Gamzigrad

Felix Romuliana to cesarski pałac wzniesiony według pomysłu rzymskiego władcy Galeriusza, na rozległym płaskowyżu Gamzigradu w pobliżu Zaječara. Galeriusz, urodzony na tym obszarze, wzniósł pałac w III i IV wieku dla siebie i swojej matki Romuli, od której imienia został nazwany. Należy do osobnej kategorii rzymskiej architektury dworskiej związanej szczególne z okresem tetrarchii i stanowi najlepiej zachowany przykład tego typu architektury.

Pałac otoczony jest silnymi murami obronnymi, które chroniły miasto i pałac od najazdu barbarzyńców. Odkryto starsze i młodsze pozostałości fortyfikacji, wzniesione w przeciągu 10 lat. Połączenie, które spajało wschodnią i zachodnią przestrzeń wewnątrz wałów zostało podzielone na dwie części o różnym przeznaczeniu. Północą część obejmuje kompleks cesarskiego pałacu z małą świątynią i monumentalnym ołtarzem, natomiast w południowej połowie budynki użyteczności publicznej(duża świątynia z dwiema prostokątnymi kryptami i termami) oraz zaplecze do obsługi pałacu(horreum i budynek jednonawowy z portykiem). Obiekty są bogato zdobione freskami, sztukaterią, mozaikami podłogowymi z figuralnymi i geometrycznymi motywami.

Od pierwszej dekady IV do połowy VI wieku w kilku momentach zmieniała się nazwa, wygląd i podstawowa funkcja. Już w drugiej połowie IV wieku Romuliana był zaniedbanym pałacem, a po najeździe Gotów i Hunów stał się małą bizantyjską osadą, która pod nazwą Romuliana jest wspominana na liście miejsc, które były odrestaurowane za czasów panowania Justyniana. Gamzigradski zamek ostatni raz był ożywiony jako słowiańska osada w 11 wieku.

Systematyczne badania archeologiczne trwają od 1953 roku, a na odkrytych obiektach trwają prace konserwacyjne. Lokalizacja Gamzigrad-Romuliana w 2007 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Czas pracy obiektu od 8:00 do 20:00 od kwietnia do listopada.

Od 8:00 do 16:00 od listopada do kwietnia.

Autor: 
Tłum. Hubert Domański
Źródło: 
https://es.serbia.travel/kultura/arheoloska-nalazista/Gamzigrad.a-143.393.html

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.