Park Narodowy Khao Khitchakut i stopa Buddy - nieodkryta Tajlandia

Ciężko jednogłośnie stwierdzić, co jest najpiękniejsze w Tajlandii. Można zachwycać się wyspami z rajskimi widokami, tajskim jedzeniem, bogatą kulturą, architekturą, a także pełnymi życia miastami. Niewątpliwie niezwykle popularne są Parki Narodowe obfitujące w niezwykłą florę i faunę. We wschodniej części tego kraju znajduje się Park Narodowy Khao Khitchakut, którego głównymi zwiedzającymi są mieszkańcy Tajlandii i krajów sąsiednich.  

Khao Khitchakut jest jednym z najmniejszych parków narodowych w Tajlandii. Jego działalność rozpoczęła się w maju 1977 roku. Położony jest w górach Soi Dao, które są częścią Gór Kardamonowych, zlokalizowanych zarówno w Tajlandii jak i Kambodży.  Gęsty las równikowy i mnogość gatunków występujących tam zwierząt od lat przyciąga podróżników i górskich wędrowców. Najwyższym punktem jest Phra Bat - 1085 m n.p.m.


Khao Khitchakut – miejsce kultu religijnego (fot. Natalia Szafraniec)

Park Narodowy Khao Khitchakut nie jest obleganym miejscem turystycznym.  W niektórych porach roku, podróżujący po tych rejonach mogą być jedynymi zagranicznymi turystami. Park jest popularny głównie wśród Tajów, którzy co roku mają możliwość pielgrzymowania do usytuowanej na szczycie Khitchakut stopy Buddy.


Formacja skalna przy stopie Buddy (fot. Natalia Szafraniec)

Ślady swoich stóp zostawił tam Budda Siakjamuni, żyjący w latach 563- 483 p.n.e. indyjski książę, filozof i twórca buddyzmu. Miejsce ma symbolizować obecność Buddy na ziemi oraz pamięć o ścieżce duchowej, którą pozostawił. 

Stopa Buddy możliwa jest do zobaczenia jedynie w okresie święta Magha Puja, które przypada w lutym lub marcu. Jest to święto na cześć spotkania Buddy z jego pierwszymi uczniami, których było 1250. Buddyści świętują wtedy stworzenie idealnej wspólnoty. 

Wizyta w parku to również świetna okazja, by zobaczyć wiecznie zielony las równikowy i wspaniałe widoki na Góry Kardamonowe. Na szczycie Phra Bat podziwiać można formacje skalne o ciekawych kształtach. Warto zwrócić uwagę na wodospady takie jak Changsay, Klong Piboon, oraz największy z nich – Krathing, posiadający 13 różnych poziomów.


Park jest pełen formacji skalnych i widoków na Góry Kardamonowe (fot. Natalia Szafraniec)

Podróżując po Tajlandii, zwłaszcza w lutym lub marcu, warto skierować się w okolice gór Soi Dao, by zobaczyć jak wygląda świętowanie jednego z najważniejszych wydarzeń w buddyzmie. Odwiedziny pięknego Parku Khao Khitchakut i pielgrzymowanie do stopy Buddy to ciekawa opcja dla podróżników pragnących poznać prawdziwe życie kulturowo – religijne mieszkańców Tajlandii.

Autor: 
Natalia Szafraniec

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 17 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.