Miasto Ciszy na Malcie – Mdina

Dawna stolica Malty – Mdina, to stare miasto, pełne zabytkowych budynków, wąskich uliczek i architektury charakterystycznej dla tego kraju. Brukowane ulice, długie mury, drewniane okiennice i kolorowe drzwi sprawiają, że zbłądzić w Mdinie jest prawdziwą przyjemnością.

Mdina nazywana jest również Miastem Ciszy i rzeczywiście jest to idealne miejsce dla osób poszukujących spokoju. W przeciwieństwie do innych miast Malty, w Mdinie częściej można usłyszeć własne echo i stukot końskich kopyt niż głośne rozmowy i charakterystyczne odgłosy ruchu drogowego.

Zwiedzając Mdinę, można odnieść wrażenie podróży w czasie. To stare miasto posiada nietuzinkowy klimat, jaki ciężko odnaleźć w innych, mocno turystycznych, maltańskich miejscowościach. Mdina również jest popularnym miejscem wśród turystów, jednak można tu poczuć wyjątkowy spokój i harmonię.

Historia Mdiny jest bardzo rozległa i sięga IV w p.n.e. Miasto zamieszkiwali Fenicjanie, Rzymianie, Arabowie, Normanowie, Hiszpanie, Francuzi, a także Brytyjczycy. Wielokulturowe dziedzictwo widoczne jest tu do dziś. Sama nazwa miejscowości pochodzi z języka arabskiego i oznacza „warowne miasto”. 


Kolorowe drzwi i okiennice to element charakterystyczny architektury w Mdinie (fot. Natalia Szafraniec)

Dojeżdżając do miasta, na turystów czeka wspaniały widok na średniowieczne mury miejskie. Do miasta wejść można przez Bramę Grecką lub Bramę Miejską. Zaraz po przekroczeniu bramy, na turystów czekają pierwsze zabytki Mdiny. Zarówno barokowa wieża Torre dello Standardo, jak i Pałac Vilhena z XVIII wieku robią niesamowite wrażenie. W pałacu mieści się dziś Muzeum Historii Naturalnej, które zaciekawi fanów maltańskiej flory i fauny. Najpopularniejszym zabytkiem w Mdinie jest Katedra św. Pawła, zbudowana na przełomie XVII i XVIII wieku. Zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz katedry można podziwiać charakterystyczne, barokowe zdobienia.  W obiekcie znajduje się dwupiętrowe Muzeum Katedralne.  Warto skierować się w stronę Bastion Square, gdzie znajduje się punkt widokowy. Wyjątkowe położenie miasta na wzgórzu sprawia, że rozciągające się widoki na wyspę robią ogromne wrażenie. Ciekawym miejscem w Mdinie są również katakumby św. Pawła. Katakumby to podziemne grobowce, które są świadectwem wczesnego chrześcijaństwa na Malcie. Badania archeologiczne w katakumbach wskazały system tworzenia grobowców i sposobu pochówku zmarłych w III – VIII wieku n.e.

Katedra św. Pawła (fot. Natalia Szafraniec)
Niewątpliwie ogromny wpływ na klimat w Mieście Ciszy ma budownictwo. Domy w kolorze piasku ozdobione są kolorowymi balkonami, drzwiami, oknami i kwiatami. Estetyka tego miasta zachwyca. 
Autor: 
Natalia Szafraniec

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
12 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.