Norweska kultura, a najpiękniejsza w tym natura

Sylvi Listhaug, Ola Borten Moe i Linda Helleland powinni wybrać się na wycieczkę do kabiny DNT ( norweskie stowarzyszenie prowadzące szlaki górskie i kabiny w Norwegii).  Esencję norweskiej kultury odnajdujemy w domku stowarzyszenia turystycznego. 

Głównymi założeniami związku jest ciężka praca i wzajemne zaufanie. Kiedy ówczesny Sekretarz Generalny ONZ, Kofi Annan odwiedził Norwegię i wybrał się na spacer po górach, był zszokowany, że system może tak sprawnie działać. Czy naprawdę nie było nikogo, kto mógłby sprawdzić, czy zapłacił za siebie?

Tak, tak to właśnie działa.

  • Odzyskałem wiarę w człowieka - te słowa wypowiedział zdziwiony Annan po swojej wycieczce górskiej.

To zaufanie jest tak stare, jak te góry. Już w Håvamål możemy przeczytać o wzajemnej pomocy i okazaniu zaufania tym, którzy wędrowali po górach i bezproblemowo możemy pukać do drzwi okolicznych mieszkańców.

W górach odnajdujemy nie tylko doświadczenia przyrodnicze, ale także podstawową walutę norweskiego społeczeństwa: zaufanie i równość.

Góry nie należą tylko do miliarderów, którzy posiadają własne lądowiska dla helikopterów na dachach swoich pałacowych chat i ogrzewanych podjazdów. Bezproblemowo z norweskiej natury może korzystać każdy, wystarczy para dobrze dobranych butów i może członkostwo w DNT.

Norweska przyroda jest fantastyczna

http://gotowespolki.pl

Jeszcze bardziej niesamowite jest to, że jest dostępna dla każdego. Prawo do publicznego dostępu zarówno w strefie plażowej, jak i na otwartym terenie, oznacza, że każdy może cieszyć się norweską naturą, bez względu na to, jak gruby ma portfel. Ja sam byłem zszokowany, kiedy odwiedziłem kraje, w których zaledwie metr od drogi można odjechać, zanim dostanie się upomnienie od właścicieli ziemskich.

Wiele mówi o Norwegii to, że najlepszą rzeczą, jaką posiada jest możliwość szybkiego przedostania się z miasta na wieś. Najbardziej dumne części norweskich miast to niekoniecznie budynki, które zbudowali, ale cała przyroda, która została zostawiona w spokoju.

Dlatego ironią losu jest to, że Linda Hofstad Helleland z Partii Konserwatywnej, Ola Borten Moe z Partii Centrum i oczywiście Sylvi Listhaug z Partii Postępu ( narodowo- konserwatywna i neoliberalna partia polityczna), która chciała, aby wybory były debatą na temat “norweskich wartości”, są tak obojętni na ten filar norweskiej kultury. W tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że te norweskie partie otrzymują niepochlebne oceny w plebiscycie organizowanym przez Norweskie Stowarzyszenie Turystyczne,  dotyczące partii, które interesują się norweskim życiem na świeżym powietrzu.

To stawia ostoję norweskiej kultury pod ścianą. Teraz znajduje się pod presją szczególnie tych ludzi, którzy chcą “owinąć się w flagę” i mówić o “norweskich wartościach”. Norweska miłość do natury nie znajduje odzwierciedlenia wśród kulturowych wojowników z Partii Postępu i Partii Konserwatywnej. Dla tych ludzi przyroda to miejsce przeznaczone do konkretnych celów, takich jak, jazda skuterem śnieżnym lub wodnym, miejsce na cenne działki, które sprawią, że natura zostanie zniszczona, znajdą się tam wyasfaltowane ulice. Piękno norweskie chcą zamienić na brzmiące monety i rosnące korki uliczne.

Uważają również, że morze musi zostać oczyszczone z ropy, okoliczne skały należy opróżnić z minerałów, a norweskie lasy najlepiej wyciąć. To zdecydowanie nie-norweskie zachowanie, a także krótkoterminowe, mogące zniszczyć nieodwracalnie część norweskiej przyrody.

Jeśli te partie naprawdę dbają o norweską kulturę, to powinny zadbać również o norweską przyrodę. Równość płci, wolność słowa, prawa człowieka i inne współczesne wartości, które cenimy, nie wyrosły na norweskiej ziemi. To pomysły, które możemy znaleźć w wielu nowoczesnych krajach i są to na szczęście pomysły, które zostały zaimportowane również do Norwegii. I Norwegia zgodziła się na ich realizację, co ułatwia i ulepsza życie Norwegów.

Jeśli Sylvi Listhaug, Ola Borten Moe, Linda Helleland i inni mają szukać solidarności, równości, wolności słowa, to mogą je znaleźć w wielu krajach świata. Ale jeżeli ci politycy szukają czegoś naprawdę wyjątkowego, typowo norweskiego, to powinni raczej wybrać się na wycieczkę do kabiny DNT.

Na kogo powinieneś głosować, jeśli chcesz zachować tę wyjątkową część norweskiej kultury? Cóż. Partia Zielonych (partia ekologiczna) zostaje zwycięzcą w tej kwestii. Wartości tej partii są zarówno norweskie, jak i globalne. Walczą również o to, aby zadbać o jedne z najbardziej wyjątkowych norweskich wartości, które Norwegowie posiadają: naturę, która jest dostępna dla wszystkich oraz zaufanie.

Autor: 
Tłum. Martyna Grygier
Źródło: 
https://www.dagbladet.no/kultur/naturen-var-er-norsk-kultur-pa-sitt-vakreste/68597220

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 14 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.