Pula - najważniejsze miejsca do odwiedzenia

Pula jest największym miastem Istrii i (podobnie jak reszta regionu) słynie z łagodnego klimatu, spokojnego morza i nietkniętej przyrody. Miasto ma długą tradycję winiarską, wędkarską, stoczniową i turystyczną, a jest także portem tranzytowym.

Arena

Najsłynniejszy i najważniejszy zabytek, budynek, od którego zaczyna się i kończy każde zwiedzanie miasta - Arena w Puli - budynek, w którym toczyły się walki gladiatorów. Został zbudowany w I wieku, za panowania cesarza Wespazjana, jednocześnie z największym i najsłynniejszym tego typu budynkiem - Koloseum w Rzymie. Ma kształt eliptyczny, z główną osią o długości 130 metrów i krótszą osią 100 metrów. Pośrodku znajduje się płaska przestrzeń - arena walk. Widzowie siedzieli na kamiennych schodach lub stali na galerii. Szacuje się, że arena mogła pomieścić 20 000 widzów. Zbudowano ją z lokalnego wapienia. W średniowieczu na Arenie odbywały się rycerskie turnieje i jarmarki. Dziś amfiteatr jest używany podczas letnich imprez - Festiwalu Filmowego, Sezonu Operowego, Festiwalu Jeździeckiego, koncertów  i  może pomieścić około 5000 widzów. W podziemnej sali, która niegdyś służyła gladiatorom, dziś znajduje się stała ekspozycja „Uprawa oliwek i winiarstwo Istrii w starożytności”. Jest ona wzbogacona o rekonstrukcje maszyn do produkcji oliwy i wina (młyny, prasy, zbiorniki sedymentacyjne) oraz amfory, które służyły jako opakowania do transportu oliwy i wina. Arena ze względu na swoją wielkość i wygodę geograficzną znajduje się poza murami miejskimi starej Puli, a droga prowadząca do miasta powstała w czasach Wespazjana, od której została nazwana droga- Via Flavia, która do dziś jest jedną z głównych dróg miejskich.

Świątynia Augusta

Świątynia na Forum poświęcona została bogini Romie i cesarzowi Augustowi. Zbudowana między 2 i 14 r. p.n.e., gdy zmarł August. Kształt jest typową świątynną konstrukcją. Jednakże zmieniała się funkcja świątyni: wraz z końcem pogańskiej starożytności zanikła podstawowa funkcja świątyni, została przekształcona w kościół, a następnie spichlerz, a na początku XIX w. mieściło się tam muzeum zabytków kamiennych. W 1944 roku została zbombardowana i prawie całkowicie zniszczona; rekonstrukcję prowadzono w latach 1945–1947, a dziś mieści się w nim niewielka ekspozycja starożytnych rzeźb z kamienia i brązu.

Druga bliźniacza świątynia, z której zachowała się tylko tylna ściana, prawdopodobnie była budowana w tym samym czasie i w tym samym stylu. Według legendy jest to Świątynia Diany.

Łuk Sergiusza  - Złota Brama

„Złota Brama” - wzniesiona została 29-27 r. p.n.e. przez rodzinę Sergijevci,  by upamiętnić trzech członków rodziny zajmujących wysokie stanowiska urzędnicze w Puli. Łuk triumfalny opierał się o bramę miejską Porta Aurea, zwaną tak ze względu na bogactwo ozdobnego łuku lub złocenie bram. Bramę i wał rozebrano na początku XIX wieku w związku z urbanizacją i ekspansją miasta poza mury obronne. Łuk triumfalny został zbudowany w stylu korynckim z silnymi wpływami hellenistycznymi i Azji Mniejszej w sposobie i motywach dekoracji. Ponieważ wschodnia część nie była widoczna, pozostała w dużej mierze nieobrobiona, natomiast zachodnia, widoczna - miasto, jest bogato zdobiona. Dziś na placu obok łuku odbywają się imprezy kulturalne - teatr i chór, a wzdłuż ulicy ciągnie się  wiele sklepów.

Autor: 
www.poslovniturizam.com (tłum. Patrycja Szcześniak)
Źródło: 
poslovniturizam.hr

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.