Sirmium

Sirmium, jedno z najważniejszych miast późnego Cesarstwa Rzymskiego, znajdowało się obok rzeki Savy, na terenie dzisiejszej Sremskiej Mitrovicy. Założone w I wieku, Sirmium swój szczyt osiągnęło w 294 roku, kiedy zostało ogłoszone jedną z czterech stolic Cesarstwa Rzymskiego.

System dróg, akweduktów, fortyfikacji wojskowych, pozostałości carskiego pałacu, termy, teatry, hipodromy pokazują, że to miasto było centrum ( obozem legionistów, carskim miastem i centrum episkopatu) całego obszaru tamtejszej rzymskiej prowincji Panonii. W tym czasie był to jeden z handlowych i tranzytowych centrum Cesarstwa. W mieście i jego okolicach urodziło się sześciu rzymskich władców.

Konstantyn Wielki spędził dużo czasu ze swoją rodziną w Sirmium. W nim obchodził piętnastą rocznicę swojego panowania. W purpurze* carskiego pałacu urodzony był jego syn Konstantyn II, a jego najstarszy syn Kryspus świętował swój ślub. Konstantyn Wielki przez pewien czas planował by Sirmium zostało nową siedzibą Cesarstwa Rzymskiego, zanim zaczął budować Bizancjum (Konstantynopol).

Później Sirmium zostało siedzibą wczesnego chrześcijaństwa, ale i miejscem cierpienia chrześcijańskich męczenników. Świadczą o tym dobrze zachowane pozostałości chrześcijańskiej bazylki w samym centrum miasta. Na zbożowym targu, na pozostałościach dzielnicy rzemieślniczej z czasów rzymskich, każdego roku w czerwcu odbywa się Festiwal Oratorium ku pamięci antycznej sławy tego miasta. Z końcem IV wieku Sirmium podzieliło los całego Cesarstwa. Wraz z ekspansją Hunów, Gotów i Gepidów miasto zostało zniszczone.

Centrum zwiedzania „cesarskiego pałacu” w Sremskiej Mitrovicy otwarte jest od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00.

*Purpur – w czasach antycznych oznaczał płaszcz koloru fioletowego, który symbolizował władzę i dobrobyt.

Autor: 
Tłum. Hubert Domański
Źródło: 
https://es.serbia.travel/kultura/arheoloska-nalazista/Sirmijum.a-142.393.html

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
7 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.