Siedmiogród – siedem miast warownych w Rumunii

Siedmiogród, zwany również Transylwanią, to zdecydowanie najpopularniejszy region w Rumunii. Górskie krajobrazy, bujna roślinność, a także historyczne miasta to mocne strony tej części kraju. Nazwa Transylwania pojawiła się w średniowieczu i oznacza „za lasem”. To nazewnictwo podkreślało położenie tej krainy wśród obficie zalesionych wzgórz. Nazwa Siedmiogród pojawiła się dzięki Sasom siedmiogrodzkim – ludności niemieckiej, która zamieszkiwała te tereny od XII wieku. Oznacza ona siedem miast warownych założonych przez Sasów – Braszów, Bystrzyca, Kluż-Napoka, Mediaș, Sebeș, Sighișoara i Sybin.

Braszów często określane jest jako „miasto – symbol”. Już sam herb miasta, przedstawiający koronę ułożoną na pniu drzewa, symbolizuje historię króla Salomona, który uciekając przed swoimi wrogami, w obawie, że zostanie rozpoznany jako król, zostawił swoją koronę na pieńku. Według legendy, w miejscu znalezienia korony powstało miasto Braszów. Historie przekazywane z pokolenia na pokolenie mają tłumaczyć bogatą symbolikę miasta. Spacerując wśród historycznej starówki, nie można pominąć majestatycznej góry Tâmpa, która również jest symbolem Braszowa. Jej specyficzny kształt ma tłumaczyć legenda o smoku, który był zmorą mieszkańców. Według legendy, zwierzę w sprytny sposób unicestwił mieszkaniec miasta, a jedyną pamiątką po bestii została góra w kształcie tego zwierzęcia. Oprócz ciekawych legend, na podróżników zafascynowanych sztuką, czeka wiele budynków wybudowanych w różnych stylach. Można znaleźć tu zabytki zbudowane w XIV, XV, XVI i XIX wieku.

Bystrzyca jest miastem położonym w górach. Zlokalizowana jest między Górami Rodniańskimi a Kelimeńskimi. Oba pasma górskie są niezwykle urokliwe i bardzo charakterystyczne. Ostre wierzchołki i strome zbocza Gór Rodniańskich są powodem, dla których pasmo nazywane jest również Alpami Rodniańskimi. Góry Kelimeńskie to charakterystyczne wzniesienia zbudowane z wulkanicznych skał. Szlaki turystyczne w tych miejscach nie są często uczęszczane, co sprawia, że spacer wśród tych górskich szczytów jest prawdziwą przyjemnością. Bystrzyca to doskonałe miejsce dla fanów turystyki górskiej. W centrum miasta można zobaczyć zabytki z XIII, XV i XVI wieku.


Widok na Kluż-Napokę z cytadeli (fot. Natalia Szafraniec)

Kluż-Napoka nieoficjalnie nazywana jest stolicą Siedmiogrodu. Spacerując po mieście, można usłyszeć wiele różnych języków, ponieważ Kluż-Napokę zamieszkują Rumuni, Węgrzy, Niemcy, Romowie, a także obywatele innych państw europejskich, którzy przyjeżdżają tu na studenckie wymiany międzynarodowe. Znajdują się tu uniwersytety, muzea i teatry, pozwalające na organizowanie ciekawych wydarzeń kulturalnych. Historia Kluż-Napoki sięga czasów prehistorycznych. Swoje dziedzictwo zostawili tu zarówno Rzymianie, jak i Węgrzy. Od XIII wieku osiedlała się tutaj ludność niemiecka i węgierska. Ślady działalności węgierskiej w Klużu widoczne są do dziś. Miasto pełne jest zabytków i symboli wyszczególniających węgierskie dziedzictwo. Najpopularniejszym i równie pięknym miejscem jest Cetatuie Cluj-Napoca, czyli cytadela na wzgórzu, z której podziwiać można panoramę miasta. Jest to miejsce spotkań, odpoczynku i aktywności fizycznej mieszkańców miasta. 

Mediaș to niewielkie, urokliwe miasteczko, którego wszystkie najważniejsze zabytki zlokalizowane są w jednym miejscu. W mieście zachowało się wiele średniowiecznych budynków i uliczek. Fragmenty średniowiecznych obwarowań, kolorowe kamienice, kolorowe kwiaty i spokojny klimat to cechy wyróżniające Mediaș na tle innych siedmiogrodzkich miast. Choć niepopularne, jest zdecydowanie warte zwiedzenia. 


Widok na bramę miasta, Mediaș (fot. Natalia Szafraniec)

Sebeș jest miastem, w którym mocno podkreślane jest niemieckie dziedzictwo. Obowiązują tu zarówno rumuńskie, jak i niemieckie nazwy ulic, a obywatele Niemiec nadal zamieszkują miasto. W Sebeș można podziwiać pozostałości murów miejskich oraz zasługujący na wyróżnienie gotycki kościół z największym ołtarzem renesansowym w całej Rumunii.


Kolorowe domy w Sighișoarze (fot. Natalia Szafraniec)

Sighișoara to zdecydowanie perła wśród siedmiogrodzkich miast warownych – słynie z kolorowych uliczek i starówki z zabytkową wieżą zegarową z XVI wieku. Świetnie zachowane centrum Sighișoary zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Postacią wpływającą na popularność miasta jest słynny Vlad Palownik, znany jako Dracula. W pobliżu wieży zegarowej znajduje się dom, w którym prawdopodobnie urodził się ten siedmiogrodzki władca. Miasto pełne jest pamiątek i dekoracji związanych z najsłynniejszym wampirem świata, można tu znaleźć również jego pomnik.


Wieża zegarowa i dom Draculi, Sighișoara (fot. Natalia Szafraniec)

Sybin to miasto pełne charakterystycznej architektury saskiej. To właśnie od tego miasta niemieccy kolonizatorzy zaczęli osiedlać Siedmiogród. Rynek obfituje w zabytkowe kamienice z XV i XVI wieku. Charakterystycznym elementem Sybinu są okiennice przypominające oczy, budowane na dachach kamienic. Innym rozpoznawalnym obiektem w mieście jest Most Kłamców, który według legendy poruszał się i wydawał różne dźwięki, gdy przechodziła po nim nieszczera osoba. Wielki Rynek w Sybinie został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a samo miasto uznawane jest przez podróżników za najpiękniejsze w całym Siedmiogrodzie.


„Oczy miasta” – charakterystyczny element architektury w Sybinie (fot. Natalia Szafraniec)
Autor: 
Natalia Szafraniec

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.