Barcelona – szlakiem Gaudiego

Antonio Gaudi to niewątpliwie najsłynniejsza postać w Barcelonie. Przez niektóre środowiska nazywany był szaleńcem, przez inne zaś geniuszem, a dziś znany jest jako prawdziwy czarodziejem architektury. Urodził się w 1852 roku, a Wyższą Szkołę Architektury ukończył 1878 roku. Przez większość życia był samotnikiem, co wpłynęło na intensywny rozwój jego wyobraźni. Oryginalne projekty Gaudiego miały zarówno fanów, jak i przeciwników. Będąc w Barcelonie, z łatwością można znaleźć jego zachwycające, unikatowe dzieła. Oto 5 obiektów stworzonych przez Gaudiego, których nie można pominąć spacerując po Barcelonie.

1.Park Güell

Niezwykle rozpoznawalna atrakcja Barcelony, którego historia rozpoczęła się w 1900 roku. Antonio Gaudi zaprojektował ten niesamowity ogród dla swojego przyjaciela, Eusebi Güella, którego celem było sfinansowanie dużego osiedla dla bogatych mieszkańców, a także parku o bujnej roślinności. Budowa trwała 14 lat, a sam Gaudi mieszkał w jednym z powstałych tam obiektów. Architekt nie ukończył swojego projektu, a rozległe osiedle nigdy nie powstało. Ze wszystkich założeń ujętych w projekcie, udało się zbudować jedynie niesamowity ogród, pełen krętych ścieżek, egzotycznych roślin i obiektów o fantazyjnych kształtach. W 1922 roku władze Barcelony wykupiły cały teren i od tamtej pory funkcjonuje jako park miejski.

2. Sagrada Família

Majestatyczna budowla, największy symbol Barcelony i zdecydowanie jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków na ziemi. Projekt świątyni Gaudi zaczął tworzyć w 1833 roku, całkowicie zmieniając jej poprzednie założenia. Ten niesamowity obiekt określany jest dziś jako „sen Gaudiego”, ponieważ architekt na jego budowę przeznaczył ponad 40 lat i niewyobrażalną ilość energii i wyobraźni. Architekt zakładał, że świątynia ma symbolizować żywy organizm, usposabiać naturę i jej 4 królestwa – roślinność, zwierzęta, ludzi i minerały, a uwydatniać to miała ornamentyka, witraże, mnogość kolumn i rzeźb. Antonio Gaudi spędził tu ostatnie lata swojego życia, poświęcając się całkowicie budowie świątyni. W 1926, chcąc spojrzeć na obiekt z innej perspektywy, przez nieuwagę został potrącony przez nadjeżdżający tramwaj. Architekt przeżył wypadek, jednak niedługo później jego stan znacznie się pogorszył. Zgodnie z jego ostatnią wolą, został pochowany w krypcie w świątyni. Sagrada Familia wciąż pozostaje w budowie.

3. Casa Batlló

Znaczna część budynków zaprojektowanych przez Gaudiego utrzymana jest w stylu secesyjnym, jednak warto zauważyć, że architekt utworzył własną odmianę tego stylu, posługując się własnymi zasadami. Widoczne jest to w przypadku Casa Batlló – budynek pełen falistych kształtów, mozaik, a także charakterystycznych i mocnych kolorów przyciąga uwagę i wzbudza zachwyt nad wiedzą i wyobraźnią architekta. Warto zwrócić uwagę na dach o nietypowym kształcie, który symbolizuję walkę św. Jerzego ze smokiem.

4. Casa Milà

Nic nie inspirowało Gaudiego mocniej niż natura. Dla architekta szczególnie niezwykły był świat podwodny, co wyszczególnił w projekcie kamienicy Casa Milà, która wygląda jak wzburzone fale oceanu. Mozaiki na budynku kojarzą się ze spienionymi falami, a swój morski odpowiednik posiadają także balkony, które miały symbolizować wodorosty. Niespotykane kształty to cecha charakterystyczna projektów Gaudiego – architekt nie tworzył prostokątnych i kwadratowych budowli.

5. Casa Vicens

Jeden z pierwszych budynków zaprojektowanych przez Gaudiego, który łączy w sobie elementy wielu stylów. Widać tu mieszankę stylu mauretańskiego i gotyckiego, a także tradycyjną katalońską formę budownictwa. Nie brakuje tu kolorów, ceramicznych płytek azulejos i charakterystycznych dla artysty niestandardowych kształtów. Gaudi czerpał inspirację ze sztuki orientu, co doskonale widać na wieżyczkach w Casa Vicens.

Autor: 
Natalia Szafraniec

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.