Otwarto szklany taras widokowy nad przepaścią

Punkt widokowy „Skywalk na Biokowie” na punkcie Ravna Vlaška został uroczyście otwarty przez premiera Andreja Plenkovicia, po błogosławieństwie udzielonym przez proboszcza miasta Makarska, księdza Pavla Banicia i franciszkanina Stipe Bešlicia z Tučepi, przy temperaturze 31 stopni. 

Podczas dwugodzinnej ceremonii wystąpił Chór Miasta Makarska, słowa pozdrowienia przekazał również dyrektor Instytucji Publicznej Park Przyrody Biokovo Slavo Jakša i minister rozwoju regionalnego i zarządzania funduszami europejskimi Marko Pavić, a wśród honorowych gości znalazł się i minister zdrowia Vili Beroš, były minister obrony Damir Krstičević, żupan Blaženko Boban, wicemarszałek  Saboru  i rektor Uniwersytetu w Splicie Dragan Ljutić, podczas gdy oczekiwany według protokołu minister ochrony środowiska Tomislav Ćorić, został powstrzymany przed przyjazdem.

Widok za 8 milionów kun

O punkcie widokowym, którego budowa trwała rok, opowiadał Slavo Jakša. Podkreślił wówczas, że budowa kosztowała ona 8 milionów kun i jest częścią projektu „Novi Adrion”, który promuje zrównoważone podejście do użytkowania dziedzictwa przyrodniczego Parku Przyrody Biokovo, finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego „Konkurencyjność i spójność 2014-2020”, a poza tym, jest to największy i najbardziej wymagający projekt pod względem finansowym w historii Instytucji Publicznej Park Przyrody Biokovo, którego zadaniem jest poprawa infrastruktury dla odwiedzających. 

Całkowita wartość tego projektu wynosi 31 milionów kun, z czego 27 milionów to dotacje z UE, a reszta jest finansowana z Funduszu Ochrony Środowiska i Efektywności Energetycznej oraz funduszy własnych użytkowników i partnerów ̶ Međunarodna agencija za razvoj (Międzynarodowa Agencja Rozwoju) i Hrvatska Gorska Služba Spašavanja (Chorwackie Górskie Pogotowie Ratunkowe). Ponadto projekt który rozpoczął się w 2016 roku, składa się z 12 części projektowych. Taras widokowy jest tylko jednym z nich. Ma na celu zwiększyć możliwości edukacyjne odwiedzających P.P. Biokovo poprzez rozwój nowych programów edukacyjnych i treści, jak i również poprzez zwiększenie atrakcyjności przyrodniczego dziedzictwa Parku dla odwiedzających, inwestując w infrastrukturę i obiekty. Zakończenie wszystkich planowanych działań planowane jest na styczeń  2021 r.

Zatrzymywanie się maksymalnie do 5 minut 

Budowa punktu widokowego w kształcie podkowy ze szklanym chodnikiem nad przepaścią jest najbardziej złożoną i imponującą częścią tego unijnego projektu. Na tarasie może znajdować się 30 osób jednocześnie, z maksymalnym czasem zatrzymywania się do 5 min. 

Zanim premier przespacerował się po tarasie widokowym, z żupanem i ministrami na wysokości 1228 metrów nad poziomem morza i na 13 kilometrze drogi Biokovo, Plenković zwrócił uwagę, że „Nebeska šetnica”  i 11 innych elementów w ramach całego projektu „Novi Adrion” to wieki krok naprzód w ofercie P.P. Biokovo, ale i również całego regionu Riwiery Makarskiej i okolic Zabiokovlja.

̶  To nowoczesny i wspaniały projekt, który z pewnością stanie się nową atrakcją w Makarskiej, w której to po urodzeniu się w Zagrzebiu, dorastałem i oglądałem Biokovo z dołu, a teraz wszyscy będziemy mieli to niesamowite doświadczenie Skywalka, który jest fascynującym architektonicznym  projektem i możemy oglądać z Biokova, jak wyglądają wyspy przed nami, powiedział Plenković. 

I żupan Boban, który również przeszedł tarasem,  powiedział, że mowa tu o największej atrakcji w splicko-dalmatyńskiej żupani. 

̶  Myślę, że Skywalk to jedna z największych chorwackich i światowych atrakcji turystycznych, ponieważ widok z niej jest wart milion dolarów. Już z pierwszym krokiem adrenalina w człowieku jest naprawdę wysoka i szczerze mam nadzieję, że pierwsza rzecz jaka tu się wydarzy będzie romantyczna, może jakaś młoda osoba, oświadczy się swojej drugiej połówce właśnie na „Niebiańskiej Promenadzie”, powiedział Boban.

 
Autor: 
Autor: Dijana Turić Tłumaczenie: Patrycja Szcześniak
Źródło: 
https://slobodnadalmacija.hr/; Ivo Ravlić/HANZA MEDIA

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 8 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.