5 ciekawostek o Atenach – legendy i niezwykłe miejsca.

Ateny – stolica Grecji, najważniejsze miasto kraju, posiadające unikatowe zabytki kultury antycznej, to niewątpliwie jedno z najpopularniejszych turystycznie miast w Europie i jedno z najstarszych miast świata. Nic dziwnego, że bogata historia Aten posiada mnóstwo ciekawych historii, mitów i legend, których poznanie z pewnością doda przyjemności w zwiedzaniu miasta.

1.Według mitologii greckiej Atena – bogini mądrości oraz władający oceanami Posejdon walczyli o władzę nad miastem. Ateny wyróżniały się swoją wielkością i wysokim wzgórzem pośrodku, co podobało się zarówno Atenie, jak i Posejdonowi. Mieszkańcy miasta chcieli, by ten spór się zakończył – za radą Zeusa urządzono szybkie zawody. Każdy z bogów miał obdarować miejscowość prezentem – Posejdon zdecydował się na źródło wody, a Atena posadziła obok niego drzewko oliwne. Był to doskonały prezent dla miasta, którego ziemia była wtedy nieurodzajna.Mieszkańcy zgodnie stwierdzili, że miasto nazwą na cześć Ateny, która stała się jego opiekunką.

Erechtejon na Akropolu (fot. Natalia Szafraniec)

2.Drzewa oliwne odgrywają niezwykle ważną rolę w całej Grecji. Od lat używane były zarówno podczas religijnych rytuałów, w kuchni, jak i w kosmetyce. Podróżując po Atenach, zwiedzający mają okazję spróbować najwyższej jakości oliwy z oliwek. Co ciekawe, w tym mieście znajduje się najstarsze, liczące około 2500 lat drzewo oliwne Attyki. Znaleźć je można spacerując w dzielnicy AgioiAnargiroi.

3.Akropol to najsłynniejsze miejsce w Atenach, którego wiek szacuje się na prawie 2500 lat. W XIII w. p.n.e. miał pełnić funkcję obronną miasta. Kult bogini Ateny rozpoczął się w VIII w. p.n.e., wtedy również powstały tu pierwsze świątynie na jej cześć. Z czasem na wzgórzu pojawiło się wiele monumentalnych obiektów. Podczas rozległej historii Akropolu, wzgórze kilkukrotnie było zdobywane przez wrogie wojska, a znajdujące się na nim budynki były zniszczone. Świątynie odbudowywano, a ich funkcje często się zmieniały. W VI wieku stały się kościołami chrześcijańskimi, a podczas panowania Imperium Osmańskiego, Partenon sprawował funkcję meczetu. Najsłynniejsze budowle na Akropolu to Partenon, Propyleje, Świątynia Ateny Nike, Erechtejon.