Medvedgrad

Na wzgórzu Mali Plazur, na szczycie południowej części Medvednicy, znajdował się malowniczy średniowieczny gród, które przez osiem wieków strzegł Zagrzebia. Zbudowany został w 1254 roku, po okrutnym napadzie Tatarów, którzy spustoszyli ten obszar podczas niszczycielskiego najazdu oraz całkowicie zniszczyli i spalili ówczesny Zagrzeb (do którego należał miejski Gradec i biskupi Kaptol). Chociaż zbudowany głównie dla ochrony obywateli, biskupów i skarbów kościelnych, Medvedgrad ze względu na swoje doskonałe położenie strategiczne, zawsze znajdował się w centrum zamętu majątkowego i politycznego. W swojej historii posiadał wielu gospodarzy, którzy go otrzymywali lub tracili poprzez różne umowy małżeńskie, transakcje, intrygi, a nawet spiski. Chociaż dobrze ufortyfikowany i zawsze gotowy do walki, Medvedgrad nigdy nie został zaatakowany. Wręcz przeciwnie, panowie z Medvedgradu często wypełniali swoje skarbce i magazyny, rabując okoliczne wioski, i potrafili czy to siłą polityczną, czy zbrojną, zaatakować sam Zagrzeb. Najbardziej znani z nich byli hrabiowie Celje, którzy w połowie XV wieku dokonali takiego terroru nad miastem, że wielu mieszkańców Gradeca uciekło ze swoich domów. Do dziś po wioskach Sljeme krążą przerażające historie o hrabinie Barbarze z Celje - niesławnej Czarnej Królowej.

W 1590 roku Medvedgrad został opuszczony, po zniszczeniu twierdzy przez straszne trzęsienie ziemi, a jego ostatni właściciele Gregorijanci przenieśli się do znacznie nowocześniejszego i wygodniejszego zamku w Šestine. Od tego czasu warowne miasto na wzgórzu przez wieki niszczało. Przez długi czas odwiedzali go wyłącznie poszukiwacze przygód i skarbów, który rzekomo gdzieś pod miastem ukryła słynna Czarna Królowa.

Dopiero w 1979 roku rozpoczęły się systematyczne badania archeologiczne, konserwacja murów i rekonstrukcja niektórych części chorwackiego średniowiecznego grodu. W ten sposób z ruin wyłoniła się ośmioboczna kaplica św. Filipa i Jakuba, południowa wieża obronna, pałac mieszkalny i inne części dawnej fortecy.

W 1994 roku pod południową wieżą wzniesiono „Ołtarz Ojczyzny”, dzieło rzeźbiarza Kuzmy Kovačić, w którym płonie wieczny płomień ku czci wszystkich chorwackich bohaterów.

Czy wiedzieliście, że:

  • Władcy Medvednicy czasami ukrywali w swojej górskiej twierdzy bardzo ważnych gości, nawet królewskiej rangi. Jannus Pannonius, znany również jako Ivan Česmički, wszechstronny myśliciel swoich czasów, humanista, poeta i dyplomata, biskup, a na krótko nawet Ban Slawonii, który pod koniec życia przyłączył się do ruchu spisku przeciwko królowi Maciejowi Korwinowi. Spisek się nie powiódł, a Jannus Pannonius schronił się u biskupa Zagrzebia Osvalda Thuza w Medvedgradzie, gdzie zmarł w 1472 r. Wszechstronny myśliciel, jeszcze przed Mikołajem Kopernikiem,  zapisał ideę Słońca jako władcy gwiazd.
  • Konflikt między ostatnim panem Medvedgradu, Stjepkiem Gregorijancem, a mieszkańcami Zagrzebia opisał August Šenoa w powieści „Złoto złotnika” („Zlatarovo zlato”), którą pokolenia chorwackich uczniów pamiętają z historii miłosnej syna Stjepka, Pavle'a i Dory Krupić, córki greckiego złotnika. W błędnym kole intryg politycznych, nienawiści i zemsty, zakazana miłość zakończyła się tragicznie, a Romeo pozostał w Medvedgradzie bez swojej Julii z Zagrzebia.
  • W morzach mezozoicznych (od 245 do 66 milionów lat temu) osadzały się wapienie składające się często wyłącznie ze szczątków szkieletowych różnych organizmów morskich (skorupiaków, ślimaków, cierni, mikroskopijnych kredowych kamieni itp.). To właśnie te maleńkie stworzenia  ̶ otwornice można uznać za budowniczych Medvedgradu, ponieważ większość miasta zbudowana jest z wapienia płytowego, składającego się prawie wyłącznie z mikroskopijnych skorup kalcytu. Kamieniołom, z którego wydobywano kamień, znajdował się kilkaset metrów od Medvedgradu i w tym samym miejscu został ponownie otwarty w celu pozyskania materiałów do jego odbudowy.
Autor: 
Tłumaczenie: Patrycja Szcześniak
Źródło: 
https://www.pp-medvednica.hr/turisticka-ponuda/medvedgrad/

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.