Miasto ukryte w górach – Stary Bar w Czarnogórze

Kraje Bałkańskie cieszą się ogromną popularnością wśród turystów. Chorwacja i Bułgaria od lat odwiedzane są przez podróżników z Polski, a w ostatnim czasie na popularności zyskała również Czarnogóra. ​Stolicą, a zarazem największym miastem w kraju jest Podgorica, jednak najpiękniejsze miejscowości w Czarnogórze znajdują się dużo dalej od stolicy. Jednym z najbardziej malowniczych miejsc podróżniczych w tym kraju jest miejscowość Bar i ukryte w górach ruiny starego miasta.

Nowy Bar to bardzo ważny ośrodek komunikacyjny i turystyczny na terenie Czarnogóry. Znajduje się tu największy port w kraju, a położenie w okolicy gór przyciąga miłośników zarówno turystyki aktywnej, jak i wypoczynkowej.  Z nowej części miasta spacerem można udać się do starej części tej miejscowości. Przechadzka wśród oliwnych gajów i urokliwych widoków na roztaczające się  z każdej strony góry pozwala poczuć klimat tego pięknego miasta. 

Historia Baru sięga VI wieku. Miasto zostało wybudowane przez Rzymian. Jego pierwotna nazwa brzmiała Antibarium i wzięła się od leżącego po przeciwnej stronie Morza Adriatyckiego miasta Bari. Podział na Stary i Nowy Bar wykształcił się w okresie średniowiecza. Przez wieki miasto należało do różnych państw- księstwa Zety, Wenecji, Imperium Osmańskiego. Miasto Bar było pełne mieszkańców. Zostało opuszczone w 1979 roku na skutek trzęsienia ziemi. Większość mieszkańców przeniosła się do nowej części miasta. Dzisiaj na terenie Starego Baru, poza terenem z  pozostałościami ruin znowu mieszkają obywatele Czarnogóry.


Stary Bar- miasto otoczone górami (fot. Natalia Szafraniec)

Ruiny starego Baru i otaczające go góry to niezwykle malowniczy widok. Duża przestrzeń miasta pozwala na odkrycie ciekawych zakamarków wśród ruin, a także na podziwianie pozostałości dziedzictwa Rzymian i Turków. Do najciekawszych zabytków w miejscowości należą mury fortecy, pozostałości tureckiej twierdzy, amfiteatr, meczet, lapidarium, turecki akwedukt i łaźnie tureckie, a także wieża zegarowa. Stary Bar jest jednym z najlepiej zachowanych miast warownych. Dodatkowym atutem jest ograniczona liczba turystów, co dodaje swobody zwiedzania.


Widok na Góry Dynarskie (fot. Natalia Szafraniec)
 

Spacer po ruinach to również wspaniałe widoki na Góry Dynarskie otaczające miasto. Zaobserwować można największy szczyt – masyw Rumija o wysokości 1594 m n.p.m. Pasjonaci fotografii z pewnością poczują tu przypływ inspiracji. 

Podróżując po Czarnogórze, warto skierować się na południe kraju, gdzie można zobaczyć ruiny starego miasta zlokalizowanego w otoczeniu gór. Stary Bar cechują niezwykłe widoki, bogata historia i pozostałości dziedzictwa różnych kultur. Miasto z pewnością zaciekawi każdego turystę, a zwłaszcza pasjonatów historii.

Autor: 
Natalia Szafraniec

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.