Dziesięć dróg, które prowadzą ku najlepszym niebom w Hiszpanii, na których można zobaczyć Perseidy

Okres od 17 lipca do 24 sierpnia to czas, aby spojrzeć w nocne niebo i podziwiać Perseidy, uważane za najpiękniejszy deszcz meteorów. Według ekspertów w tym roku najlepszą nocą była ta z 12 na 13 sierpnia. W rzeczywistości astroturystyka jest jednym z najlepszych zajęć, jakie można wykonywać w Hiszpanii dzięki pogodzie i niewielkiemu zanieczyszczenia powietrza, które występuje w niektórych miejscach. Firma Indie Campers wybrała jedne z najlepszych miejsc do kontemplacji nocnego nieba w naszym kraju podróżując kamperem.

Dolina Alcudia i Sierra Madrona (Ciudad Real)

W tej dolinie, położonej w prowincji Ciudad Real, możemy znaleźć między innymi unikatowe drzewa, takie jak prastary dąb ostry oraz ponad 160 różnych gatunków ptaków. W rzeczywistości jest to jeden z najpiękniejszych krajobrazów na półwyspie dzięki ogromnym połacią łąk doliny oraz rzeźbie terenu, którą tworzy Sierra Madrona. Nic więc dziwnego, że to środowisko, do którego dociera droga krajowa N-420, jest jednocześnie jednym z najlepszych miejsc do oglądania nieba.

Doliny Leza, Jubera, Cidacos y Alhama (La Rioja)

W 2012 roku obszar La Rioja przemienił się w pierwszy hiszpański ośrodek turystyczny oświetlony gwiazdami dzięki swoim doskonałym warunkom do obserwacji astronomicznych. Jednymi z najlepszych miejsc do oglądania nieba są dolmen El Collado del Mayo w Trevijano, dolina Zenzano, zamek Luna de Cornago i Contrebia Leucade w Aguilar del Río Alhama. Ze względu na piękno okolica jest również idealnym miejscem do uprawiania turystyki pieszej. 

Menorca (Baleary)

Na wyspie znajdują się obszary zupełnie zaciemnione, w których obserwacja gwiazd jest wyjątkowa, na przykład Macarella-Son Saura, Cavalleria-Cala El Pilar, Punta Nai, Cala Galdana, Santo Tomás, l'Albufera de S'Grau i Monte Toro. Z drugiej strony Menorca, oprócz niezwykłej jakości środowiska, oferuje nam spektakularne dziedzictwo archeologiczne, zwłaszcza z okresu zwanego " época talayótica".

Aras de los Olmos, Walencja

Niecałe 90 minut od Walencji, jadąc CV-35, możemy znaleźć jedno z najlepszych miejsc do podziwiania nocnego nieba w naszym kraju: Aras de los Olmos. Zarówno latem, jak i zimą można wyraźnie zobaczyć Drogę Mleczną, Wielką Mgławicę w Orionie czy Wielką Galaktykę Andromedy, więc nie jest zaskakujące, że gwiaździste niebo Aras de los Olmos zostało uznane za Rezerwat Gwiazd i założono aż trzy obserwatoria na jego obszarze: Obserwatorium Astronomiczne La Cambra, Centrum Astronomiczne Alto Turia i Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu w Walencji.

Kotliny górnicze Teruel

Niewiele jest miejsc na półkuli północnej, gdzie Drogę Mleczną można zobaczyć tak wyraźnie jak w regionie południowego Teruel. Miłośnicy astroturystyki będą mogli cieszyć się imponującym obrazem nocnego nieba, a dodatkowo podziwiać w ciągu dnia unikatowe otoczenie.

Łańcuch górski Montsec, Lérida

W 2013 roku pasmo górskie Montsec, położone w pre-Pirenejach, zostało zaklasyfikowane jako rezerwat świateł gwiazd. To tylko potwierdziło wyjątkowe warunki do obserwacji gwiazd. Ponadto możemy tam podziwiać jedne z najbardziej imponujących naturalnych krajobrazów hiszpańskiej geografii na trasieo długości 8,4 km od Congost de Mont-rebei i schroniska Montfalco.

Risco Caído, Gran Canaria

Risco Caído i Święte Góry, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, są częścią atrakcji turystycznej Starlight na Gran Canarii. Przejrzystość nieba i czysta atmosfera sprawiają, że jest to światowy odnośnik jeśli chodzi o obserwację gwiazd, galaktyk i mgławic. Ponadto Wyspy Kanaryjskie mają dwa obserwatoria, jedno na El Teide (Teneryfa), a drugie na Roque de los Muchachos (La Palma).

Sierra Morena, Andalucía

Sierra Morena posiada idealne warunki do nocnej obserwacji nieba: niezrównaną pogodę, czyste niebo i bardzo małe zanieczyszczenie powietrza. To 400-kilometrowe pasmo górskie, które oddziela Płaskowyż Centralny od Depresji Betyckiej, pozwala na obserwację dość rozległego obszaru wszechświata, co oznacza, że ​​wiele ciał niebieskich jest widocznych tylko z tego miejsca. Ponadto oferuje nam kompletną sieć strategicznie zlokalizowanych i wyposażonych punktów widokowych idealnych do podziwiania blasku gwiazd.

Veiga w Orense

Gmina ta, położona w południowo-zachodniej części prowincji Orense, jest pierwszym celem turystyki astronomicznej w Galicji. Peña Trevinca, która na wysokości 2127 metrów jest najwyższym punktem w tym regionie i dlatego to jedne z najlepszych miejsc do obserwacji nieba i gwiazd. Ponadto w okolicy możemy znaleźć drugi masyw z większą ilością polodowcowych lagun Półwyspu Iberyjskiego oraz z niezrównanymi krajobrazami naturalnymi.

Autor: 
Tłumaczenie: Daria Matuszak
Źródło: 
https://www.abc.es/viajar/top/abci-perseidas-2020-diez-caminos-conducen-hasta-mejores-cielos-espana-para-perseidas-202008100043_noticia.html

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
13 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.