Jedna z najlepiej zachowanych świątyń wizygockich w Hiszpanii

Skonstruowana w okolicy zdominowanej przez skały granitowe, między strumieniem de Ripas i rzeką Torcón, Santa María de Melques, kościół, który został wzniesiony na gruncie rzymiańskiej rolniczej wsi, i co do którego pochodzenia nie zachowała się żadna dokumentacja.

Kościół de Santa María de Melque leżący około 50 kilometrów od Toledo,
w gminie de San Martín de Montalbán, narodził się jako zespół klasztorny w VII i VIII stuleciu w pobliżu ośrodka, który był stolicą królestwa Wizygotów: Toledo.

Wokół tego zabytku występuje dużo świateł i cieni. Nie wiemy, kto nakazał jego zbudowanie i z jakim rezultatem. Ale wiemy, że skonstruował najokazalsza część kompleksu klasztornego, której pozostałości pozostały jeszcze do dziś i były używane jako stajnia i stodoła, kiedy w 1907 roku została opisana i, z tego powodu, „ponowne odkryta” przez Jerónimo Lópeza de Ayala. w 1931 roku został on wpisany na listę Zabytków Narodowych, lecz dopiero w 1968 zaczęto jego renowację.

Było to dokładnie w tym roku, kiedy Deputacja Prowincji Toledo kupiła wizygocki zespół klasztorny, odrestaurowała go, przywracając kościół, a także przylegające budynki, gdzie zostało urządzone centrum tłumaczeń. Aby uczcić 50. rocznicę tego nabytku, instytucja prowincjonalna zorganizowała 22 czerwca w otoczeniu tego zabytku wizygockiego, jednego z najlepiej zachowanych z tej epoki na Półwyspie Iberyjskim, obserwację gwiazd oraz innych obiektów astronomicznych pod inspirującym tytułem: „Planety i Księżyc 1200 lat później”.

I dokładnie w miejscu położenia zabytku zaplanowano na to lato interaktywną obserwację astronomiczną nieboskłonu. Chodzi o dzień, w którym pozycje głównych planet oraz księżyca są na tyle odpowiednie, żeby cieszyć się astronomią podczas letniej nocy. Aby móc uczestniczyć w tym wydarzeniu, podczas którego będzie można skorzystać z obserwacji księżyca przechodzącego w fazę czwartej kwadry, ukazującego dużą część swojej powierzchni oraz interesujące detale, niezbędnym jest zapisanie się poprzez adres e-mailowy: melque@diputole.es.
W ten sam sposób niespodziankę sprawi zaćmienie satelity Saturna Europy, podczas gdy ta planeta zademonstruje swoje zjawiskowe pierścienie.

Poza tym, Venus i Merkury pozostaną widoczne o zmierzchu, zbiegając się
z „godzinami alfa”, pojawią się też główne konstelacje. Dla zainteresowanych
w uczestnictwie, zajęcia zaczną się o 20:00 warsztatem z konstrukcji zegara gwiezdnego, instrumentu do obliczania godziny w ciągu nocy i będą kontynuowane innym warsztatem z zakresu rysunku astronomicznego. Drugie zajęcia z gwiazdami odbędą się 15 września.

 

Aktywne lato

„Rok Melque” oferuje bogaty program zajęć, które będą miały miejsce w scenerii tego historycznego miejsca. Tak więc, między 27. a 29. lipca będzie obchodzone, drugi rok z rzędu „Międzynarodowe Spotkanie Żonglerów, Trubadurów i Bajarzy”.
W programie pojawi się także siedem koncertów, a w ramach „Nocnych Spotkań Towarzyskich w Melque” wystąpią: Soledad Jimenez, były piosenkarz Presuntos Implicados (11 sierpnia), Ricardo Fernández del Moral, śpiewak i gitarzysta flamenco (18 sierpnia), grupa Cómplices (z j. hiszp. – Wspólnicy) (1 września), piosenkarz
z Toledo Julián Martinez (8 września), gitarzysta Carlos Sánchez, Chór świętego Marcina z Montalbán (22 września) i zespół Jacinto Guerrero (z j. hiszp. Wojenny Hiacynt) (29 września). Będą również organizowane, między innymi: trasy literackie, spotkania z klubami czytelniczymi, konkurs fotograficzny oraz szlaki wizygockie przez prowincję Toledo.

Autor: 
Tłum. Dominik Nowicki
Źródło: 
abc.es

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.