Krwawe rytuały, deformacje twarzy, fascynacja astrologią. Zaskakujące fakty życia Majów

Fot. unsplash.com

Cywilizacja Majów i ich historia zachwyca od lat. Archeolodzy zdobywają coraz nowsze i bardziej zaskakujące informacje dotyczące tej indiańskiej ludności, a turyści zaciekawieni ich kulturą co roku w ogromnej liczbie odwiedzają ich starożytne miasta zlokalizowane w Ameryce Środkowej. Oto 6 najciekawszych faktów dotyczących obyczajów i tradycji z życia Majów.

Budowanie piramid

Charakterystycznymi budowlami konturowanymi przez Majów były piramidy. Budowano je z wapienia, na planie kwadratu i wyraźnie zaznaczano poszczególne piętra. Na szczycie budynku wznoszono świątynie dla bogów, z których szczytu składano im ofiary.

Składanie ofiar z ludzi

By zapewnić dobrobyt i łaskę u swoich bogów, Majowie składali ofiary ze zwierząt i ludzi. Badania archeologiczne wykazały, że w niektórych okresach praktyka ta była niezwykle brutalna. Ofiarom ścinano głowy, wycinano im serca, a ciała zrzucano ze szczyty piramidy. Brutalność praktyk Majów wynikała z ich religii – wierzyli, że bogowie stworzyli człowieka z własnej krwi, dlatego w równie krwawy sposób należało składać im ofiary.

Kult kukurydzy

Podstawą pożywienia tej indiańskiej ludności była kukurydza. Roślina ta była niezwykle ceniona przez Majów. Niezwykle ważny był dla nich kult boga kukurydzy, który zajmował szczególne miejsce w ich panteonie, ponieważ zapewniał dobrobyt i urodzaj. Kult kukurydzy był dla Majów ważny do tego stopnia, że ściskano niemowlętom głowy deseczkami, by zaczęły przypominać kolby kukurydzy. Także w rytuałach pogrzebowych używano tej rośliny – wkładano w usta zmarłego kolbę kukurydzy, by służyła jako waluta w życiu pozaziemskim.

Fot. pixabay.pl

Deformacja twarzy

Ideał piękna w świecie Majów znacznie różnił się od tego, który znamy dziś. Spłaszczone czoło uzyskiwano za pomocą ściskania głowy deskami. Dla Majów idealny nos musiał być wydatny, dlatego najczęściej łamano nosy. Wyznacznikiem piękna u kobiet był zez, a mężczyźni sami naznaczali sobie twarze bliznami.

Fascynacja astrologią

Majowie fascynowali się astrologią i wiele czasu poświęcali na obserwowanie nieba nocą. Wierzyli, że los każdego człowieka zależy od ruchu ciał niebieskich. Wznosili budowle służące specjalnie do obserwowania nieba. Budowane były w konkretnych miejscach, co miało symbolizować kilka kierunków świata. Jak na dane czasy, wiedza astrologiczna Majów zachwyca. Stworzyli oni główny kalendarz składający się z 360 dni, a także dodatkowy, który zawierał 5 pechowych dni.

Wynalazcy gry w piłkę

Specyficznym rytuałem Majów była gra w piłkę zwanaullamaliztli. Podczas rozgrywki nie można było dotknąć piłki ani stopami, ani dłońmi. Piłkę należało odbić biodrem w taki sposób, by przeleciała przez kamienny pierścień umiejscowiony na środku boiska, o wysokości około 4 metrów. Co ciekawe, często wygrana w tym pojedynku kończyła się śmiercią. Kapitan drużyny przegranych obcinał głowy osobom z drużyny wygranych. Taka śmierć była ogromnym zaszczytem w świecie Majów – symbolizowała odrodzenie.

Autor: 
Natalia Szafraniec

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.