5 powodów do zwiedzenia Puli w Chorwacji

Położona przy błyszczącym Morzu Adriatyckim, Pula jest miejscem gdzie odbywają się najlepsze światowe festiwale. Można tam również rozsmakować się w lokalnej, niedrogiej kuchni oraz zwiedzić jedno z najlepiej zachowanych rzymskich koloseów na świecie.

 

1. Najlepiej zachowane rzymskie ruiny poza Włochami

Pula była ważnym ośrodkiem prowincji w późniejszym okresie panowania cesarstwa rzymskiego. Pozostałości po budynkach oraz stan w jakim się zachowały robią ogromne wrażenie.

Perełką jest oczywiście Arena. Wzniesiona pomiędzy 27 rokiem p.n.e, a 68 n.e, jest jedynym rzymskim amfiteatrem na świecie, z okrągłym murem. Uważana jest za jeden z klejnotów architektury Chorwacji. Została zbudowana, aby pomieścić 20 000 widzów i do dziś jest wykorzystywana jako kino plenerowe oraz miejsce organizowania różnych wydarzeń takich jak hokej na lodzie, targi kulinarne czy koncerty Toma Jonesa.

Wrażenie robi także Świątynia Augusta na starym forum miasta. Zbombardowana podczas II wojny światowej została starannie odbudowana i dziś mieści się w niej Muzeum Archeologiczne Puli. Do innych zabytków rzymskich, które warto zobaczyć, zaliczają się Łuk Sergiusza i imponująca posadzka mozaikowa, odkryta przypadkowo po zniszczeniu budynków w pobliżu Kaplicy św. Marii Formozy podczas II wojny światowej.

 

2. Kuchnia włoska z wyraźnie chorwackim akcentem

Istria była częścią Włoch do 1947 roku, dzięki czemu wpływ kuchni włoskiej jest nadal bardzo widoczny w Puli. Pizza, makaron i lody włoskie są tam na porządku dziennym. Czasami można odnieść wrażenie, że znajdujesz się odległym zakątku Toskanii.

Pula jest również ważnym portem rybackim, dzięki czemu owoce morze są wyśmienite. Aby skosztować najświeższych ostryg i małż warto odwiedzić kilka restauracji rozsianych wzdłuż Kanału Limskiego.

Istria słynie również z białych trufli. Makaron fuži (zawijany makaron z sosem cielęcym), to wyjątkowa uczta dla twojego podniebienia. Restauracja Zigante oferuje szeroki wybór potraw inspirowanych truflami. Możesz również spróbować swoich sił w zbiorze tychże grzybów podczas jednej z wyjątkowych wycieczek po Lesie Motovun.

 

3. Różnorodność festiwali

Przez całe lato Pula staje się miastem festiwali, a każda wolna przestrzeń zmienia się w międzynarodowe koncerty, spektakle i filmy. Można wtedy m.in.: obejrzeć film w starym austro-węgierskim Kastelu, wybrać się na klasyczny koncert na Forum lub przeżyć dowolne wydarzenie kulturalne w Amfiteatrze. W mieście i wokół niego odbywa się wiele festiwali muzyki współczesnej, obejmujących wszystkie rodzaje muzyki, od reggae po bębny i bas.

Jedną z głównych atrakcji Puli są podświetlone dźwigi portowe w stoczni Uljanik. Seria żurawi jest oświetlona w ramach pokazu każdego wieczoru między 21:00 a północą. Każdy pokaz zaczyna się od równej godziny i trwa 15 minut.

Na corocznym festiwalu Visualia, dźwigi oświetla nowe, innowacyjne wykonanie. Na trzydniowy festiwal składają się prezentacje map wideo 3D, a także ekspozycje wizualne i audiowizualne.

 

4. Najlepsze na świecie wino małmazja i niezywkła rakija

Klimat i gleba Istrii są idealne do produkcji wina. Miejscowa ludność ma we krwi uprawę winorośli, a region słynie z najwyższej jakości muszkatów, merlotów i sauvignonów cabernet.

Aby poczuć tradycyjny smak Istrii, skosztuj białego wina z tutejszych winogron małmazji. Czuć w nim nuty kwiatów akacji i jest idealne do lokalnych potraw z owoców morza. Do bardziej obfitych posiłków zalecana jest Coronica Malvazija.

Tutejsza rakija także jest warta spróbowania. Na Istrii, rakija występuje w odmianach miodu i jemioły, znanych ze słodkiego smaku i żółto-brązowego odcienia. Jest to popularny aperitif, a butelka stanowi idealną pamiątkę z pobytu w Puli.

 

5. Cudowna natura na wyciągnięcie ręki.

Pomimo że, Pula jest największym miastem na Istrii, natura zawsze jest blisko człowieka.

Na północ od miasta znajduje się Park Narodowy Brijuni, który jest zbiorem gęsto zalesionych wysp. Oprócz lśniącego morza i białych plaż znajdziesz tu również rzymskie wille, kościół templariuszy i ślady dinozaurów z okresu kredy. Udaj się do Fazany, skąd łodzie regularnie wypływają na wyspy.

Kieruj się na południe, a zobaczysz Przylądek Kamenjak, skalisty cypel, który wyznacza południowy kraniec półwyspu Istria. Jest to inny świat z dala od eleganckich kurortów gdzie łatwo jest znaleźć dla siebie skalistą zatokę lub żwirową plażę. Jeśli masz dość odwagi, jest tam mnóstwo klifów, z których można skakać.

Coraz więcej Polaków decyduje się na wakacje w Chorwacji ze względu na przystępne ceny, wspaniały klimat oraz życzliwość mieszkańców. Może najwyższy czas, aby w to lato odwiedzić kraj nad Adriatykiem?

Autor: 
Piotr Kosakowski
Źródło: 
wanderlust.co.uk

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.