Pałac Moritzburg - perła Saksonii

Pałac Moritzburg jest jednym z najpiękniejszych budynków we wschodnich Niemczech. Został zbudowany na wodzie jako pałac myśliwski w XVI wieku, a do dziś zachwyca i zachęca do odwiedzin. Wyróżnia się swoją intensywną barwą i oryginalną lokalizacją – w Niemczech rzadko można trafić na pałace na wodzie.

Pałac Moritzburg został zbudowany w pierwszej połowie XVI wieku na zlecenie księcia Saksonii Maurycego Wettyna. Jest to popularna postać w tej części Niemiec – pomnik upamiętniający nadanie mu tytułu elektora, który aktualnie można zobaczyć w Dreźnie, był pierwszym pomnikiem świeckim w Saksonii. Początkowo pałac wyglądał znacznie skromniej niż aktualnie. Dopiero za rządów króla Augusta II Mocnego, który od 1697 roku był również królem elekcyjnym Polski, pałac został znacznie wzbogacony.  Co ciekawe, August II Mocny znany był z licznych romansów, do których niejednokrotnie dochodziło w rezydencji Moritzburg.

W pałacu bardzo często odbywały się wystawne przyjęcia, które odgrywały ważną rolę zarówno towarzyską, jak i polityczną. Bogate uczty w towarzystwie magnatów były świetnym sposobem na zademonstrowanie swojej pozycji społecznej przez organizatorów tych przyjęć. W XVII wieku powstało wiele dewiz podsumowujących tę sytuację, np. Za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa, a także Gdy August pił, cała Polska była pijana.

Jednak Moritzburg od początku stworzony był jako pałac myśliwski. Przy zwiedzaniu obiektu można zobaczyć mnóstwo dekoracji nawiązujących do polowań. Na każdym kroku na turystów czekają poroża, trofea i inne dekoracje ukazujące motyw myśliwski. Jedna sala w pałacu poświęcona jest całkowicie trofeom myśliwskim i porożom. Można tu zobaczyć rozłożyste rogi jelenia szlachetnego – jednego z największych zwierząt z tego gatunku na świecie.

Początkowo skromny, renesansowy pałac, za czasów Augusta II Mocnego przerodził się w barokową perłę, z dekoracjami w stylu rokoko. O wpływie tego króla na Moritzburg przypomina szereg monogramów AR – Augustus Rex, oznaczających August Król.

Moritzburg to urokliwe miejsce. Niesamowite kolory pałacu wybudowanego na środku jeziora, odbijają się w tafli wody. Wokół budynku utworzono rozległe ścieżki, pozwalające na spokojne spacery z widokiem na Moritzburg. Jest to wyjątkowe miejsce, które zdecydowanie warto zobaczyć podróżując po Saksonii.

Autor: 
Natalia Szafraniec

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.