Szybenik - miasto kultury i historii

Dwa parki narodowe, Krka i Kornati z ponad 2450 kilometrami przygotowanych ścieżek w okolicy, która zachwyca swoją różnorodnością  ̶  historyczne twierdze przy rzece Krka, wykopaliska archeologiczne Burnum i Bribirska Glavica,  miejscowość Danilo z pozostałościami z czasów prehistorycznych… to tylko część bogatej oferty, z którą można się zapoznać w drodze do perły Dalmacji - renesansowego Szybenika. Miasto, wraz z katedrą św. Jakuba z XV wieku znajdującą się na liście UNESCO i twierdzami, uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miast Morza Śródziemnego.

Katedra św. Jakuba – serce Szybenika

Serce Szybenika stanowi elegancka kamienna budowla pod ochroną UNESCO - katedra św. Jakuba (XV-XVI w.). Unikalny zabytek europejskiej architektury sakralnej. Budowa katedry trwała ponad sto lat i rozpoczęła się w stylu gotyckim, a zakończona została w stylu renesansowym.

Jest to jedyna taka katedra Europie, która zbudowana jest wyłącznie z kamienia, bez materiału wiążącego i jedyna katedra, której wygląd zewnętrzny w pełni odpowiada kształtowi wnętrza.

Szybenik posiada aż 24 kościoły

Na węższym terenie miasta znajdują się 24 kościoły, a każdy z nich ma ciekawą historię. Warto wspomnieć o kościele św. Chryzogona z najstarszym dzwonem w Chorwacji (XIII w.), kościół św. Jana, kościół św. Franciszka z Chorwackim Narodowym Sanktuarium św. Mikołaja Tavilića, pierwszego chorwackiego świętego i opiekuna narodu chorwackiego, kościół św. Wawrzyńca z klasztorem i wiele innych. Szybenik jest również znany jako miasto dzieci i festiwali, skarbnica muzycznego dziedzictwa i historycznych instrumentów muzycznych.

Patron miasta Szybenik ̶  św. Michał Archanioł 

Drewniane miasto Krešimira ̶ Szybenik ze względu na swoja długą i burzliwą przeszłość, od swoich wczesnych początków do dzisiejszego dnia szczególnie czciło św. Michała. Wierząc w jego pomoc i siłę, mieszkańcy Szybenika wybrali go na swojego patrona i jego postać, jako symbol mocy i zwycięstwa, umieścili na herbie miasta i pieczęci. Już początki istnienia miasta Szybenik łączą się z obchodami św. Michała.

Pierwszy sakralny zabytek miasta, zbudowany został w centrum starego Szybenika, na zamku - twierdzy poświęcony był św. Michałowi. Kościół w twierdzy istniał do XIX w., aż do zburzenia przez wojska austriackie. Twierdza, ze względu na kościół, również zaczęła być nazywana twierdzą św. Michała. Oprócz twierdzy, mieszkańcy Szybenika wznieśli kościółek św. Michała w samym mieście, przed obecnym kościołem św. Franciszka, który również poświęcili archaniołowi. 

Twierdze w Szybeniku  ̶  strażnicy historii miasta

Szybenik otoczony jest wspaniałymi fortecami, które są strażnikami historii miasta (twierdza Barona, św. Michała, św. Jana i św. Mikołaja).

Twierdza św. Michała

Obowiązkowym przystankiem podczas każdej wizyty w Szybeniku  jest z pewnością średniowieczna twierdza św. Michała. Zbudowana na wysokim na sześćdziesiąt metrów stromym kamiennym wzgórzu, góruje ponad morzem. Pod jego murami rozwinął się Szybenik, najstarsze autochtoniczne chorwackie miasto nad Adriatykiem, o którym po raz pierwszy wspomina się w 1066 r. w Boże Narodzenie jako miejsce pobytu króla Chorwacji Petara Krešimira IV i jego dworskiej świty.

Kolejna zrewitalizowana twierdza to twierdza Barona, wzniesiona na wzgórzy ponad miastem. Fortyfikacja została zbudowana w celach wojskowych to znaczy, w celu obrony przez Turkami osmańskim  przez Barona Degenfelda, który dowodził obroną miasta. Twierdzę zbudowano w pośpiechu, w czasie krótszym niż dwa miesiące, w kształcie nieregularnej gwiazdy. Dzisiaj, po ponad 370 latach, współczesnym językiem opowiada się o zapomnianej historii obrony miasta. Ożywia się postacie, dźwięki  sceny z jednego z najważniejszych momentów w historii Szybenika. Można przenieść się do rozbudowanej wirtualnej rzeczywistości i przeżyć bitwę o miasto za pomocą inteligentnych urządzeń lub okularów AR.

Twierdza św. Mikołaja

Twierdza św. Mikołaja znajduje się na samym wejściu do kanału św. Antoniego. Od lipca 2017 roku znajduje się na liście chronionych obiektów światowego dziedzictwa UNESCO, w ramach projektu „System obronny Wenecji w XVI i XVII wieku”. Fortyfikacja została zbudowana w XVI wieku, a jej budowę nadzorowali wojskowi inżynierowie Michele i Giangirolamo Sanmichelli. Twierdza zbudowana jest na miejscu istniejącego tam kiedyś klasztoru św. Mikołaja. Interesujący jest fakt, że fort nigdy w pełni nie spełnił swojej funkcji, ponieważ nie był czynny w walce ani obronie. Należy również podkreślić, że budowa twierdzy św. Mikołaja była znaczącym projektem budowlanym dla miasta, ale także dla rządu weneckiego, który zarządzał miastem. W tych czasach Szybenik był jednym z najważniejszych miast na adriatyckim wybrzeżu!

Promenada przez kanał św. Antoniego 

Do twierdzi św. Mikołaja prowadzi promenada przez kanał św. Antoniego, która łączy zatokę Panikovac i fort. Las sosnowy i dębowy oferują wspaniały cień w czasie odpoczynku na plaży. Ścieżka ta posłużyła jako sceneria do komedii wojennej „Kako je počeo rat na mom otoku (pl. „Jak  rozpoczęła się wojna na mojej wyspie)“. Ponieważ Promenada ma około 4,5 km, pozwala Wam doświadczyć długą i przepiękną przechadzkę.  

Co jeszcze trzeba wiedzieć o Szybeniku?

Szybenik jest pierwszym miastem nad Adriatykiem, który zostało założone przez Chorwatów. Wszystko zaczęło się w twierdzy św. Michała w czasie świąt Bożego Narodzenia w 1066 r., kiedy to król Petar Krešimir IV swoim dekretem założył miasto, przez co Szybenik był znany jako miasto Krešimira. 

Szybenik jest pierwszym miastem na świecie, które otrzymało publiczne oświetlenie elektryczne w 1895 r.  Hydroelektrownia na wodospadach Krka rozpoczęła swoją działalność jako pierwsza w Europie w 1895 roku, zaledwie dwa dni po  uruchomieniu pierwszej na świecie hydroelektrowni na wodospadzie Niagara.

Szybenik jest dumą mieszkańców od czasów, gdy w XV wieku Dalmacją rządzili Wenecjanie. Był  pierwszym miastem, które biło własne pieniądze (znane jako šibenski bagati). Juraj Dalmatinac Nikola Firentinac, Faust Vrančić… niektórzy ze słynnych mistrzów, którzy zostawili swój ślad u stóp murów miasta Krešimira.

Szybenik to miasto początków i pozytywnych projektów, miasto pełne życia, życzliwych ludzi, miasto o barwnym śródziemnomorskim kolorycie. Ten turystyczny klejnot, nawet jeśli odwiedzisz go na krótkie 24 godziny, zachwyci Cię fascynującymi szczegółami, które sprawią, że będziesz chciał wrócić i zostać na dłużej. Przyjedźcie. I powróćcie!

Autor: 
Autor: Anita Žuvela Hitrec Tłumaczenie: Patrycja Szcześniak
Źródło: 
https://travel-advisor.eu/sibenik-grad-kulture-i-povijesti/

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 14 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.