Co zobaczyć w Cinque Terre w ciągu jednodniowej wizyty

Kiedy mówi się o Cinque Terre odnosi się do naprawdę prawdziwego klejnotu, odwiedzanego przez ludzi różnego pochodzenia. Widoki zapierające dech w piersiach, na wzgórzach nad morzem, gdzie spod kolorowych domów wyróżniają się antyczne wioski rybaków. W tym artykule powiem Wam co zobaczyć w Cinque Terre w jeden dzień.

Oto moja rada: jeśli możecie, przeznaczcie na te Krainy więcej niż jeden dzień. Może okazać się, że w ciągu jednego dnia poświęcilibyście zbyt mało czasu i będzie szkoda. Wioski, poza cudownymi widokami, oferują dobytek kulturalny, dzięki różnym miejscom kultu, zabytkom i zamkom.

Jak przemieszczać się po Cinque Terre: Należy zaopatrzyć się Cinque Terre card na przejazd pociągami, która kosztuje 16 euro i daje możliwość wygodnego przemieszczania się pomiędzy miejscowościami: Levanto i La Spezia. Ponadto uprawnia do wejścia do Parku Narodowego i poruszania się po szlakach. Warto ją kupić ponieważ nie wszystkie trasy są otwarte i dojazd pociągiem jest konieczny. Dobrą radą jest całkowite unikanie samochodu ponieważ parkingi są płatne i poza centrum. Najlepszą rzeczą jest pozostawienie samochodu w La Spezia lub Levanto i poruszanie się pociągiem.

Co zobaczyć w Cinque Terre w ciągu jednego dnia- przewodnik:

Monterosso al Mare

Monterosso to pierwsza wioska, którą spotkałem podczas wędrówki. Doprowadził mnie do niej pchli targ, przez małą galerię w centrum miasteczka. Zdefiniowana przez poetę Montale „kraina górzysta i ulepiona z twardej gliny, schronienie dla wędkarzy i rolników” jest największą z Cinque Terre. La Spiaggia dei Giganti to główna zatoka, nazywana tak przez reprezentacyjny posąg Neptuna o wysokości 14 metrów, który wspiera głaz skalny. Po wyśmienitym śniadaniu składającym się z cappuccino z rogalikiem, wybrałem się w kierunku charakterystycznych alejek. Kiedyś był to pas ciągnących się rozmaitych wież, teraz pozostały tylko te zamkowe: średniowieczna wieża Kościoła San Giovanni i wieża Aurora. Warto zobaczyć również Kościół San Francesco, zbudowany w 1600 roku, w którym znajduje się płótno flamandzkiego artysty Van Dyck.

W kierunku Vernazzy- Niebieski szlak 

Aby dostać się do Vernazzy zdecydowałem się przejść szlakiem niebieskim około pół godzinki. Rozpoczyna się stromym wzniesieniem, a później przechodzi w pianurę. Pomimo zmęczenia i wysokiej temperatury, przeszedłem wioskę, podziwiając niesamowity krajobraz nadmorski z kontrastującą roślinnością śródziemnomorską. To jest łatwa ścieżka nadająca się dla każdego. Polecam dotrzeć do Vernazzy, podziwiając typowe powierzchniowe tarasy liguryjskie, otoczone murkami, gdzie kultywuje się drzewa oliwne.

Vernazza

Pomiędzy miejscami do zobaczenia w Cinque Terre nie może zabraknąć Vernazzy i dużo osób uważa ją za najpiękniejszą wioskę. Nie sądzę tak do końca, ale muszę przyznać, że jest ona bajkową krainą. Zobaczyłem Vernazzę z drugiej strony słońca, kiedy schodziłem szlakiem: uroczy port i malutka plaża otoczone domami w pastelowych odcieniach jeden obok drugiego. Vernazza w przeszłości była ważnym portem morskim, punktem wypadowym statków, które najeżdżały Saracenów. Została ufortyfikowana przez Republikę Genui, kiedy powstał port używany w morskich bataliach. Zaintrygować mogą strome schody krzyżujące się z historycznym centrum. Opuszczając port można dotrzeć do małego cmentarza, gdzie można podziwiać inną panoramę, zupełnie odmienną od Szlaku Niebieskiego. Jakaś propozycja dla smakoszy? Wybierzcie się do Taverna del Capitano i rozkoszujcie się daniami na bazie świeżych owoców morza. Znajdują się również inne specjalności kuchni ligurskiej.

Corniglia

Przejdziemy teraz do Corniglii, do której dotarłem w parę minut pociągiem z Vernazzy. Ta wioska wyróżnia się na tle innych faktem, że nie jest połączona z morzem. Jest położona natomiast na skalnym wzgórzu z niesamowitym widokiem na Golfo dei Poeti. Przygotujcie się, ponieważ trzeba przejść 377 schodów, które prowadzą do centrum krainy. Trochę męcząca, ale jest jednym z charakterystycznych i unikatowych punktów Cinque Terre. Schody, nazywane Lardariana, dochodzą do Kościoła San Pietro. Via Feschi jest główną ulicą prowadzącą do Belvedere di Santa Maria. Tutaj może zaskoczyć Cię krajobraz pustości oraz piękna i szeroka panorama. Bardzo interesujące jest małe centrum historyczne, labirynt wąskich uliczek „wykuwanych” w skałach. Charakterystyczne są rośliny bazylii na oknach lub obok drzwi wejściowych.

Manarola

Manarola jest według mnie najbardziej malowniczą wioską Cinque Terre, znajdującą się na miejscu skalnym, stromo schodzącym w morze. Z wyższej strony miasteczka, gdzie znajduje się Kościół San Lorenzo, zszedłem nad morze. Wzdłuż uliczki znajduje się mnóstwo lokalnych sklepików, gdzie można kupić pamiątki. Łodzie na ulicach przyciągają ze względu na unikatowość, która nigdy nie zniknęła, podobnie jak nocna praca rybaków na morzu i powrót rano z łowami. Manarola znajduje się na Liście Patronatu Unesco z 1997 roku i razem z innymi wioskami jest małym zbiorowiskiem kolorowych, charakterystycznym domów ligurskich. Blisko portu jest punkt widokowy, gdzie można zrobić rewelacyjne zdjęcia. Tam znajduje się również małe muzeum poświęcone winom. Słynie również z produkcji Sciacchetra tj. białego wina, rozpoznanego również poza wioskami.

Nie zapomnijmy o obowiązkowym punkcie do zwiedzenia w Cinque Terre w jeden dzień: Via dell’ Amore. Ze stacji w Manarolii rozpoczyna się ten szlak, który łączy się z Riomaggiore, ostatnią wioską od strony Genui. Przeszedłem tylko mały odcinek, ponieważ reszta była zamknięta w 2012 roku przez osuwisko. Trzeba poczekać jeszcze kilka lat, zanim skończą pracę.

Riomaggiore

Riomaggiore jest ostatnim punktem mojej jednodniowej wizyty, gdzie dotarłem popołudniu. Wyróżnia się starym Zamkiem, ze swoją wieżą, która spogląda z wysokości na charakterystyczne kolorowe i wysokie domy. Interesującą specyfiką Riomaggiore są właśnie domy. Mieszkania posiadają podwójne wejście: z przodu i z tyłu. Jest to wynikiem tego, że w przeszłości były używane jako droga ucieczki podczas wypraw Saracenów. Z portu z Riomaggiore wziąłem łódź, która kosztowała 10 euro aby powrócić do Monterosso. W ten sposób mogłem podziwiać zachód słońca w Cinque Terre. Naprawdę było warto. Na koniec skusiłem się na aperitivo nad morzem. W Pie de Ma przygotowują wędliny na desce do krojenia z kieliszkiem wybornego wina.

Teraz wiecie już co zobaczyć w Cinque Terre w ciągu jednodniowej wizyty, wiec nie pozostaje Wam nic innego jak zorganizować wyjazd do Ligurii. Czekam na Was.

Autor: 
Pietro Nikolajevic; Tłumaczenie: Joanna Sarbak
Źródło: 
pietrolley.com/cinque-terre-cosa-vedere-un-giorno/

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
7 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.