6 ciekawostek, których nie wiedzieliście o Chorwacji

1.Drugi największy mur na świecie

Kamienne mury są drugimi co do wielkości murami na świecie zaraz po Murze Chińskim. Łączna długość to 5,5 kilometrów. Mury zawierają około 40 wież i 5 twierdz. Powstały w 1334 roku w czasach Republiki Dubrownickiej.

2.Pierwsza torpeda na świecie

Pierwsza torpeda powstała w Rijece, którą wspólnie stworzyli chorwacki inżynier Ivan Lupis i angielski inżynier Robert Whitehead. Pierwszy prototyp torpedy skonstruował w 1860 roku Ivan Lupis, a później w 1864 roku wspólnie z Robertem Whiteheadem stworzyli pierwszą torpedę. Założyli fabrykę w Rijece, która zaczęła masowo produkować tę broń.

3.Najważniejszy męski dodatek modowy

Historia krawatu rozpoczyna się w momencie, gdy Chorwaci na swój sposób zaczęli wiązać chusty dookoła szyi. Ten „chorwacki styl” zachwycił Paryżan, którzy przyswoili nowy modny dodatek o nazwie à la Corate, skąd jego dzisiejsza nazwa. Krawat szybko wszedł w modę miejską i zdobył Europę z resztą świata.

4.Znane na świecie psy dalmatyńczyki

Dalmatyńczyki otrzymały nazwę po naszym słynnym regionie – Dalmacji. Pierwsze psy pochodzą z Egiptu. Przybyły one przez Grecję do Dalmacji, gdzie się zatrzymały. Pierwszymi nazwami były: dubrownicki pies myśliwski i dalmatyński ptasznik. Jako że Republika Dubrownicka była potęgą handlową, marynarze je zabierali ze sobą i rozprowadzali po całym świecie. Tak dotarł do Anglii, gdzie jego hodowla rozszerzyła się pod nazwą dalmatian dog.

5.Pierwsza czekolada z ryżem na świecie

Pierwsza czekolada z ryżem na świecie wymyślona została w Zečevie w 1964 roku pod egidą firmy Mikado. Jeszcze jedną ciekawostką jest, że Zvečevo w 1957 roku rozwinął najstarszą markę w regionie Braco i Seka, która sprzedała więcej niż 1,4 miliardów czekolad.

6.Najmniejsze miasto na świecie

Hum jest najmniejszym miastem na świecie. Znajduje się w sercu Istrii. Był jednym z najpopularniejszych centrów głagolaszy na Istrii. Istnieje legenda o powstaniu miasta, która głosi, że Hum jest ostatnim miastem, które powstało w dolinie rzeki Mirny. Jako że stworzone zostało na końcu, zostało dla niego mało kamieni, więc magiczne istoty wybudowały najmniejsze miasto na świecie.

 
Autor: 
Tłumaczenie- Karolina Dopierała
Źródło: 
https://crnja-tours.hr/6-interesatnih-zanimljivosti-o-hrvatskoj/

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 14 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.