Lizbona na weekend

Klimat tego miejsca, to Klimat pisany wielką literą, bo będąc tam czuje się go każdym zmysłem. Zwiedzenie okolic Lizbony warto rozpocząć od pieszych wycieczek, bez planu i założeń, z zamiarem dojścia jak najdalej przed siebie, może nawet świadomego zgubienia się w uliczkach Alfamy, którą nie sposób przeoczyć. Jak poznać to miejsce podczas krótkiego weekendu?

slynny_tramwaj2.jpg

Największą turystyczną atrakcją Lizbony są oczywiście żółte tramwaje wspinające się po stromych uliczkach miasta położonego na wzgórzach. Do tradycyjnej dzielnicy Alfama – obowiązkowym punkcie każdego turysty - można dostać się najbardziej znaną, turystyczną linią tramwajową nr 28, a przejażdżka z otwartymi oknami ma wiele uroku. Po drodze można minąć kilka interesujących miejsc, takich jak Katedra Se i zamek Sao Jorge. Poza tym, na Alfamie znajdują się warte wzmianki punkty widokowe: Miradouro Santa Luiza oraz Largo das Portas do Sol (Brama Słońca). Ten najbardziej atrakcyjny, który zna każdy bywalec, to Sao Pedro de Alcantara, z którego rozpościera się widok na wzgórze Alfama i Graca oraz całe centrum Lizbony. Jest to duży punkt widokowy z ogrodem, dwoma poziomami, kawiarnią, a także fontannami. Miasto warto podziwiać zwłaszcza nocą, gdy Lizbona rozbłyska tysiącem lamp.

Wszystkie te atrakcje możemy zobaczyć idąc w dół, w górę pojedziemy oczywiście tramwajem. Większość  przewodników i książek opowiadających o Lizbonie mówi, że w robotniczej obecnie dzielnicy, jaką jest Alfama, należy zagubić się w plątaninie uliczek. Jeśli tak będzie, to jedynym minusem całej tej sytuacji będzie to, że zrobicie mnóstwo niesamowitych pamiątkowych zdjęć.

Ciekawostką jest, iż mamy tak jakby dwie Lizbony. Podróżując można wybrać, wedle upodobań, tę, która bardziej przypada nam do gustu. W tej pierwszej, tradycja Lizbony sprzed lat zachowała się w najczystszej formie. Druga, to stalowa i geometryczna przestrzeń.

park_narodow3.jpg

Park Narodów (Parque das Naçoes) jest całkowicie nową dzielnicą, zbudowaną dzięki temu, że Lizbona gościła targi Expo’98. Miejsce to jest jednym z niewielu w Lizbonie, gdzie podziwiać można nowoczesną architekturę. Poczujemy się tu nieco swobodniej, nie mając dookoła siebie tłumu turystów usiłujących zrobić zdjęcia. żółtemu tramwajowi. Nie jeżdżą tu też tramwaje. Jest za to największe w Europie oceanarium, 140 metrowa wieża widokowa Vasco da Gama, biegnąca wzdłuż Tagu kolejka linowa, Pawilon Wiedzy czy niezwykły architektonicznie Pawilon Portugalski.

katedra_w_sintrze4.jpg

Drugi dzień w planie podróżnika warto poświęcić na zabytkową Sintrę, do której najlepiej  pojechać z samego rana i przeznaczyć na nią cały dzień aż do zachodu słońca. Miasteczko, choć mikroskopijnie małe w porównaniu do Lizbony, jest tak naszpikowane przepięknymi zabytkami, parkami oraz muzeami, że całodzienna wędrówka może nie wystarczyć, aby je poznać. Punktem na mapie, który koniecznie trzeba zwiedzić jest  Quinta da Regaleira - cudowne, magiczne miejsce, gdzie można zobaczyć m.in. Grotę Dziewic, Studnię Wtajemniczenia i Promenadę Bogów.

Studnia Wtajemniczenia to dziewięciopoziomowa, pusta w środku wieża, okolona schodami i skrytkami, do której prowadzą sekretne drzwi obrotowe oraz podziemne przejścia z różnych miejsc posiadłości. Ta ponad 100-letnia budowla należała do  Antonio Monteiry – milionera i ekscentryka, który w dzieciństwie razem z kolegami bawił się w masońskie inicjacje i wtajemniczenia. Jak to wyglądało dokładniej, można przeczytać w książkach Dana Browna. Posiadłość wpisana jest na listę UNESCO, a koszt wstępu to 6 EUR za dorosłą osobę. Warto!

Od kilku lat w Lizbonie mamy polski akcent -  swoje kolekcje pokazują tam specjalnie zapraszani projektanci z naszego kraju. Polską modę i atmosferę pokochał Tiago (organizator Moda Lisboa) oraz kreatorzy mody. Współpraca rozwija się owocnie, bowiem gościmy się nawzajem, zgodnie z polską i portugalską zasadą gościnności.

Kamila Załęgowska

Źródło: e-magnes.pl

Zdjęcia pochodzą z następujących stron:  Zdjęcie 1 (uliczka Alfamy) http://infolizbona.pl/?p=1681

Zdjęcie  2 (słynny tramwaj): http://obydalej.pl/kraje/portugalia/tramwajem-po-lizbonie/

Zdjęcie  3 (Park Narodów): http://lizbona.24stolice.pl/zabytki-lizbony/oriente

Zdjęcie 4 (wnętrze katedry w Sintrze):http://infolizbona.pl/?p=2791

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
10 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.