Chopina. Do zespołu budowli klasztoru kartuzów należy również ogród przypałacowy, muzeum Chopina, galeria sztuki współczesnej oraz muzeum historyczne.

Pomnik Fryderyka Chopina w ogrodzie przypałacowym (fot. Natalia Szafraniec)
 
 
Valldemossa uznawana jest za wyjątkowo romantyczną miejscowość, pełną inspiracji dla artystów. Najciekawszą formą zwiedzania wsi jest zbłądzenie wśród ciasnych, brukowanych uliczek. Valldemossa zachwyca nie tylko turystów, ale i mieszkańców Majorki, którzy uważają miejscowość za jedną z najpiękniejszych na wyspie. Spacer po wąskich uliczkach wsi pozwala na chwilę refleksji i odpoczynku, a sprzyja temu ciepły, arkadyjski klimat Valldemossy.

Warto również skierować się kilka kilometrów dalej do miejscowości Deia, gdzie znajduje się niesamowity punkt widokowy – na podróżników czeka tam widok na morze, pobliskie wzniesienia i zabytkowe budowle.


Deia – punt widokowy  (fot. Natalia Szafraniec)

Choć wena twórcza nie opuszczała Chopina podczas pobytu na Majorce, jego stan zdrowia znacznie się pogorszył. Artysta początkowo był zachwycony klimatem Majorki, jednak wyjątkowo deszczowa zima 1838 roku wpłynęła na jego postępująca gruźlicę. Górski klimat Valldemossy miał pomóc mu wyzdrowieć, jednak po krótkim okresie mieszkania na wyspie, Chopin wrócił do Francji i poddał się leczeniu.

Dziś Valldemossa pełna jest pomników i tablic upamiętniających Fryderyka Chopina. Miejscowość nadal odwiedzana jest przez artystów szukających weny twórczej i inspiracji. Jest to miejsce polecane zwłaszcza fanom Chopina i muzyki klasycznej, ale również miłośnikom urokliwych miejscowości i gór. Zdecydowanie jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na Majorce, które warto zobaczyć podróżując po tym kraju.

Autor: 
Natalia Szafraniec

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
10 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.