Bergen: Najlepsze doświadczenia artystyczne

Sztuka uliczna, znieważone rzeźby, ogromne szkielety wielorybów i wiele wystaw. To właśnie znaki rozpoznawcze Bergen tego lata. Podczas, gdy ludzie w Oslo ze zniecierpliwieniem czekają na otwarcie nowych budynków dla Muzeum Narodowego i Muzeum Muncha, reszta atrakcji artystycznych w stolicy Norwegii zdecydowanie zmalała. Prawdopodobnie ze względu na skupienie się na tych dwóch głównych atrakcjach. Wiele zyskało przez to Bergen, miasto na zachodzie Norwegii, które przygotowało świetną ofertę dla osób zainteresowanych sztuką i kulturą. Oto 10 najciekawszych kulturowych doznań, które można znaleźć w stolicy zachodniej Norwegii.

 1. Gatekunsthovedstaden
  Bergen to stolica sztuki ulicznej w Norwegii, swoje dzieła w mieście zamieściło dwóch najwybitniejszych artystów ulicznych w kraju: Dolk i AFK. W naturze formy ulicznej jest ulotność i nieprzewidywalność. Zarówno kultowy portret byłego burmistrza Hermana Friele, namalowany przez Dolka z gangsterskim uśmiechem i znakiem dolara na łańcuchu, jak i dzieło AFK, obraz Sylvi Listhaug, jako ukrzyżowaną męczenniczkę, zostały zamalowane. Nowe dzieło AFK przedstawia Donalda Trumpa, Benjamina Netanjahu i Jareda Kushnera, wyraził swoją silną polityczną wściekłość zarówno w kierunku Stanów Zjednoczonych, jak i Izraela. Nie jest pewne, jak długo obraz będzie zdobił ścianę w Nygårdshøyen, sztuka uliczna ma to do siebie, pojawia się nieoczekiwanie i często znika równie nagle. Przyjedź do Bergen i przekonaj się o tym sam, przechadzając się po alejkach i uliczkach.

 2. Kolumny Breivika
  Spacerując po Torgallmenningen, po raz pierwszy tego lata można podziwiać zupełnie nowe stalowe kolumny zaprojektowane przez Bårda Breivika. Od prawie 20 lat granitowe kolumny zachwycały i denerwowały mieszkańców Bergen, którzy nazywali je “nogami Barbie”. Niektórzy miejscowi, uważali, że zniszczyły piękno Torgallmenningen. Sam artysta zaproponował wymianę granitowych, pękających już kolumn na stalowe. 

 3. Muzeum sztuki KODE
  Jest to muzeum, które przez cały rok tworzy solidne i ciekawe wystawy przyciągające duże ilości ludzi. Ponadto w muzeum znajduje się skarbnica wystawy zbiorowej z dużą liczbą obrazów Muncha oraz z ważnymi arcydziełami narodowego romantyzmu, w tym J.C.Dahla. Tegoroczny program letni jest bardzo interesujący. W kolekcjach Rasmusa Meyera można zobaczyć dzieła Jeanette Christensen, Muzeum Stenersena oferuje “Pablo Picasso. Suite 347”, a w starej latarni morskiej pokazywana jest spektakularna instalacja Henrika Håkanssona “Sto i część drzewa”.

 4. Muzeum Historii Naturalnej
  Jeśli podróżujesz z dziećmi, to nowo otwarte muzeum jest doskonałym miejscem do odwiedzin. Muzeum posiada zarówno zbiory geologiczne, jak i zoologiczne, jednym z najpotężniejszych eksponatów są szkielety wielorybów, które wiszą pod dachem i tworzą unikalną w swoim rodzaju kościaną katedrę. Muzeum ma wielką kolekcję wypchanych zwierząt, które przyciągają zachwycone i zaciekawione dzieciaki. Jednak, jeżeli naprawdę chcą zająć czołowe miejsce w kraju, jako najbardziej innowacyjne muzeum w kraju, powinni postarać się, aby wystawa była jeszcze bardziej narracyjna, mniej zorganizowana i oparta na stoiskach.

 5. Pomnik Olafa Kyrre’a
  Pomnik przedstawia założyciela miasta Olafa Kyrre, jednak wywołał on spore zamieszanie i zaciętą debatę. Minęło prawie 30 lat zanim został ostatecznie odsłonięty przed biblioteką w Bergen. 

 6. Czerwony wiatr
  W parku miejskim wzdłuż Lungegårdsvann, znajdziesz jedną z najpiękniejszych rzeźb modernistycznego pioniera Arnolda Hauklanda, czyli “Czerwony wiatr” z 1978 roku. Rzeźba znajduje się przed wejściem do KODE 2, budynku, w którym znajduje się kolekcja Stenersena dla muzeum.

 7. Posąg Ole Bull
  Jeśli fascynuje cię bardziej tradycyjna rzeźba, to możesz przejść się w kierunku placu Ole Bulla i podziwiać potężny pomnik fontanny z 1901 roku. Ma późnoromantyczny i dramatyczny wyraz, w którym duże części pomnika oświetlają skalisty krajobraz fontanny. U góry widoczny jest stojący i grający na skrzypcach Ole Bull.

 8. Kościół Mariacki
  Bergen to miasto z historią. Zostało założone przez króla Olafa Kyrre w 1070 roku i otrzymało poetycką nazwę Bjørnvin, co oznacza zieloną równinę między górami. Na każdym rogu ulicy wciąż znajduje się znaczące miejsce dziedzictwa kulturowego. Bryggen jest znane każdemu, jednak jeżeli masz mało czasu i musisz wybrać jeden zabytkowy budynek, to polecam zdecydowanie Kościół Mariacki nad Dreggsallmenningen. Jest to jeden z najwspanialszych przykładów wczesnośredniowiecznej architektury kościelnej, z okrągłym sklepieniem łukowym i romańską dwuwieżową fasadą. Kościół Mariacki to także najstarszy zachowany budynek Bergen, zbudowany w 1180 roku. 

 9. Håkonshallen
  Będąc w Kościele Mariackim, możesz spacerkiem udać się do gotyckiej sali bankietowej Håkonshallen, która została zbudowana w stylu króla Håkona Håkonssona w XIII wieku. Chociaż Håkonshallen przeszło prace renowacyjne, a dach zostało na nowo zbudowany, to jest to wspaniałym doświadczeniem stanąć w starożytnej kamiennej sali.

 10. Wieża Różańcowa
  Tuż obok Håkonshallen można połączyć piękne widoki z elementami historycznymi. Wspinając się po wąskich stopniach kamiennej wieży w Rosenkratz, można spoglądać na Vågen. Ta potężna twierdza z XVI wieku jest dobrym przykładem norweskiego renesansu.

Tradycyjna architektura

Często mówi się, że miastu brakuje żywej współczesnej architektury, jeżeli jest pełne zabytków kultury, rzeźb i sztuki ulicznej. Bergen charakteryzuje się surowym, miejskim stylem. Niektórzy uważają, że to dobra rzecz, podczas, gdy inni mówią, że przez to Bergen stało się miastem całkowicie surowym pod względem architektonicznym. Zdecydowanie zgadzam się z twierdzeniem, że Bergen nie jest miejscem dla dużych współczesnych budynków, ale jeśli wybierzesz się na przejażdżkę Fløibanen w górę i zobaczysz miasto w całej swojej okazałości, to będziesz również wdzięczny, że miasto zachowało swoje historyczne piękno, nie wyparte przez nowoczesną architekturę.

Autor: 
Tłumaczenie: Martyna Grygier
Źródło: 
https://www.nrk.no/kultur/anbefaling_-bergens-beste-kunstopplevelser-1.14925889

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 8 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.