Niesamowite kolory Jordanii- Petra i Wadi Rum

Starożytni Nabatejczycy przybyli na tereny Jordanii już w VI w. p.n.e. Utworzyli królestwo, którego stolicą w III w. p.n.e. została Petra. Dziedzictwo narodowe Nabatejczyków i ruiny miasta to dziś największa atrakcja Jordanii. Co rok przybywają tu tłumnie nie tylko turyści zainteresowani historią i archeologią, ale również pasjonaci fotografii i turystyki kulturowej.

Niezależnie od pory roku jaką podróżnicy wybierają do zwiedzania ruin miasta Nabatejczyków, Petra zachwyca kolorami i dobrze zachowanymi budynkami. Już obywatele królestwa nazywali Petrę „Rakmu” - wielobarwna. Charakterystyczną cechą architektoniczną miasta są domy wykute w skale, którymi otoczony jest półpustynny teren, gdzie zlokalizowana jest Petra.

Najsłynniejszym budynkiem w Petrze jest Skarbiec Faraona. To również do tego miejsca można udać się na nocne zwiedzanie miasta. Po zmroku wzdłuż drogi do skarbca rozstawione są lampiony, a ich blask oświetla skały. Również skarbiec mieni się kolorowymi światłami.

Zwiedzanie Petry można rozłożyć na kilka dni, chociaż dla wielu turystów jeden dzień wystarczy na zobaczenie wszystkich najpiękniejszych zakamarków miasta. Punktami wartymi uwagi są również Zespół Grobowców Królewskich, Ad-Dajr – klasztor, teatr, grobowiec Sekstusa Florentinusa, czy Pałac Córki Faraona.
Klasztor Ad-Dajr w Petrze (fot. Natalia Szafraniec)

Petra zachwyca różnorodnością barw w każdą porę roku, a także nocą. By odnaleźć kolejne niesamowite kolory tego kraju, należy udać się na południe. Sto kilometrów od skalnego miasta Nabatejczyków znajduje się kolejna perła Jordanii – pustynia Wadi Rum. Jej zmienność kolorów inspiruje artystów i twórców od lat. To właśnie tutaj nakręcono takie hity kinowe jak Czerwona Planeta, Marsjanin czy Ostatnie dni na Marsie.

W przeszłości pustynię Wadi Rum również zamieszkiwali Nabatejczycy. Aktualnie mieszkańcami tego pięknego zakątku Jordanii są Beduini-plemiona arabskie. Dla ludności tych plemion pustynia Wadi Rum jest nie tylko domem, ale i sposobem na biznes. Beduini organizują ciekawe formy noclegu na pustyni, degustację charakterystycznych potraw Jordanii, wieczory z muzyką beduińską, a także proponują przejażdżki jeepem po najpopularniejszych formacjach skalnych na Wadi Rum.
Formacje skalne na pustyni Wadi Rum (fot. Natalia Szafraniec)

Podobieństwo do czerwonej planety Mars można dostrzec zwłaszcza w godzinach wieczornych. Zza zachodzącego słońca przy skałach na Wadi Rum padają ostatnie promienie, kolorując pustynię na odcienie czerwieni. Po powierzchni Wadi Rum leniwie przemieszają się dzikie wielbłądy. Nocą niebo jest całkowicie wypełnione gwiazdami, które wydają się bliższe niż w jakimkolwiek innym miejscu na ziemi. Z głębi pustyni można usłyszeć nieznane odgłosy zwierząt. Nad ranem kolory Wadi Rum znowu są inne. To miejsce wypełnia piękno, spokój i magia.

Jordania to kraj uśmiechniętych ludzi, wesołej muzyki i żywych kolorów. Bogata kultura i dziedzictwo tego kraju zachwycają podróżników. Petra i Wadi Rum zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1985 i 2011 roku. Unikatowe skalne miasto i charakterystyczne formacje skalne na pustyni to niespotykane atrakcje turystyczne, przemawiające za rozkwitem turystyki w tym kraju.


Wielbłądy na pustyni (fot. Natalia Szafraniec)

Autor: 
Natalia Szafraniec

Komentarze

Wysłane przez Stuartsmots (niezweryfikowany) w
<a href=http://site.com/>http://site.com/</a>

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.