Gigantyczna ręka na pustyni

Bezkresna czerwono- pomarańczowa równina pustyni Atacama, na północy Chile, przypomina powierzchnię Marsa. Tym, co dodaje jej niezwykłości jest dziwna rzeźba, co do której wielu nie ma pewności, czy czasem nie jest fatamorganą.

Nierealnie wyglądająca, najbardziej sucha pustynia na świecie obejmuje obszar 100.000 km kw. Przecina ją Autostrada Panamerykańska o długości 48.000 km, łącząca Amerykę Północną z Południową.

Tutaj NASA testuje rovery, które zostaną wysłane na Marsa, a rozległe wydmy przyciągają turystów. Nocą, kiedy niebo zamienia się w cudownie rozgwieżdżony kalejdoskop, Atacama przyciąga miłośników gwiazd.

Jeżdżąc po pustyni łatwo można się zgubić, a zmęczonemu podróżnemu niezwykła rzeźba ręki może się wydać fatamorganą.

"Mano del Desierto" (Pustynna ręka) wygląda tak, jak ręka człowieka przysypanego piaskiem, który rozpaczliwie wyciąga ją w nadziei, że chociaż w ostatniej chwili ktoś go uratuje.

 

"Pustynna ręka"

Kciuk i cztery palce wystające z ziemi przerywają monotonię pustyni znienacka. Obelisk ma 11 m wysokości, a najbliższe miasto Antofagasta oddalone jest od niego o 74 km.

Budowę rzeźby, którą w 1992 roku z cementu i żelaza wykonał chilijski rzeźbiarz Mario Irarrazabal, sfinansowała lokalna organizacja "Corporacion pro Antofagasta".

Mimo apeli skierowanych do turystów o nie profanowanie pomnika, lokalna społeczność musi spotkać się co najmniej dwa razy w roku, by go oczyścić z niesmacznych garffiti.

Samotna pustynna rzeźba ma swoją parę: prawa ręka znajduje się w Urugwaju i powstała 10 lat wcześniej w Punta del Este, na wybrzeżu Atlantyku.

Ręka z Punta del Este (Urugwaj) również jest pracą Maria Irarrazabala.

Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 
CNN

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.