Niespotykane budowle – kościoły warowne w Rumunii

Europa słynie z wielu świetnie zachowanych zabytków, zachwycającego dziedzictwa kulturowego i bogatej historii. Choć Rumunia, kraj położony w południowo-wschodniej części kontynentu kojarzony jest głównie z postacią Draculi, to właśnie tutaj można podziwiać unikatowe budowle, jakimi są kościoły warowne.

Kościoły warowne zobaczyć można w Transylwanii, zwanej również Siedmiogrodem, bardzo popularnej części Rumunii. Budowane były od XII wieku we wsiach saskich. Sasi Siedmiogrodzcy – ludność niemiecka, która w tamtych czasach zamieszkiwała tereny dzisiejszej Transylwanii, stworzyła swój własny styl architektoniczny, który do dziś podziwiać można we wsiach i miastach Rumunii. 

Kościoły warowne budowane były w centrum wsi. Oprócz funkcji sakralnej budowane były w celu zabezpieczenia mieszkańców przed najazdami obcych wojsk, a wnętrza kościołów były odpowiednio przygotowane do  takich wydarzeń. Tworzone były tam pomieszczenia mieszkalne, gospodarcze oraz rzemieślnicze, które w trakcie najazdu miały zapewnić mieszkańcom wsi schronienie. Również z zewnątrz kościoły były odpowiednio przygotowane na najazdy obcych wojsk – otoczone grubymi murami tworzyły prawdziwą fortecę.


Charakterystyczna zabudowa we wsi Biertan (fot. Natalia Szafraniec)

Podróżując po wsiach w Rumunii i obserwując kościoły warowne, a także połączone ze sobą domy mieszkańców, można odnieść wrażenie, że czas się tu zatrzymał. Nie wszystkie budowle we wsiach saskich zachowały się dobrze. Na szczególną uwagę zasługuje kościół warowny we wsi Biertan, zlokalizowanej w okręgu Sybin. Miejscowość wraz z kościołem warownym zostały wpisane do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1993 roku, jako pierwsze budowle tego typu w Rumunii. Biertan to urokliwa wieś położona w sercu transylwańskich lasów. Kościół majestatycznie wtapia się w zalesiony krajobraz, a wybudowane dookoła wsi charakterystyczne, kolorowe domy dodają temu miejscu autentyczności. 

Warto zwrócić uwagę na wygląd gospodarstw domowych. Domy wybudowane są w formie zwartej zabudowy i połączone grubym murem. Wewnątrz posiadają duże podwórka i zaplecza gospodarcze. Spacerując wzdłuż ulic ciężko dostrzec cokolwiek zza grubego muru, dlatego by móc podziwiać to charakterystyczne saskie budownictwo, trzeba udać się do kościoła, z którego rozciąga się widok na całą wieś.

Wewnątrz kościoła w Biertanie zobaczyć można pomieszczenia, które dawały schronienie mieszkańcom w przypadku oblężenia wsi. Okazuje się, że nie tylko w przypadku najazdu pokoje pomagały mieszkańcom. W kościele znajduje się niewielka izba, w którym zamykani byli małżonkowie pragnący rozwodu. By uwolnić się z zamkniętego pomieszczenia, musieli wyjaśnić swoje rodzinne problemy. Taka forma terapii miała zniechęcić pary do rozwodów. Dziś pomieszczenie nie pełni już swojej funkcji, pozostała jedynie legenda o ówczesnej terapii małżeńskiej. 


Saska zabudowa wiejska (fot. Natalia Szafraniec)

Oprócz kościoła warownego we wsi Biertan, podróżując po Rumunii warto zobaczyć budowle tego typu w miejscowościach: Câlnic, Viscri, Valea Viilor, Prejmer, Dârjiu, Saschiz, które również zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W Siedmiogrodzie już wiele lat temu mieszkali ze sobą obywatele różnych rejonów świata, przynosząc do tej krainy nowe rozwiązania architektoniczne, swoją kulturę i tradycję. Kultura Sasów Siedmiogrodzkich do dziś widoczna jest w miastach i wsiach Rumunii. Ich kościoły warowne to niespotykane budowle, które warto zobaczyć podróżując po tym kraju.

 
Autor: 
Natalia Szafraniec

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.