Miejsce sukcesu, w którym koegzystują geje, rodziny, kultura i terror

Odwiedzający przybyli po raz pierwszy w wieku XIX, podążając za modernistycznymi artystami z Barcelony

Turystyka przybyła do Sitges (w pobliżu Barcelony) pod koniec zeszłego stulecia
i zmieniła tę małą przybrzeżną miejscowość na zawsze. Jej białym domom
o wyglądzie przypominającym marynarzy obce były zawirowania pobliskiej Barcelony aż do momentu wprowadzenia kolei i telegrafu pod koniec XIX wieku. „Tymi, którzy odkryli to miejsce, byli malarze i modernistyczni artyści z Barcelony, mieszczańscy turyści przybyli później.” – wyjaśnia historyk, Ignasi Domènech.

Nie na próżno, historia Sitges jako destynacji turystycznej oscyluje między dwoma elementami: rozkwitem sztuki w Europie międzywojennej i wyzwoleniem się zbiorowości homoseksualistów w okresie późnego frankizmu i transformacji. Dzisiaj, te części dziedzictwa historycznego współistnieją bez zbytniego przeplatania się ze sobą w ciasnych ulicach miasteczka, oblanego kapryśnym kolorem turkusowego błękitu, który sprawia, że nie myśli się o tym, iż miejscowość ta oddalona jest mniej niż 45 minut drogi pociągiem od centrum Barcelony.

W wąskich uliczkach między jasnymi domami możemy dostrzec ślady przechadzania się po miejscowości artystów, jak Santiago Rusiñol tuż obok obiektów chełpiących się pionierstwem we wprowadzeniu turystyki przeznaczonej dla publicznych gejów. Jakby tego było mało, miasteczko chwali się dopuszczeniem do wykorzystania pierwszej plaży dla nudystów, którą grupa homoseksualistów uczyniła swoją w latach 30.

Radykalna transformacja

Ta miejscowość, dzisiaj z przeznaczeniem dla hotelarstwa, była niegdyś autentyczną potęgą w produkcji obuwia, dzisiaj nie wytwarza się już tego dużo. Wtedy, 75% ludności czynnej zawodowo zajmowała się przyodziewaniem stóp mieszkańców Katalonii. Potężny przemysł, z którego dziś niewiele pozostało, najwięcej w sklepach z klapkami i mokasynami, skupionymi wzdłuż głównych ulic miasteczka.

Ekonomia Sitges jest koncentruje się wokół przybywających tu turystów, a jego ogromne powodzenie jako cel wypoczynku wakacyjnego trwa już ponad jedno stulecie. Pod koniec XIX wieku miejsce to już zmieniło się w punkt spotkań zamożnych klas Barcelony, które miały w tym miasteczku swoją „letnią destynację”.

 

Kreatywność i rozpasanie

Podczas zimy mieszczanie preferowali Puigcerdà w Pirenejach katalońskich, których naczelną reklamą były uzdrowiska i początkowe rozpowszechnienie się zabaw sportowych na śniegu. W tym czasie, w Sitges, ruch modernistyczny oddychał nocami przepełnionymi kreatywnością i rozpasaniem, kierowany przez artystów, którzy w tej malowniczej miejscowości założyli swoją bazę. Miasteczko było pionierskie, jeśli chodzi o inne rozrywki przynoszące fortunę w późniejszych dekadach, jak na przykład wyścigi rajdowe: skonstruowano tam autodrom Terramar, pierwszy stały tor do rywalizacji samochodowej w Hiszpanii (1923 rok)
i trzeci w Europie.

Jednakże, wybuch Wojny Domowej przyhamował tę eksplozję życia kulturalnego, które odrodziło się w cieple dewelopentalizmu lat 60-tych i 70-tych w formie turystyki masowej. Obecnie miejscowość ma barwną ofertę mieszającą elementy turystyki kulturalnej, słonecznego wypoczynku na plaży oraz gastronomii zarówno dla osób młodych, jak i też rodzin i licznych par homoseksualistów, którzy dzielą się miejscami na plażach oraz w klubach nocnych – mieszanka tak eklektyczna, jak i też egzotyczna.

W oddaleniu od letniej radości, Sitges ma także mroczną, a nawet złowieszczą stronę. Przed dekadami, miasto zmieniło się w jedną ze stolic horroru na poziomie międzynarodowym, zainspirowane przez swój festiwal Kina Fantastyki, odbywającego się co październik i gromadzi setki aktorów, reżyserów i fanów najmroczniejszej i najmakabryczniejszej formy science-fiction. Druga twarz idyllicznej enklawy w ramionach Barcelony.

 

Przeszłość i teraźniejszość

W roku 1939 Sitges liczyło siedem hoteli, w 1967 już 136. Znak Ron Bacardí narodził się z ręki mieszkańca miejscowości, który stworzył firmę na Kubie.

Sitges otrzymało pierwszy lokal „Pacha” w 1967 roku.

Po raz pierwszy miasto jest najczęściej wzmiankowaną gminą w prowincji Barcelona jako enklawa turystyczna.

Autor: 
Dominik Nowicki
Źródło: 
abc.es

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 8 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.