Tajemnicza Malta: kryształowe morze, zapierające dech w piersiach zabytki i kupa zabawy

Kusi Cię możliwość odkrycia tajemnic maltańskich rycerzy? Na kosmopolitycznej wyspie pośrodku Morza Śródziemnego znajdziesz wspaniałe zatoki z kryształowo czystą wodą, najstarsze kamienne budowle świata i tajemnicze zakątki przyrodnicze.

Maltę nazywa się kamienną wyspą, więc jeśli przyjedziesz tu głównie żeby odpocząć mając w głowie wizję kąpieli i opalania się na białych piaszczystych plażach, zapewne się zawiedziesz. Na te raczej nie natkniesz się prędko. Ale to nic. Jeździ się tu bowiem głównie w celach poznawczych i rozrywkowych. Niezwykłych pałaców, zamków, zabytków UNESCO, jak również sklepów i klubów muzycznych jest tu aż za dużo, więc nie ma szans, że będziesz się nudzić. Jest czym się zachwycać!

Na Malcie jest podobno 365 kościołów, jeden na każdy dzień w roku. Ta była kolonia brytyjska jest pod wpływem Anglii pod względem historii i języka, ale swobodna śródziemnomorska kultura i słynny południowy temperament na szczęście pozostał nietknięty. Życie nocne tubylców jest wabikiem na tysiące studentów i młodych ludzi z całego świata.

 

MDINA – ciche miasteczko

W byłej stolicy Malty poczujesz się tak, jakby czas się tu zatrzymał. Nie bez powodu nazywa się ją Miastem Ciszy. Samo centrum jest otoczone murem obronnym pochodzącym jeszcze z czasów arabskich. Kiedy przekroczysz majestatyczną bramę, trafisz do plątaniny uliczek pełnych przytulnych, rodzinnych pensjonatów, sklepików z pamiątkami i restauracji. W miejscowych średniowiecznych domach po dziś dzień żyje mnóstwo bogatych arystokratycznych rodzin. A z murów będziesz mieć fantastyczny widok na całą północną część wyspy.

 

MARSAXLOKK – świat pełen ryb

Na południowym wybrzeżu warto zwiedzić niebieskie jaskinie Blue Grotto. Głównie po to, żeby zobaczyć tutejszą turkusowo – niebieską barwę morza. Kolor ten najintensywniejszy jest zawsze do południa, więc najlepiej jest wybrać się tu zaraz po śniadaniu. Nie zapomnij po drodze zahaczyć o wioskę Marsaxlokk (czyt. marsaszlok) i odwiedzić słynny rybi targ. Przy stoisku będziesz miał możliwość skosztowania niektórych z miejscowych przysmaków, na przykład alijotty lub zupy rybnej z czosnkiem. Miłośnicy słodkości pod żadnym pozorem nie mogą odmówić sobie migdałowego deseru helwa tat-tork.

 

VALLETTA – skupisko pałaców

Stolica Malty Valletta jest na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Najczęściej odwiedzaną świątynią jest katedra św. Jana. Maltańczycy są z niej bardzo dumni. I słusznie. Pierwotnie świątynia była bowiem przeznaczona dla maltańskich rycerzy. Wewnątrz dostrzeżesz mistrzowskie dzieła włoskich malarzy, na przykład obrazy znanego na całym świecie Caravaggia. Przechadzając się po mieście, nie zapomnij o tym, żeby zatrzymać się na chwilę w porcie Grand Harbour. Niedaleko portu znajduje się ogromny dzwon, który powstał, żeby upamiętnić wszystkich, którzy stracili życie w wyniku wojny. Po całodniowej wędrówce po tym pięknym mieście odpocznij sobie w cudownych rozkwieconych ogrodach Upper Barracca Gardens i zwróć uwagę na urzekający widok na port i przeciwległy brzeg zatoki.

 

ST. JULIAN`S – centrum rozrywki

Kiedyś była to spokojna dzielnica, w której mieszkały głównie rodziny rybackie. Dziś jest to główne centrum zabawy, spotkasz tu całą masę studentów i turystów ze wszystkich stron świata. To idealne miejsce dla tych, którzy lubią bary i nocne życie. Chcesz poczuć na własnej skórze, jak bawią się Maltańczycy? Wybierz się do klubu Twenty Two. Już na wstępie ochrona sprawdzi, czy jesteś dobrze ubrany, w przeciwnym razie nie wejdziesz do środka. Później wjedź na najwyższe piętro i już możesz tańczyć w rytm nowoczesnej muzyki, równocześnie obserwując wybrzeże, które z tego miejsca jest widoczne jak na dłoni. Jest to miejsce na poziomie, o czym świadczą również pilnujący gości eleganccy mężczyźni w garniturach stojący przy barze i na parkiecie. Rano po zabawie wybierz się na długą wycieczkę promenadą, którą z St. Julian dotrzesz aż do sąsiadującej Sliemy. Po drodze natkniesz się na mnóstwo sklepików, gdzie znajdziesz dosłownie wszystko.

 

IDEALNY KLIMAT

Na czarującej wyspie bez problemu dogadasz się z tubylcami po angielsku, który jest tu również językiem urzędowym. Pogoda zapewnia idealne warunki na kąpiel. Klimat ten jest typowy dla terenów leżących w pobliżu Morza Śródziemnego: łagodna, wilgotna zima ustępuje gorącemu latu z małą ilością opadów. Ciekawe jest, że zasoby słodkiej wody są na Malcie ograniczone, więc pije się odpowiednio przygotowaną wodę morską.

 

MIEJSCOWE PRZYSMAKI

Malta prawdopodobnie urzeknie Cię też urozmaiconą ofertą kramów i barów. Warte spróbowania jest maltańskie piwo. Jest ono bardzo popularnym na wyspie trunkiem. W pastizzerii koniecznie kup tradycyjną specjalność na ciepło – pastizzi, czyli nadziewanego ricottą pierożka z ciasta francuskiego.

 

Czy wiesz, kim byli słynni maltańscy rycerze?

Johannici, szpitalnicy lub rycerze św. Jana Chrzciciela byli jednym z największych i najpotężniejszych chrześcijańskich zakonów rycerskich średniowiecza. Zakon powstał już w XI wieku naszej ery na terenie Królestwa Jerozolimskiego i uzyskał nazwę Zakonu Maltańskiego, ponieważ działał na Malcie, którą dostał jako dar w 1530 roku. Członkowie zakonu budowali kościoły i świątynie, wodociągi, porty, fortyfikacje i całe miasta.

 

Podstawowe informacje

Malta – Republika Malty

Kraj członkowski UE

Powierzchnia: 316 km2

Liczba obywateli: ok. 450 tysięcy

Strefa czasowa: +1 godzina

Język: maltański, angielski

Waluta: euro

Autor: 
Diana Owsianik
Źródło: 
blesk.cz

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.